• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
59 YAŞINDA ÜNİVERSİTELİ OLDU

59 YAŞINDA ÜNİVERSİTELİ OLDU

“59 Yaşındaki 3 çocuk annesi ve 4 torun sahibi Ayşe Kayhan Üniversite Hayalini Gerçekleştirdi”

Yozgat’ta yaşayan Ayşe Kayhan, 59 yaşındayken Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nı (YKS) kazanarak üniversiteye kayıt yaptırdı. 3 çocuk annesi ve 4 torun sahibi olan Kayhan, Bozok  Üniversitesi’nin Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde eğitim alıyor.

Ayşe Kayhan, 2023-2024 eğitim-öğretim yılının başlangıcında, torunu yaşındaki diğer öğrencilerle aynı sırayı paylaşarak üniversite yaşamına adım attı. Eşi Yaşar Kayhan da bu önemli gününde yanındaydı.

Üniversite Rektörü Prof. Dr. Evren Yaşar, Ayşe Kayhan’ın okuma azmi ve kararlılığına hayranlıkla yaklaştı ve başarı dileklerinde bulundu. Rektör Yaşar, Kayhan’ın yaş itibarıyla büyük olmasına rağmen, üniversiteye olan isteğini ve arzusunu takdir ettiğini ifade etti. Ayrıca, Ayşe Kayhan’ın diğer gençlere örnek olmasını diledi.

Yozgat’ta yaşayan 3 çocuk annesi ve 4 torun sahibi 59 yaşındaki Ayşe Kayhan, bu yıl girdiği Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nı (YKS) kazanarak hem üniversite hayalini gerçekleştirmenin, hem de gençlere örnek olmanın mutluluğunu yaşıyor.

Yozgat’ta yaşayan 59 yaşındaki Ayşe Kayhan, bu yıl girdiği üniversite sınavını kazanarak Üniversitenin Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümüne kayıt yaptırdı.

2023- 2024 eğitim-öğretim yılının ilk günü ve ilk dersinde torunu yaşındaki öğrencilerle aynı sırayı paylaşan Kayhan, üniversiteli olmanın heyecanını yaşadı. Üniversiteli Ayşe Kayhan’ın ilk gün heyecanına eşi Yaşar Kayhan da ortak oldu.

Üniversite Rektörü Prof. Dr. Evren Yaşar, okuma azmiyle dikkat çeken yeni öğrenci Ayşe Kayhan’ı tebrik ederek başarı dileklerinde bulundu.

Rektör Prof. Dr. Evren Yaşar, “Ayşe Hanımın üniversite özlemini giderdiği gün bugün. Kendisi birinci sınıfa başlıyor bizim için bu çok önemli. Gerçekten şu kısacık anda bile ne kadar değerli bir öğrenci olduğunu anladım. Yaş itibarıyla bizden büyük ama gerçekten bu eksikliği hissedip de bu yaşta bir şeyler yapıyor olmak, hala kendisine, ailesine veya memleketine bir şeyler verme arzusuyla dolmak çok önemli.

Onun hepimize ve tüm gençlerimize örnek olmasını istiyorum. Ben üniversitemiz adına çok gurur duydum. Tabii kendisinin farklı düşünceleri var. Öğrencimiz yaşı bizden büyük kıymetli ablamız. Bu yaşta bir şeyler yapıyor olmak çok önemli. Yaşanmışlıkları çok fazla, bunları da değerlendirip biz üniversitemiz adına, kendimiz adına neler katabiliriz, bunlara bakacağız” dedi.

Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Taha Niyazi Karaca da sınıfta Kayhan´ı tebrik ederek çiçek takdim etti. Prof. Dr. Karaca, azmin, başarının sınırının olmadığını ifade ederek, “Bir insan istediği zaman, azmettiği zaman her yaşta her şeyi başarabilir. Ayşe Hanımın bir üniversite ideali vardı. Bu ideali burada yaşayacak ve yaşatacak” diye konuştu.

Üniversite öğrencisi Ayşe Kayhan ise çocuk ve torunlarını büyüttükten sonra hayatında bir boşluk hissettiğini belirtti.

Kur´an kursuna gittiğini ve oradaki hocası Ayşe Ersoy´un teşvikiyle açık öğretimden ortaokul ve liseyi okuduğunu anlatan Kayhan, “Halk eğitim merkezinde üniversite hazırlık kurslarına katıldım. Orada Mehmet Doğan hocamız bana çok destek oldu, üniversite tercihlerimi yaptı, kendisine çok teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Kayhan, ek yerleştirmeyle Türk Dili ve Edebiyatı bölümüne yerleştiğini vurgulayarak, şunları kaydetti.

“Çok heyecanlıyım. Buradaki öğrenciler torunum yaşında. Bütün öğrencilere başarılar diliyorum. Kendime de başarılar diliyorum. En büyük hayalim üniversiteye girmek ve okumaktı. Sadece hayal ediyor, umut etmiyordum. Benim için çok büyük bir sürpriz oldu. Hayalim gerçek oldu. Çok mutluyum. Çok heyecanlıyım.” Hedefinin okuldan mezun olmak ve tarih bölümünü okumak olduğunu dile getiren Kayhan, gençlere şu tavsiyelerde bulundu: “Gençlerin bir hedefi olması lazım, hedefsiz olmaz. Çalışmak gerekiyor. Onların beyinleri daha genç, hafızaları diri. Ben 46 yıllık evliyim, 3 çocuk, 4 torun büyüttüm. Gençlerin zamanın bu fırsatların değerini bilmesi lazım. Fırsat elden gittiği zaman ya hiçbir şey eskisi gibi olmuyor.”

Kayhan’ın bu başarısı, toplumda yaşa ve koşullara bakılmaksızın kişisel hedeflere ulaşmanın mümkün olduğunu gösteren ilham verici bir öykü olarak önem taşıyor. (Hüseyin TARİKCİ)

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM