• DOLAR
  %0,02
 • EURO
  %-0,67
 • ALTIN
  %0,44
 • BIST
  %-0,15
Ahmet Efendi Hayratlarla Yaşatılıyor

Ahmet Efendi Hayratlarla Yaşatılıyor

        Ahmet Şevki Ergin Kültür ve Hizmet Vakfı (AŞK) tarafından Sorgun İlçesi Ağcın ve Günpınar köyleri arasında yaptırılan çeşme, mescid ve mesire alanı açılışı düzenlenen törenle yapıldı.

Açılış törenine Vali Kemal Yurtnaç, Belediye Başkanı Kazım Arslan, Eski Bakanlardan Lütfullah Kayalar, Eski Emniyet Genel Müdürü Celalettin Lekesiz, Eski İçişleri Bakanı Osman Güneş, Yozgat Milletvekili Ali Keven, Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Salih Karacabey, Sorgun Belediye Başkanı Murat Gürbüz, katıldı.

Kuran’ı Kerim okunması ile başlayan programda konuşan Ahmet Şevki Ergin Kültür ve Hizmet Vakfı Başkanı Ali Şakir Ergin, Sorgun İlçesi Ağcın ve Günpınar köyleri arasında yaptırılan çeşme, mescid ve mesire alanının yapılış aşamasını anlattı.

Ergin, “Buranın peyzajının yapılması için sayın Rektörden rica ettim. Bozok Üniversitesinden Peyzaj ve mimarı görevlendirirdi. Burayı gördüler ölçüleri aldılar ve plan yaptılar. Orman genel müdürlüğünden 850 tane fidan aldık. Sorgun Belediyesi ve Yozgatlı hemşerilerimizin desteği ile fidan sayısını bin adedin üzerine çıkardık. Kış şartlarından dolayı dikemedik. Bu görünen fidanları Mart ayında diktik. İnşallah fidanlar büyüdüğünde buraları yeşile bürünmüş olacak” söyledi.

Eski Maliye Bakanı Lütfullah Kayalar da konuşmasında; “45 yıl önceki bir temenninin gerçekleştirilmesi amacıyla hep birlikte burada bulunuyoruz. Buranın yapılmasında emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

Daha sonra konuşan Yozgat Belediye Başkanı Kazım Arslan, hayırlı ve güzel bir hizmeti görmenin mutluluğunu yaşadığını ifade etti.

Arslan, “Bizler iyiden, güzelden, haktan yana bir şeyler yapmanın gayreti içerisindeyiz” diyen Arslan; “İyi ve güzel şeyler yaparak amel defterimizin açık kalmasını umut ediyoruz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Allah herkesin hayırlarını nasip etsin” diye konuştu.

Vali Kemal Yurtnaç ise konuşmasında, şu ifadelere yer verdi;

“Vakıf bizim medeniyetimizin bir ürünüdür. Öyle bir üründür ki öldükten sonra da menfaatini hayrını devam ettiren bir gelenektir. Kültürümüzden gelen bu geleneği devam ettirmek lazım. Bugün yürüttüğümüz makamlar, mevkiler hepsi geçici. Kalıcı olan sadakayı cariye dediğimiz öldükten sonra devam edilecek bir hayır kapısının açılmasıdır.

Vakıflar yerel yönetim birimidir. Vakıf kültürünü ayağa kaldıralım. Merhum Ahmet Efendinin bir işareti ile bugün yapılan bir çalışma vakıf içerisinde biçimlenmiştir. Kıyamete kadar buradan yararlanacaklara bir hayır kapısı oluşturacaktır. Çocuklarımıza evlatlarımıza kültürümüzü anlatmamız lazım. Bu hizmetin ortaya çıkmasında destek olan herkese teşekkür ediyorum.”

Konuşmalardan sonra katılımcılara ve vatandaşlara pilav ikramı yapıldı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM