• DOLAR
  %0,73
 • EURO
  %-0,26
 • ALTIN
  %-0,69
 • BIST
  %3,13
29 EKİM COŞKUSU

29 EKİM COŞKUSU

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 97. yıldönümü ilçemizde de çeşitli etkinliklerle kutlandı.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve Cumhuriyetin kuruluşunun 97. yıldönümü kutlamaları pandemi tedbirleri kapsamında coşkuyla kutlandı.

Sokak ve caddelerin bayraklarla donatıldığı ilçemizde, 29 Ekim kutlamaları Boğazlıyan Milli Şehit Kaymakam Kemalbey Anadolu Lisesi’nde düzenlenen törenle kutlandı.

Cumhuriyetimizin 97. yıldönümü kutlamaları, Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu, Boğazlıyan Kaymakamı Metin Demirel’in kutlamaları kabul etmesi ile başladı.

Törende; Boğazlıyan Kaymakamı Metin Demirel ve Belediye Başkan vekili Faruk Özalp, halkın ve öğrencilerin bayramını kutladı. Saygı duruşuna müteakip İstiklâl Marşı’nın okunması ile tören başladı.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı ise İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Şimşek yaptı. Şimşek, konuşmasında; “Bugün geçmişimizden aldığımız güçle, ezelden ebede büyük umutlar ve emin adımlarla birlik ve beraberlik içerisinde yürürken, Gazi Mustafa; Kemal ATATÜRK’ün “Türk Milletinin Karakterine ve Geleneklerine En Uygun İdare” olarak ifade ettiği geleceğimizin teminatı, dirilişin sembolü Cumhuriyetimizin kuruluşunun 97. Yılını kutlamanın gururunu ve coşkusunu hep birlikte yaşıyoruz” dedi.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Şimşek, konuşmasını şu şekilde sürdürdü.

“Bu anlamlı günde, öncelikle; binlerce yıllık şanlı tarihimiz boyunca her dem yeniden doğuşlara ve şanlı yürüyüşlere imza atmış olan, başta; Cumhuriyetimizin kurucusu büyük ATATÜRK ve onun kahraman silah arkadaşları olmak üzere şanlı ecdadımızı, kanlarıyla bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi, kahraman gazilerimizi, rahmet; minnet ve şükranla yâd ediyor, aziz milletimizin, Boğazlıyanlı hemşerilerimin, yarınımız, umudumuz sevgili çocuklarımızın ve gençlerimizin Cumhuriyet Bayramı’nı içtenlikle kutluyor, sizleri; saygıyla selamlıyorum.

Bilindiği üzere; “CUMHURİYETİMİZ; 29 EKİM 1923 tarihinde yani bundan 97 yıl önce bugün; “Hâkimiyet kayıtsız şartsız milletindir. İdare usulü, halkın mukadderatını geleceğini bizzat ve bilfiil idare etmesi esasına dayanır. Türkiye Devletinin hükümet şekli Cumhuriyettir.” ifadeleriyle ilan edilmiştir.

O günden bu güne “CUMHURİYETİMİZ” aziz milletimizin tabiatına ve geleneklerine en uygun, yüksek ahlaki değer ve niteliklere dayanan, erdemli, faziletli insanlar, yaşadığımız sıkıntılı günlerden sonra kanla, irfanla kurduğumuz Cumhuriyet sayesindedir ki, bugün haklı olarak büyük bir millet ve devlet olmanın gururunu yaşıyoruz. Büyük bir medeniyetin mirasçısı olan devletimiz, kurulduğu günden bu yana hızla büyümüş ve özellikle son yıllarda kimsenin hayal dahi edemeyeceği dev projeleri hayata geçirmiş, devletimiz ve milletimiz işbirliği içinde dünyanın en güçlü ekonomisine ve ordusuna sahip ülkeler arasına girmeyi başarmıştır.

Türk insanı, Cumhuriyet sayesinde Devletin tek ve gerçek sahibi olduğunun, hâkimiyetin kayıtsız şartsız milletin olduğunun bilincindedir. Demokratik, laik ve sosyal Cumhuriyet ve onun kazanımları ırk, dil, din, inanç, cinsiyet farkı gözetmeksizin her Türk vatandaşının ortak varlığıdır.

Ayyıldızlı bayrağımızın altında vakit. Tek yürek, tek vücut ve tek millet olma vaktidir. Vakit: akıl ve gönül birliği vaktidir. Vakit, ecdattan teslim alınan mirası geleceğimizin teminatı gençlere en iyi şekilde teslim edebilmek için gayret gösterme vaktidir.”

Konuşmaların ardından okulların hazırlamış olduğu birbirinden güzel gösteriler büyük beğeni kazandı.

Törene Boğazlıyan Kaymakamı Metin Demirel, Belediye Başkan vekili Faruk Özalp, Jandarma Komutanı Kamil Çaylı, Emniyet Müdürü Volkan Şahin, siyasi parti temsilcileri, İl Genel Meclis Üyeleri, Şehit yakınları, gaziler, sivil toplum örgütleri, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri ile muhtarlar ve vatandaşlar ile öğrenciler katıldı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM