En Çok İzlenen Videolar
 • EĞİTİMDEKİ HIZLI YÜKSELİŞ GÖZ DOLDURUYOR
  EĞİTİMDEKİ HIZLI YÜKSELİŞ GÖZ DOLDURUYOR
 • ROTAMIZ MİLLİ
  ROTAMIZ MİLLİ
 • HIZLI TREN SEVİNCİ
  HIZLI TREN SEVİNCİ
 • KİMSESİZ VATANDAŞA JANDARMA’DAN YARDIM ELİ
  KİMSESİZ VATANDAŞA JANDARMA’DAN YARDIM ELİ
 • ALTIN BEBEK DOSTU İL YOZGAT
  ALTIN BEBEK DOSTU İL YOZGAT
 • ENERJİ KULLANIMINA DİKKAT ÇEKİLDİ
  ENERJİ KULLANIMINA DİKKAT ÇEKİLDİ
 • DSİ HAYAT VERECEK
  DSİ HAYAT VERECEK
 • SEVDAMIZ EĞİTİM
  SEVDAMIZ EĞİTİM
 • PROJE KABUL EDİLDİ
  PROJE KABUL EDİLDİ
 • ÖĞRENCİLERE KIYAFET YARDIMI
  ÖĞRENCİLERE KIYAFET YARDIMI
 • TÜBERKÜLOZ UYARISI

  Verem hastalığının verem mikrobunun solunum yolu ile alınmasıyla oluşan bulaşıcı bir hastalık olduğu bildirildi.

  Yozgat Valiliği İl Sağlık Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, verem hastalarının hemen hemen hepsinin başarı ile tedavi edilebildiği, Ülkemizde verem ilaçlarının Sağlık Bakanlığı tarafından ücretsiz olarak verildiği bildirildi.

  Yozgat Valiliği İl Sağlık Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, Verem hastalığı, verem mikrobunun solunum yolu ile alınmasıyla oluşan bulaşıcı bir hastalık olduğu, en sık akciğerleri olmak üzere tüm organları tutabildiği belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi.

  “Dünyada her yıl yaklaşık 10 milyon yeni verem hastası ortaya çıkmakta, 1,5 milyon insan veremden ölmektedir.Dünya nüfusunun dörtte biri verem mikrobu ile enfektedir (vücuduna verem mikrobu yerleşmiştir).Verem mikrobu ile enfekte olanların %5-15’inin yaşamlarının bir döneminde verem hastası olma ihtimali vardır.

  Verem mikrobu, güneş görmeyen ortamlarda havada uzun süre canlı kalabilir. Güneşten gelen ultraviyole ışınları verem mikrobunu kısa sürede öldürür. Tedavi görmemiş veya düzenli tedavi görmeyen hastaların aksırma, öksürme ve konuşmaları sırasında havaya yayılan mikropların solunum yoluyla alınması ile bulaşır. Tedavi olmayan bir verem hastası her yıl yaklaşık 5-15 kişiye enfeksiyonu bulaştırır. Solunum yoluyla alınan verem mikrobu verem enfeksiyonuna yol açar. Bu, bir hastalık durumu değildir.

  Vücutta verem mikrobunun sessiz durduğu ve adeta hapsedildiği bir durumdur. Enfekte olan kişilerin %5’i ilk 1-2 yıl içinde aktif verem hastası olur. %5’inde 2. yıldan sonra vücut direncinin düştüğü durumlarda, beklemekte olan verem mikrobu çoğalarak verem hastalığına yol açar. Yaklaşık %90’ında ise verem hastalığı gelişmez; verem mikrobu vücutta sessiz olarak kalır.5 yaş altındaki çocuklarda, HIV enfeksiyonu olan kişilerde, bağışıklığı baskılayan tedavi alan kişilerde, diabetes mellitus, kronik böbrek yetmezliği, kanser hastalıklarında, ideal vücut ağırlığının %90’ından daha az kiloda olanlarda, sigara içenlerde, ilaç bağımlılığı olanlar ya da alkol kullananlarda tüberküloz enfeksiyonunun tüberküloz hastalığına dönüşmesi kolaylaşır. 2-3 haftadan uzun süren öksürük, ateş, gece terlemesi, iştahsızlık, kilo kaybı, yorgunluk, halsizlik, balgam çıkarma, kan tükürme, nefes darlığı, göğüs ve sırt ağrısı şikayeti olan herkes en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalıdır!

  Bugün var olan ilaçlarla verem hastalarının hemen hemen hepsi başarı ile tedavi edilebilmektedir. Ülkemizde verem ilaçları Sağlık Bakanlığı tarafından ücretsiz olarak verilmektedir. Dört veya beş ilaçla 6-9 ay süre ile tedavi edilir, ilaçların düzenli kullanılması , aksatılmaması esastır. Verem hastaları ilaçlarını düzenli olarak ve yeterli süre (6-9 ay) kullanmazlarsa verem mikropları ilaçlara direnç kazanabilir. Dirençli verem hastalarının tedavisi daha uzun sürmekte( 18-24 ay), daha fazla ilaç kullanılmakta ve bazen hasta kaybedilebilmektedir.

  Hastanın yakınları, özellikle de aynı evde birlikte yaşayanlar mutlaka verem birimlerine başvurarak muayene olmalıdır. Taramalar dispanserlerde ücretsiz olarak yapılmaktadır. Hasta olduğu tespit edilenler tedavi edilir. Hasta olmayan fakat verem olma riski taşıyan kişilere özellikle çocuklara koruyucu tedavi verilir. Koruyucu tedavi süresi genellikle 6 aydır.Bir toplumun veremden korunmasının en etkili yolu verem hastalarının erken teşhisi ve başarılı tedavisidir. Verem aşısı (BCG) çocukları verem hastalığından korur. 2. ayını dolduran bebeklere yapılmaktadır.

  Tüberküloz hastalarının bulunduğu ortamları havalandırmak, bulaşma olasılığını azaltır. Odanın güneş görmesi, ortamdaki mikropları öldürür. Hastanın en azından balgamda mikrop çıkarmayana kadar ayrı bir odada kalması uygundur. Aksırırken, öksürürken mutlaka ağızlarını mendille kapatmalıdırlar. Öksürük ve aksırık sonrasında eller yıkanmalıdır. Bulaştırıcı dönemdeki verem hastalan kapalı ortamlarda, başka insanlarla birlikteyken maske kullanmalıdır. İlaçlarını düzenli ve eksiksiz olarak kullanmalıdır.”  Benzer Videolar

  Yukarı Geri Ana Sayfa