En Çok İzlenen Videolar
 • BOĞAZLIYAN TAZİYE EVİ’NE KAVUŞUYOR
  BOĞAZLIYAN TAZİYE EVİ’NE KAVUŞUYOR
 • ŞAHLANIŞ DÖNEMİNE GİRİYORUZ
  ŞAHLANIŞ DÖNEMİNE GİRİYORUZ
 • ÇİFTÇİLERE TOHUM DESTEĞİ
  ÇİFTÇİLERE TOHUM DESTEĞİ
 • Kapımızda gönlümüzde Açık
  Kapımızda gönlümüzde Açık
 • KONUT SATIŞLARI ARTTI
  KONUT SATIŞLARI ARTTI
 • YAPILANDIRMA BAŞLADI
  YAPILANDIRMA BAŞLADI
 • 1050 METREKARE MODÜLER YÜKSEK OLUK HAVALANDIRMALI SERA TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI İLÇE MÜDÜRLÜĞÜ TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI BAKAN YARDIMCILIKLARI
  1050 METREKARE MODÜLER YÜKSEK OLUK HAVALANDIRMALI SERA TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI İLÇE MÜDÜRLÜĞÜ TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI BAKAN YARDIMCILIKLARI
 • ESNAF KARA KARA DÜŞÜNÜYOR
  ESNAF KARA KARA DÜŞÜNÜYOR
 • ÇEMBER DARALIYOR
  ÇEMBER DARALIYOR
 • HAFTA SONU SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI VAR
  HAFTA SONU SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI VAR
ÇİLEK YÜZ GÜLDÜRÜYOR!

 

 

 

Genç Çiftçi Projesi’nden destek alarak önceki yıllarda buğday ektiği tarlasında çilek yetiştiren Yozgatlı çiftçi, artan talep üzerine siparişlere yetişemeyince sera kurmak için çalışma başlattı.

Çekerek ilçesine bağı Hamzalı köyünde daha çok hububat üretimi yapılan bölgede alternatif ürün arayışına giren 47 yaşındaki İsmail Ergen, daha fazla gelir elde edebilmek amacıyla çilek yetiştiriciliğine başladı.

Ergen, eşi Hatice Ergen’in 5 yıl önce Genç Çiftçi Projesi’nden aldığı destekle daha önce buğday yetiştirdiği 7 dönümlük tarlanın 5 dekarına çilek ekti. İlk yıl bazı sorunlar yaşamasına rağmen hububata göre çok iyi gelir elde eden Ergen, çilekten vazgeçmedi.

Çilek üretiminin yanında çilek fidesi de üretip satışını yapan Ergen, siparişlere yetişemeyince 20 dekar alanda sera kurmak için çalışmalara başladı.

İsmail Ergen, Mayıs ayında havaların soğuk geçmesi ve don olayı nedeniyle bu yıl ilk hasadın geciktiğini ancak iyi ürün elde ettiklerini belirterek, siparişle çalıştıklarını ve piyasaya ürün yetiştiremediklerini, üretimin tamamen organik olduğunu ve gübre kullanmadıklarını vurguladı.

Ergen, alternatif ürün olarak çileğe yöneldiğini dile getirerek, “Konya Ovası Projesi desteklerinden yararlanarak solucan gübresi üretimine de başladık. Daha fazla verim almak için solucan gübresi kullanıyoruz. Çilek fidesi yetiştirip satıyoruz” dedi.

– 20 bin fideyle başladı

Çilek üretimine 5 dönümde 20 bin fideyle başladıklarını anlatan Ergen, şu bilgileri paylaştı.

“Çok fazla talep alıyoruz, ürün yetiştiremediğimiz için alanımızı genişletme kararı aldık. Ekim alanını 20 dekara çıkarıp sera yapacağız. 50 bin fide ile üretime başlayacağız. Bunun için de çilek fidesi üretimine ağırlık veriyoruz. Bütün çiftçilere çilek yetiştirmesini öneriyorum. Hububattan bir yılda kazandığınızı çilek üreterek bir ayda kazanabiliyorsunuz. Çileğin kilogramı 15 liradan satılıyor, ayda 1 ton üretim yapıyoruz.”

Hatice Ergen ise, daha önce ev işleriyle uğraştığını ifade ederek, “Eşim ve çocuklarımla buraya gelip çalışıyoruz. Önce evde oturuyorduk para kazanamıyorduk, şimdi para kazanıyoruz. Çilek üretmekten mutluyuz” açıklamasında bulundu.

 Benzer Videolar

Yukarı Geri Ana Sayfa