• DOLAR
  %0,16
 • EURO
  %0,05
 • ALTIN
  %0,26
 • BIST
  %5,16
ADIM ADIM SANAYİ ŞEHRİNE

ADIM ADIM SANAYİ ŞEHRİNE

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Yozgat’taki üretim atağına iki yeni OSB ile hız kesmeden devam ettiklerini belirterek; “Bozok OSB ve Boğazlıyan Fuat Oktay OSB’de yaptığımız çalışmaların tamamlanmasıyla Yozgat sanayisi daha da güçlenecek” dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, bir dizi ziyaret ve açılışlarda bulunmak üzere geldiği Yozgat’ta Organize Sanayi Bölgelerine dikkat çekti.

Yozgat Valisi Ziya Polat, AK Parti Yozgat Milletvekili Yusuf Başer, MHP Yozgat Milletvekili İbrahim Ethem Sedef, Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse, Boğazlıyan Belediye Başkanı Gökhan Coşar ile AK Parti Yozgat İl Başkanı Yusuf Başer, ilçe ve belde belediye başkanlarının da eşlik ettiği programlarda Bakan Varank, Yozgat’ı sanayi, yatırım ve üretimle büyütmek istediklerini söyledi.

Yozgat OSB’nin tam doluluğa ulaştığını gördüklerini aktaran Varank, bununla da gurur duyduklarını ifade etti, “Yozgat’taki bu üretim atağına iki yeni OSB çalışmasıyla hız kesmeden devam ediyoruz. Bozok OSB ve Boğazlıyan Fuat Oktay OSB’de yaptığımız çalışmaların tamamlanmasıyla Yozgat sanayisi daha da güçlenecek” dedi.

Şubat’ta sanayi üretiminin yılık bazda yüzde 13,3 arttığına, ülke ihracatının 2022’nin ilk 3 ayında yüzde 21 artarak 60 milyar dolara çıktığını hatırlatan Varank, “Bizim parolamız yatırım, üretim, istihdam ve ihracat. Bu politikanın meyvelerini yavaş yavaş alıyoruz, almaya devam edeceğiz. Enflasyonda elde edeceğimiz stabilizasyonla birlikte üretim, ihracat ve ticaretteki bu canlanmanın yansımalarını tüm vatandaşlarımız evlerinde hissedecek” açıklamasında bulundu.

Varank, ayrıca; Türkiye’nin sanayiden enerjiye, savunmadan dış politikaya kadar birçok alanda milli politikalar üreterek yoluna devam ettiğini vurgulayarak, tam bağımsız Türkiye yolunda verdikleri mücadeleye Yozgatlıların da şahit olduğunu söyledi.

Varank, Northtech Elektronik’in bu fırsatı değerlendiren firmalardan biri olduğunu ifade ederek, tesisin temelinin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından atıldığını anımsatarak, şunları aktardı.

“YÜKSEK TEKNOLOJİLİ ÜRÜNLER YOZGAT’TA ÜRETİLECEK”

“16 milyon liralık yatırımla kurulan bu fabrika 80 kişiye istihdam sağlıyor. Bu yenilikçi üretim tesisi sayesinde sinyalizasyon sistemleri, elektromekanik sistemleri, akıllı trafik sistemleri, yolcu bilgilendirme sistemleri ve tıbbi cihaz gibi yüksek teknolojili ürünlerin üretimi Yozgat’ta gerçekleştiriliyor. Northtech kurulduğundan beri demir yolu sinyalizasyon ekipmanları üreterek şu ana kadar daha önce yurt dışından ithal ettiğimiz yaklaşık 160 milyon avroluk ürünün Türkiye’de üretilmesini sağladı. Dolayısıyla dövizin yurt dışına geçmesinin önüne geçmiş oldu. Öncelikle ithalatın önünü kesmeye çalışan firmamız yakın zamanda ihracata yönelecek. Böylelikle cari dengeye katkı sağlayacak.”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, AK Parti Gençlik Kollarının “İftara 5 Kala” programı kapsamında trafikte kalan vatandaşlara iftariyelik dağıttı, iftar programının ardından vatandaşlara dondurma ikramında bulunup daha sonra Yozgat Belediyesi KOP Eğitim ve Kültür Merkezi’nde gençlerle bir süre sohbet etti.

Bakan Varank, ayrıca Yozgat Valiliği, AK Parti Yozgat İl Başkanlığı ve Belediye Başkanlığına da ziyaret etti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM