En Çok İzlenen Videolar
 • BOĞAZLIYAN TAZİYE EVİ’NE KAVUŞUYOR
  BOĞAZLIYAN TAZİYE EVİ’NE KAVUŞUYOR
 • ŞAHLANIŞ DÖNEMİNE GİRİYORUZ
  ŞAHLANIŞ DÖNEMİNE GİRİYORUZ
 • ÇİFTÇİLERE TOHUM DESTEĞİ
  ÇİFTÇİLERE TOHUM DESTEĞİ
 • Kapımızda gönlümüzde Açık
  Kapımızda gönlümüzde Açık
 • KONUT SATIŞLARI ARTTI
  KONUT SATIŞLARI ARTTI
 • YAPILANDIRMA BAŞLADI
  YAPILANDIRMA BAŞLADI
 • 1050 METREKARE MODÜLER YÜKSEK OLUK HAVALANDIRMALI SERA TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI İLÇE MÜDÜRLÜĞÜ TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI BAKAN YARDIMCILIKLARI
  1050 METREKARE MODÜLER YÜKSEK OLUK HAVALANDIRMALI SERA TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI İLÇE MÜDÜRLÜĞÜ TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI BAKAN YARDIMCILIKLARI
 • ESNAF KARA KARA DÜŞÜNÜYOR
  ESNAF KARA KARA DÜŞÜNÜYOR
 • ÇEMBER DARALIYOR
  ÇEMBER DARALIYOR
 • HAFTA SONU SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI VAR
  HAFTA SONU SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI VAR
Pancarı Tarlada Kaldı

Yağışlardan dolayı pancar sökemeyen çiftçi mağdur oldu. Pancar çiftçisi bu yıl 40-50 bin lira para kazanmayı planlarken, 240 bin lira zarar ettiğini söyledi.

350 dekar alana pancar eken ancak kuraklıktan dolayı 150 dekarından vazgeçerek 200 dekar pancarın sulamasını yapan çiftçi Ali İhsan Yılmaz, hasat zamanında yağışlardan dolayı söküm yapamayınca ürünü tarlada kaldı.

Yerköy ilçesinde yağışlardan dolayı 200 dekar pancarını sökemeyen çiftçi, şeker fabrikasının da alımı durdurmasıyla mağdur oldu.

Karacaahmetli köyünde 350 dekar alana pancar eken ancak kuraklıktan dolayı 150 dekarından vazgeçerek 200 dekar pancarın sulamasını yapan çiftçi Ali İhsan Yılmaz, hasat zamanında yağışlardan dolayı söküm yapamayınca ürünü tarlada kaldı.

Pancar söküm takviminin kasım ayında başladığını belirten Yılmaz, gazetecilere yaptığı açıklamada, hasat zamanı yağışlar başlaması dolayısıyla söküm yapamadığını ve durumu Çorum Şeker Fabrikası yetkililerine bildirdiğini söyledi.

Yılmaz, şeker fabrikasından gelen mühendislerin rapor tuttuklarını ifade ederek, “Mühendisler raporu tarla çamur diye değil de, ‘pancar kökleri havuç kadar’ diye tutmuşlar. Bizim bundan da haberimiz olmadı. Raporu çamur diye tutmuş olsalardı bize ek süre vermeleri gerekiyordu” diye konuştu.

Çorum Şeker Fabrikası yetkililerinin 200 dönüm tarlada bulunan pancarı ideal olmayan pancar olarak iddia ettiklerini belirten Yılmaz, “Fabrika yetkilileri bizlere ideal olmayan pancar deyip bizleri başlarından gönderiyorlar. Bizlere havuç gibi pancar diyorlar. Bu sene su sıkıntısında dolayı verim düşük olabilir ama dönüme beş ton pancar alındı” diye savundu.

Tarlanın çamur olmasından dolayı iş makinelerinin giremediğini belirten Yılmaz, “Biz durumu fabrikaya bildirmemize rağmen, yetkililer 14 Aralık’a kadar söküm yapmamızı istediler ama bunu yapmanın imkanı yoktu. Tarlada yaklaşık 800 ton pancar bulunuyor. Bu yıl 40-50 bin lira para kazanmayı planlarken 240 bin lira zarar ettim” şeklinde konuştu.Benzer Videolar

Yukarı Geri Ana Sayfa