En Çok İzlenen Videolar
 • LİTERATÜRE EŞSİZ BİR ÇALIŞMA KAZANDIRILACAK
  LİTERATÜRE EŞSİZ BİR ÇALIŞMA KAZANDIRILACAK
 • SALGINLA MÜCADELEDE AŞI ÖNEMLİ
  SALGINLA MÜCADELEDE AŞI ÖNEMLİ
 • BİR ÖDÜLDE VALİDEN
  BİR ÖDÜLDE VALİDEN
 • ACEMİ ERLER YEMİN ETTİ
  ACEMİ ERLER YEMİN ETTİ
 • EKMEK’TE HİJYENE DİKKAT
  EKMEK’TE HİJYENE DİKKAT
 • 433 KONUT SATILDI
  433 KONUT SATILDI
 • YATIRIMLAR SÜRÜYOR
  YATIRIMLAR SÜRÜYOR
 • ÇANAKKALE SAVAŞLARI MOBİL MÜZESİ YOLA ÇIKIYOR
  ÇANAKKALE SAVAŞLARI MOBİL MÜZESİ YOLA ÇIKIYOR
 • KADES KADINA ŞİDDETİN ÖNÜNE GEÇECEK
  KADES KADINA ŞİDDETİN ÖNÜNE GEÇECEK
 • ŞEKER’E YÜKSEK NOT
  ŞEKER’E YÜKSEK NOT
 • AKADEMİSYENLERE TÜBİTAK DESTEĞİ

  Bilimsel çalışmalara verdiği önem ile adını duyuran Yozgat Bozok Üniversitesi Akademisyenleri, 1983 proje önerisi arasından TÜBİTAK tarafından desteklenmeye layık görülen projeler arasına girmeyi başardı.

  Stratejik plan doğrultusunda desteklenen proje ile yerli ve millî kanser ilacı üretimi hedefleniyor.

  Yozgat Bozok Üniversitesi Akademisyenlerine proje kapsamında aspirin, sülfasalazin gibi ilaç yapıları ile yeni salisilat ve indazol türevi bileşiklerin sentezi, karakterizasyonu ve antikanser aktivitelerinin araştırılması için TÜBİTAK destek verdi.

  “1001-Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programı” kapsamında 2019 yılı 2. döneminde Araştırma Destek Programları Başkanlığı (ARDEB)’na önerilen projelerin bilimsel değerlendirme süreci sonunda Üniversitenin Öğretim Üyelerinden Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü’nden Doç. Dr. İrfan Koca’nın yürütücü, Akdağmadeni Sağlık Yüksekokulu İş Sağlığı ve Güvenliği Bölümü’nden Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Gümüş’ün ise araştırmacı olarak görev aldığı “Aril Hidrazonal Bileşikleri Üzerinden Yeni Salisilat ve İndazol Türevi Bileşiklerin Sentezi, Karakterizasyonu ve Antikanser Aktivite Çalışmaları” başlıklı proje önerilen 1983 proje önerisi arasından desteklenmeye layık görüldü.

  Proje kapsamında aspirin, sülfasalazin gibi ilaç yapılarına çok yakın,  yeni salisilat ve indazol türevi bileşiklerin sentezi, karakterizasyonu ve antikanser aktiviteleri araştırılacak.

  TÜBİTAK’ın Vizyon 2023 Strateji Planı bünyesinde Sağlık ve Yaşam Bilimleri Alanında Yetkinleşme konusunda “Yeni moleküler simülasyon modelleri ve bilgisayar destekli ilaç tasarım [CADD] teknikleri kullanarak özgün bileşikler tasarlayabilmek; ve ‘kombinatoryal kimya’ ile ‘HTS [high throughput screening]’ teknikleri gibi yeni teknikler kullanarak, çok daha hızlı ve ucuza, ilaç adayları belirleyerek yeni ilaçlar geliştirebilmek” hedefi yer almaktadır. Bu stratejik plan doğrultusunda desteklenen bu proje ile yerli ve millî kanser ilacı üretimi hedeflenmektedir.

  Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ, akademisyenlerin yürütmüş oldukları projeler ve Üniversiteye kattıkları değer dolayısıyla tebrik ederken, bilimsel çalışmalara verdiği önemli destekten dolayı başta TÜBİTAK başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal olmak üzere tüm TÜBİTAK yetkililerine teşekkür etti.  Benzer Videolar

  Yukarı Geri Ana Sayfa