En Çok İzlenen Videolar
 • EĞİTİMDEKİ HIZLI YÜKSELİŞ GÖZ DOLDURUYOR
  EĞİTİMDEKİ HIZLI YÜKSELİŞ GÖZ DOLDURUYOR
 • ROTAMIZ MİLLİ
  ROTAMIZ MİLLİ
 • HIZLI TREN SEVİNCİ
  HIZLI TREN SEVİNCİ
 • KİMSESİZ VATANDAŞA JANDARMA’DAN YARDIM ELİ
  KİMSESİZ VATANDAŞA JANDARMA’DAN YARDIM ELİ
 • ALTIN BEBEK DOSTU İL YOZGAT
  ALTIN BEBEK DOSTU İL YOZGAT
 • ENERJİ KULLANIMINA DİKKAT ÇEKİLDİ
  ENERJİ KULLANIMINA DİKKAT ÇEKİLDİ
 • DSİ HAYAT VERECEK
  DSİ HAYAT VERECEK
 • SEVDAMIZ EĞİTİM
  SEVDAMIZ EĞİTİM
 • PROJE KABUL EDİLDİ
  PROJE KABUL EDİLDİ
 • ÖĞRENCİLERE KIYAFET YARDIMI
  ÖĞRENCİLERE KIYAFET YARDIMI
 • BOĞAZLIYAN DA ORGANİK BAL ÜRETİMİ

  Türkiye’nin önemli tarım bölgelerinden Boğazlıyan da genç çiftçi, bal üretimine yöneldi. Yıllık 1 ton bal üretimi yapan Yenipazar çiftçilerinden Mustafa Diren, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının yürüttüğü “Genç Çiftçi Projesi”nden faydalanarak başladığı arıcılıkta kısa sürede elde ettikleri başarısı ile dikkati çekiyor.

  Boğazlıyan ve bölgenin coğrafi yapısı, bitki türü ve flora zenginliğini kullanarak kaliteli bal üretimi yapan genç çiftçi, tamamen organik ve şekersiz bal üretiyor.

  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının yürüttüğü “Genç Çiftçi Projesi”nden faydalanan Yenipazar çiftçilerinden Mustafa Diren, “2018 yılında projem onaylandı. 150 adet arı kovanım var. Yılda yaklaşık 1 ton bal üretimi gerçekleştiriyorum. Bal poleni ve propolis gibi arı ürünleri satıyorum” dedi.

  Organik arıcılığın bilinçli olarak yapılması halinde önemli ekonomik getirisi olduğunu da ifade eden Diren, ürettiği balı Boğazlıyan başta olmak üzere diğer illere de gönderdiğini söyledi.

  Boğazlıyan’ın coğrafi konumu ve iklimi bakımından arıcılığa elverişli bir bölge olduğunu da belirten Diren, “Bölgemizin coğrafi yapısı, bitki türü ve flora zenginliği kaliteli bal üretimi yapmaya çok elverişlidir. Bununla beraber bizim arımızın güçleneceğini, arı üretimimiz ve bal üretimimizin de ciddi noktalara geleceğini ümit ediyorum. Şimdi ürettiğim balı bir marka haline getirmek, hayallerimi ilerletmek istiyorum” diye konuştu.

  “ARILAR BENİM AİLEM GİBİ”

  Genç çiftçi Mustafa Diren, “Arılar temizliği sever. Kirli olan şeylere dokunmaz, mikroba asla konmaz. Onlar benim ailem gibi. Onların bir sorunu olduğu zaman benim de sorunum oluyor. Hepsine ayrı ayrı bakıyorum ki onları daha iyi anlayabileyim. Tecrübe kazanabileyim. İnsanın, kendisine, ailesine, devletine ve milletine faydası olması lazım, üretmesi lazım. Herkesi üretmeye tavsiye ediyorum” şeklinde konuştu.

  Arıcılık yapmaya başladıktan sonra hayatının da değişmeye başladığını sözlerine ekleyen Diren, zamanının büyük bir kısmını kovanlarının başında geçirdiğini ve daha kaliteli bal elde etmek için farklı bölgelere de gittiğini kaydetti.

  Arılarla ilgilenmediği zaman kendini huzursuz hissettiğini de dile getiren Diren, “Bu işi severek yapıyorum. Arılarımızı görmeden yapamıyorum, onları ailemden ayırmıyorum” ifadelerinde bulundu.  Benzer Videolar

  Yukarı Geri Ana Sayfa