En Çok İzlenen Videolar
 • ORTAK AKILLA ORTAYA GÜZEL İŞLER ÇIKARTALIM
  ORTAK AKILLA ORTAYA GÜZEL İŞLER ÇIKARTALIM
 • ÜRÜN DESTEĞİ UYARISI
  ÜRÜN DESTEĞİ UYARISI
 • OKTAY’DAN MİLLİ SAVUNMA SANAYİSİ VURGUSU
  OKTAY’DAN MİLLİ SAVUNMA SANAYİSİ VURGUSU
 • PROJE BAŞVURULARI BAŞLADI!
  PROJE BAŞVURULARI BAŞLADI!
 • DRONE İLE TARİHİ BASKIN
  DRONE İLE TARİHİ BASKIN
 • AYNI ANDA İKİ BAŞARILI AMELİYAT
  AYNI ANDA İKİ BAŞARILI AMELİYAT
 • VERİM ARTIŞI SEVİNDİRDİ
  VERİM ARTIŞI SEVİNDİRDİ
 • KADINA ŞİDDETE HAYIR
  KADINA ŞİDDETE HAYIR
 • KADINA ŞİDDETE HAYIR
  KADINA ŞİDDETE HAYIR
 • BOĞAZLIYAN’DA 67 ADET TARİHİ ESER ELE GEÇİRİLDİ
  BOĞAZLIYAN’DA 67 ADET TARİHİ ESER ELE GEÇİRİLDİ
DSİ HAYAT VERECEK

Ülkemizde bir yandan yatırımlara ağırlık veren diğer yandan da çiftçinin dostu olan Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarıma katkı vermeye devam ediyor. Yozgat İl genelinde 371 Bin 250 dekar tarım arazisi sulanmaya başlandı.

DSİ’nin önemli projelerden birisi olan ilçemiz Uzunlu Sulama projesinde iş kapsamında 72 Bin 220 dekar zirai arazinin sulanması sağlanacak. Bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte 2020 yılı birim fiyatları ile ülke ekonomisine 73 Milyon 660 Bin lira katkı sağlanması hedefleniyor.

“Sulama Sezonu Başladı”

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü yaptığı yatırımlarla modern sulama sistemlerini yaygınlaştırmaya, tarımda su tasarrufu sağlamaya, çiftçilerin kazançlarını doğrudan ve dolaylı yollarla artırmaya ve ülke tarımına katkı sunmaya devam ediyor.

Türkiye’de suyun dörtte üçü sulamada kullanılmakta olup, bu yüzden sulama tesisleri inşa edilirken en modern ve tasarrufu en yüksek yağmurlama ve damlama sistemleri tercih ediliyor.

Kapalı sistem basınçlı borulu sulamaya geçilmesi ile iletim kayıpları minimum seviye indirilmekte ve tarla içi sulama sitemleri ile önemli ölçüde su tasarrufu sağlanarak çiftlik randımanı maksimum seviyeye yükseltilmektedir. Böylelikle, yağmurlama sulamalarda % 35 damla sulamalarda ise % 65 oranında su tasarrufu sağlanmaktadır.

DSİ’den yapılan açıklamada, “Son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koymaktayız. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları,  üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükseltiyor.

“Yozgat İlimizde 371.250 Dekar Tarım Arazisi Sulanmaya Başlandı”

Yozgat’ta 01.05.2020 tarihinde başlayan 2020 yılı sulama sezonunda Yozgat ilimiz ve ilçelerimizde toplam 371.250 dekar tarım arazisi sulanacaktır. Yozgat il ve ilçelerimizde 2020 yılında toplam 371.250 dekar arazide yapılan sulu tarım ile birlikte 2020 yılı birim fiyatları ile ülkemiz ekonomisine 302.568.000 TL katkı sağlanması hedeflenmektedir.

Yozgat ilimizde önemli projelerden birisi de Uzunlu Sulamasıdır. İş kapsamında 72.220 dekar zirai arazinin sulanması sağlanacak olup, bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte 2020 yılı birim fiyatları ile ülkemiz ekonomisine 73.660.000 katkı sağlanması hedeflenmektedir.

DSİ olarak ülke tarımı ve ülke insanı için özveri ile çalışmaya devam etmektedir. Tarım arazilerinin suya kavuşmasını, kapalı sistem sulamanın yaygınlaşmasını ve sulamada su tasarrufu sağlanmasını önemsiyoruz. Çalışmalarımızı da bu yönde kararlılıkla sürdürüyoruz” ifadelerine yer verildi.Benzer Videolar

Yukarı Geri Ana Sayfa