En Çok İzlenen Videolar
 • LİTERATÜRE EŞSİZ BİR ÇALIŞMA KAZANDIRILACAK
  LİTERATÜRE EŞSİZ BİR ÇALIŞMA KAZANDIRILACAK
 • SALGINLA MÜCADELEDE AŞI ÖNEMLİ
  SALGINLA MÜCADELEDE AŞI ÖNEMLİ
 • BİR ÖDÜLDE VALİDEN
  BİR ÖDÜLDE VALİDEN
 • ACEMİ ERLER YEMİN ETTİ
  ACEMİ ERLER YEMİN ETTİ
 • EKMEK’TE HİJYENE DİKKAT
  EKMEK’TE HİJYENE DİKKAT
 • 433 KONUT SATILDI
  433 KONUT SATILDI
 • YATIRIMLAR SÜRÜYOR
  YATIRIMLAR SÜRÜYOR
 • ÇANAKKALE SAVAŞLARI MOBİL MÜZESİ YOLA ÇIKIYOR
  ÇANAKKALE SAVAŞLARI MOBİL MÜZESİ YOLA ÇIKIYOR
 • KADES KADINA ŞİDDETİN ÖNÜNE GEÇECEK
  KADES KADINA ŞİDDETİN ÖNÜNE GEÇECEK
 • ŞEKER’E YÜKSEK NOT
  ŞEKER’E YÜKSEK NOT
 • TOPRAK İŞLEMESİZ TARIMDA MÜKEMMEL SONUÇ

  Türkiye’nin önemli tarım ve Hayvancılık merkezlerinden Yozgat il genelinde toprak işlemesiz tarımda mükemmel sonuçlar alınıyor.

  İl Tarım ve Orman Müdürü Tanju Özkaya, “Toprak İşlemesiz tarımı yaygınlaştırma konusunda İl Müdürlüğümüzce yaptığımız çalışmaların sonucunda bugün İlimizde 5 Bin dekar civarı alanda toprak işlemesiz tarım yapılmaktadır. Amacımız bu miktarları daha da artırmaktır” dedi.

  İl Tarım ve Orman Müdürü Tanju Özkaya, “Toprak işlemesiz tarım 1950’li yıllardan beri dünyada uygulanan, son yıllarda ise Ülkemizde de yaygınlaşmaya başlayan bir sistemdir. Toprak işlemesiz tarım; toprağı herhangi bir toprak işleme aleti ile işleme yapmadan ekip biçmek ve tarımsal faaliyete devam etmektir. Bu şekilde tarlada normal tarımsal faaliyetlere devam edilmekte toprak işleme ile uğraşılmadığından çiftçi açısından zaman, işgücü ve önemli girdilerden olan mazottan tasarruf sağlanmaktadır” dedi.

  “İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak toprak işlemesiz tarımı yaygınlaştırmak amacıyla eğitim ve yayım faaliyetlerine yoğun bir şekilde devam etmekteyiz” diyen Özkaya, şunları aktardı.

  “Bu amaçla birçok köyümüzde eğitim, yayım ve bilgilendirme çalışmaları yaptık. Çiftçilerimize uygulamayı yerinde göstermek amacıyla teknik geziler düzenledik. Birçok İlçemiz ve köyümüzde demonstrasyon faaliyetleri yürütüyoruz.

  Toprak İşlemesiz tarımı yaygınlaştırma konusunda İl Müdürlüğümüzce yaptığımız bu çalışmaların sonucunda bugün İlimizde 5.000 dekar civarı alanda toprak işlemesiz tarım yapılmaktadır. Amacımız bu miktarları daha da artırmaktır.

  İlimiz Merkez Kuyumcu köyünde bir önder çiftçimizle yaptığımız demonstrasyon ekiminin 2 yılı. Geçen yıl yine toprak işlemesiz olarak arpa ekimi yapılmıştı. Bu sene bu araziye yine toprağı işlemeden macar fiği ekimi yaptık. Sonuç görüldüğü üzere çok güzel. Bütün çiftçilerimize tavsiye ediyoruz.

  Bu sistemde dikkat edilecek hususlar tarlaya her yıl farklı üretim çeşidinden ürün ekilmesi ve konu uzmanlarından teknik bilgi ve yardım alınmasıdır. İl Müdürlüğü olarak biz bu konuda her zaman çiftçimize teknik destek ve bilgi vermeye hazırız.”  Benzer Videolar

  Yukarı Geri Ana Sayfa