• DOLAR
  13,4347
  %-0,27
 • EURO
  15,2179
  %-0,35
 • ALTIN
  793,57
  %0,01
 • BIST
  2.011,16
  %-0,15
757 Denetim Yaptı

757 Denetim Yaptı

Yozgat il genelinde İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekipleri gıda ürünlerine yönelik 757 işletmeye denetim yaptı.

Yozgat İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ziyaattin Özdemir, rutin denetimlerin hız kesmeden devam ettiğini, tüketici sağlığının korunması için özellikle tüketimi artan gıda ürünlerine yönelik denetimlerin sıklaştırılacağını söyledi.

Bu kapsamda gıda satışı yapan işyerleri ile ekmek ve pide, unlu mamüller, pasta ve tatlı üretimi yapan firmalar ile lokanta denetimlerine ağırlık verildiğini, ayrıca gıda satışı yapan yerlere de gerekli uyarıların yapılarak gerekirse yasal işlem uygulanacağının belirtildiğini ifade eden Özdemir, “Güvenilir gıda arzının sağlanmasının kurum olarak kendi sorumluluklarında olduğunu ve bu konuda taviz verilmeyecek” dedi.

Özellikle dükkanların önünde ve açıkta uygun olmayan koşullarda gıda satışının önüne geçilmesi gerektiğini söyleyen Özdemir, gıdalarda etiket bulundurulmasının ve son tüketim tarihine titizlik gösterilmesinin önemini vurgulayarak, vatandaşlardan da bu konularda hassasiyet göstererek uygun olmayan gıdaları satın almamalarını ve karşılaştıkları sorunları ivedilikle Alo Gıda 174 hattını arayarak bildirmelerini istedi.

Özdemir, şunları kaydetti.

“Müdürlüğümüz Gıda ve Yem Şubesi; 5996 Sayılı Kanun ve İlgili Yönetmeliklerin Yozgat İl genelinde uygulanması, ilimizde faaliyet gösteren gıda ve yem işletmelerinin, teknik ve hijyenik şartlara uygun olarak faaliyet göstermeleri, gıdanın güvenilir bir şekilde tüketiciye arz edilmesi, tüketici sağlığının korunması ile sektörde haksız rekabetin önüne geçilmesi için çalışmalarını ve denetimlerini her geçen yıl hızlandırarak devam ettirmektedir.

Söz konusu denetim ve kontroller sırasında gıdaların güvenilirliğinin ve mevzuata uygunluğunun kontrolü amacıyla numuneler alınmaktadır. 2018 Yılı içinde Yıllık Numune Alma Planı ve şikâyetler üzerine 29 gıda numunesi alınmıştır. 2018 yılının ilk 5 ayında gıda işletmelerine yönelik yaklaşık 757 denetim gerçekleştirilmiştir. Önümüzdeki dönemde de gıda denetimlerine özverili bir şekilde devam edilecektir.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM