• DOLAR
  %0,05
 • EURO
  %0,42
 • ALTIN
  %0,84
 • BIST
  %-0,82
200 MİLYON METREKÜP SU TASARRUFU SAĞLANDI

200 MİLYON METREKÜP SU TASARRUFU SAĞLANDI

KOP Bölge Kalkınma İdaresinin kurulduğu günden bu yana Aksaray, Karaman, Konya, Niğde, Nevşehir, Yozgat, Kırıkkale ve Kırşehir’in kalkınması için çok kapsamlı politikalar uyguladığını belirten Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Son 10 yılda bölgedeki 1920 projeye 1,2 milyar lira destek sağladık. Küçük Ölçekli Sulama İşleri Programı’nı hayata geçirerek bölgemizdeki su yönetimi konusunda çok önemli işlere imza attık” dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 2021-2023 dönemini kapsayan yeni programda, bölgenin öncelikli ve katma değer oluşturma potansiyeli yüksek ihtiyaçlarına odaklandıklarını belirterek, “Ayırdığımız 395 milyon liralık bütçeyle toprak ve su kaynaklarının sürdürülebilir kullanımı, turizm, sanayi ve enerjide ekonomik büyüme, beşeri ve kurumsal kapasitenin geliştirilmesi temel alanlarında operasyonel programlar uygulayacağız” açıklamasında bulundu.

Bakan Varank, Selçuklu Kongre Merkezi’nde düzenlenen ‘KOP Bölge Kalkınma Programı Tanıtım’ toplantısında yaptığı açıklamada; şunları aktardı.

“KOP Bölge Kalkınma İdaresinin kurulduğu günden bu yana Aksaray, Karaman, Konya, Niğde, Nevşehir, Yozgat, Kırıkkale ve Kırşehir’in kalkınması için çok kapsamlı politikalar uygulandı. Son 10 yılda bölgedeki 1920 projeye 1,2 milyar lira destek sağladık. Küçük Ölçekli Sulama İşleri Programı’nı hayata geçirerek bölgemizdeki su yönetimi konusunda çok önemli işlere imza attık. Program kapsamında uyguladığımız 885 projeyle 1 milyon 310 bin dekar alanı rehabilite edip, modern sulama altyapısına kavuşturduk. Bu rehabilitasyonlar neticesinde yılda yaklaşık 200 milyon metreküp su tasarrufu sağladık.

YENİLİKÇİ ÜRETİM TEKNİKLERİ

Tarımsal üretimde geçmişin birikimini, geleceğin bilgi ve teknolojisiyle birleştirmeyi başardık. KOP TEYAP ve KOP KIRSAL programlarıyla çiftçileri yenilikçi üretim teknikleriyle buluşturduk. Güneş pilleri, enerji verimliliği uygulamaları, jeotermal kaynakların değerlendirilmesi gibi alanlarda önemli projeler yürüttük. Bölgenin ekonomik kalkınmasını hızlandırırken, sosyal gelişimini de desteklemeye devam ediyoruz.”

25 PROJEYE 52 MİLYON TL KAYNAK

Bugüne kadar turizm altyapılarının iyileştirilmesine yönelik 25 projeye 52 milyon lira kaynak aktardıklarını bilgisini de veren Varank, “KOP Bölgesinde Okuma Kültürünün Geliştirilmesi Projesi” kapsamında 244 projeyi hayata geçirdiklerini ifade etti.

YENİ NESİL EYLEM PLANI

KOP İdaresinin yeni nesil eylem planının, başta Mevlana, Ahiler ve Orta Anadolu kalkınma ajansları olmak üzere bölgesindeki diğer paydaşlarla iş birliği içinde hazırladığını dile getiren Varank, “2021-2023 dönemini kapsayan bu yeni programda, bölgenin öncelikli ve katma değer oluşturma potansiyeli yüksek ihtiyaçlarına odaklandık. Ayırdığımız 395 milyon liralık bütçeyle toprak ve su kaynaklarının sürdürülebilir kullanımı, turizm, sanayi ve enerjide ekonomik büyüme, beşeri ve kurumsal kapasitenin geliştirilmesi temel alanlarında operasyonel programlar uygulayacağız” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM