• DOLAR
  %0,51
 • EURO
  %-0,17
 • ALTIN
  %0,63
 • BIST
  %1,60
Afrin Şehidimizin Adı Okul’da Yaşatılacak

Afrin Şehidimizin Adı Okul’da Yaşatılacak

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK), terör unsurlarına karşı Afrin’de yürüttüğü ‘Zeytin Dalı Harekatı’nın 2’nci gününde şehit düşen Piyade Uzman Çavuş Mehmet Muratdağı’nın ismi İlçemize bağlı Çalapverdi Köyü ilk-ortaokuluna verildi.

Kayseri 1. Komando Tugayı’ndan silah arkadaşlarıyla birlikte Afrin’e giden ve Zeytin Dalı Harekatı’nda şehit düşen Mehmet Muratdağı’nın ismi okulda yaşatılacak.

1928 yılında Behuran mektebi adıyla eğitim öğretim hayatına başlayan okul, 1932 yılında Çalapverdi mektebi adını aldı. 1998 yılında ise Çalapverdi ilköğretim okulu oldu. Okulun ismi Çalapverdi Şehit Mehmet  Muratdağı ilk-orta okulu olarak değiştirildi.

23 Ocak 2018 tarihinde Afrin harekatında şehit düşen Mehmet Muratdağı’nın ismi yaşadığı köyün ilk ve ortaokuluna verildi.

Okulda düzenlenen programa Şehidin ailesi, Boğazlıyan Kaymakamı Davut Sinanoğlu, Belediye Başkanı Hamdi Erdal, Milli Eğitim Müdürü Mustafa Şimşek, Müftü Mehmet Güler, Okul Müdürü Şerafettin Şaşmaz, siyasi parti temsilcileri, kurum müdürleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Törende Şehit eşi ve kardeşine Kuran-ı Kerim ve Türk bayrağı takdim edilirken, okulda şehidin adına düzenlenen şiir ve mektup yarışmasında dereceye giren öğrencilere çeşitli hediyeler verildi.

Okul öğrencilerinin oluşturduğu kısa film ve sunumun ardından okul girişine, Şehit Mehmet Muratdağı anısına yapılan Anıtın açılışı gerçekleştirildi.

Kaymakam Davut Sinanoğlu, “Şehitlerimizin isimlerini parklara, caddelere ve okullara vererek isimlerini yaşatmak istiyoruz. Onlar vatanımız için canlarını feda eden kahramanlarımızdır. Hem aziz şehitlerimize hem de onları da yetiştiren değerli ailelerine ne yapsak azdır. Kahramanız Afrin Şehidimiz Mehmet Muratdağı’na ve tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor, şükranla anıyorum” dedi.

Okul Müdürü Şerafettin Şaşmaz ise, programda yaptığı konuşmada; “Her karışı şüheda kanıyla sulanmış vatanımıza kast etmek isteyen hainlerin inlerini kurutmak için oradaydılar. Orada yaşama savaşı veren sivil halka destek olmak için oradaydılar. Halada oradayız. Biz Türkler her zaman mazlumlara umut olmayı seçmiş bir millet olarak her zaman her yerde mazlumun yanında zalimin ensesindeyiz. İşte biz bu yüzden Elbab’tayız bu yüzden Afrin’deyiz. Yarında Membiç’te olacağız. Ülkemizin birliği ve bütünlüğü, milletimizin huzur ve güvenliği için kınalı kuzularımız oradadır. Orada olmaya da devam edeceklerdir.

Ülkesi, vatanı, bayrağı, dini ve devleti için şehit olan yiğitlerimizin adını yaşatmak için, onların aziz hatıralarına sahip çıkmak için, okullarımıza şehit isimleri verilmektedir. İşte o kınalı kuzulardan birinin adını yaşatmak için doğduğu köyde, okuduğu okula şehidimizin ismi verilmektedir. Bugün bu yüzden buradayız. Başta şehidimiz Mehmet Muratdağı olmak üzere bütün şehitlerimizi saygı ve şükranla anıyor, Allahtan rahmet diliyorum” dedi.

Konuyla ilgili duygularını dile getiren şehit ailesi ise “Yetkililere teşekkür edip, Allah razı olsun hepinizden. Bizleri çok memnun ettiniz” diye konuştular.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM