• DOLAR
  %0,01
 • EURO
  %0,22
 • ALTIN
  %-0,04
 • BIST
  %-5,29
2 BİN YILDIR ŞİFA DAĞITIYOR

2 BİN YILDIR ŞİFA DAĞITIYOR

Yozgat’ın önemli tarihi eserlerinden olan UNESCO Kültürel Mirası Geçici Listesine de alınan Tarihi Roma Hamamını ziyaret eden Vali Ziya Polat ile Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, ilgililerden yapılan ve yapılacak çalışmalar hakkında bilgiler aldı.

Bir dizi inceleme ve temaslarda bulunmak üzere geçtiğimiz hafta Yozgat’a gelen Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Seyit Arslan ve beraberindeki heyet Vali Ziya Polat’ı makamında ziyaret etti.

2 bin yıldır akan termal sularıyla şifa dağıtan, UNESCO Kültürel Mirası Geçici Listesine de alınan Tarihi Roma Hamamını ziyaret eden Vali Ziya Polat ile Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, ilgililerden yapılan ve yapılacak çalışmalar hakkında bilgiler aldı.

2018 yılında UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’ne alınan Sarıkaya Roma Hamamı ya da diğer adıyla Kral Kızı Hamamı Yozgat Sarıkaya İlçesi Kaplıcalar Mahallesi’nde bulunuyor.

Kaplıca tesislerinin içerisinde bulunan Sarıkaya Roma Hamamı’nın Roma Dönemi’ne ait antik ismi “Basilica Therma (Aqua Sarvenae)”dir.

Vali Ziya Polat, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan ve beraberindeki heyet ile ilin önemli kültür varlıklarını ziyaret edip incelemelerde bulundular.

2 bin yıldır akan termal sularıyla şifa dağıtan, UNESCO Kültürel Mirası Geçici Listesine alınan Tarihi Roma Hamamı çevre düzenleme projesini yerinde inceleyerek ilgililerden bilgi aldı.

Ayrıca; Çapanoğlu Büyük Cami, Arkeoloji Müzesi, Yanan Hamam, Miralay Şerif Bey Konağı, Yeni Yapılacak Müze Alanı, Yeni Yapılacak Kütüphane Alanı ve İl Halk Kütüphanesi’nde incemelerde bulundular.

Yozgat İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Arşivi ve Yozgat Müze Müdürlüğü Arşivi verilerine göre, Roma Kral Kızı Hamamı diye bilinen Sarıkaya Kaplıcaları’nın efsanesi halk arasında şöyle anlatılır:             “Kayseri’de oturan Roma krallarından birinin kızı amansız bir hastalığa yakalanır. Kral kızını birçok hekime götürür, tedavisi için her şeyi yapar. Ama güzelliği dillere destan bu kızın derdine çare bulunamaz. Kızın hastalığı gün geçtikçe ilerlemiş ve kız artık yürüyemez bir hale gelmiştir. Ayakları tutmamaktadır, dizleri küt olmuştur. Bugünkü adıyla kızın hastalığı romatizmadır. O günlerde Sarıkaya sazlık ve bataklıktır. Sıcak suyun olduğu yerde küçük bir gölet oluşmuştur, balçık halinde çamurlu bir hamamdır burası. Kral küçük kızını son çare olarak bu sıcak suyun bulunduğu yere gezsin diye gönderir.

“Artık ömrünün sayılı günlerini yaşayan zavallı kız avunmak için bu çamurlu gölet kenarında dolaşmakta, zaman zaman da arkadaşlarıyla çamurlara girmektedir. Gezmek ve avunmak için girdiği çamurlar ve sıcak su kıza iyi gelir. Bir müddet burada kalır, gün geçtikçe kızın hastalığı iyi olmaya başlar. Küt dizleri açılır; yavaş yavaş adım atmaya ve yürümeye başlar. Sonunda tamamen iyileşen güzel kızın buradaki sıcak sudan iyi olduğu anlaşılır.

Bunun üzerine kızın babası kral, buraya mermerden bir havuz yaptırır, etrafını kesme büyük taşlarla çevrilir, önceleri kimsenin olmadığı bu havuz çevresinde bir şehir oluşur. Kralın kızının adı bu yeni şehre verilir. Yetmiş bin nüfuslu bu şehrin adı “Öper” veya “Hoperi”dir. Şehrin ulaşımı ise Sarıkaya’nın Beştepeler mevkiinden geçen Yozgat ve Kayseri şoselerinden sağlanmaktadır. Bu büyük şehir bir deprem sonucu yok olmuş, sadece hamamların olduğu yer kalmıştır.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM