• DOLAR
  13,5846
  %-0,04
 • EURO
  15,3109
  %0,15
 • ALTIN
  795,54
  %0,17
 • BIST
  1.951,17
  %0,31
25 Milyonluk Yatırım Hizmete Açıldı

25 Milyonluk Yatırım Hizmete Açıldı

Kayseri ve Boğazlıyan Şeker Fabrikalarının ihtiyacı olan 25 Milyonluk Kireç Fabrikası yatırımını  hizmete açtı.

Kayseri Şeker Fabrikasında 500 metreküp kapasiteli ve yaklaşık 25 Milyon Liraya mal olan, günde 250 ton kireç üretecek tamamen yerli imalat olan  Kireç Fabrikası 2018-2019 Kampanya dönemi başlangıcında hizmete açıldı.

Kayseri Şeker Fabrikasında  kuruluşundan beri hizmet veren ve ilerleyen yıllarda ihtiyaca göre 70 metreküp kapasiteli, 90 metreküp kapasiteli, 250 metreküp kapasiteli olmak üzere 3  kireç fabrikası hizmet vermekteydi.

Ancak, Kayseri Şeker Fabrikasının günlük pancar kesimi 13 bin Ton’a çıkması neticesinde  mevcut üç kireç ocağı ihtiyaca cevap veremez hale gelmişti.  Hizmete alınan yeni kireç Fabrikası 500 metreküp kapasiteli olup günde 250 ton kireç üreterek Fabrikanın ihtiyacına cevap vermesi bekleniyor.

Yeni Kireç Fabrikasının ihtiyacı karşılaması yanında enerji tasarrufu ve işçilik maliyetlerini de düşürmesi hedefleniyor.

Kireç fabrikasında günlük 35 ton Kokkömürü kullanılıyor. Kayseri ve Boğazlıyan Şeker Fabrikalarının ihtiyacı olan yıllık 120 bin ton kireç taşının ise Kayseri Şeker’e ait Bünyan Ağcalı’daki taş ocağından karşılandığı belirtildi.

Taş ve Kömür bunkeri, Taş ve Kömür ocak besleme bunkeri, Taş ve Kömür Kantarı, Ocak besleme vagonu, Kireç ocağı, Söndürme işleminin yapıldığı tromel, Kireç sütü depolarından oluşan yeni Kireç fabrikasının, 70 metre yüksekliğindeki kulesinde ilk ateşleme yapılarak kireç üretimine başlandı.

Açılışa; Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Turhan Özer, Kayseri Şeker Fabrikası  Genel Müdürü Osman Canıtez, Genel Müdür yardımcılarından Sırrı Doğanlı, Kazım Duygulu, Hulusi Yüksel, Kayseri Şeker Fabrikası İşletme Koordinatörü Burak Karaaslan ve çalışanlar katıldılar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM