• DOLAR
  9,2620
  %0,92
 • EURO
  10,7921
  %1,11
 • ALTIN
  526,44
  %-0,64
 • BIST
  1.410
  %-0,16
Akademik Yıl Başladı

Akademik Yıl Başladı

Yozgat Bozok Üniversitesi’nin 2018-2019 Akademik Yılı açılışı düzenlenen törenle gerçekleştirildi.

Erdoğan Akdağ Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen törene Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç, Belediye Başkanı Yardımcısı Talip Karslıoğlu, Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Şenol Akın, Prof. Dr. Bülent Çiftçi, Prof. Dr. Fuat Köksal, İl Jandarma Komutanı Jan. Albay Bilgehan Yeşilyurt, İl Emniyet Müdürü Seçkin Çengeloğlu, Genel Sekreter Vekili Doç. Dr. Mahmut Kılıç, sivil toplum örgütü ve siyasi parti temsilcileri, daire müdürleri, fakülte dekanları, üniversitenin akademik ve idari personeli ile çok sayıda öğrenci ve öğrenci velisi katıldı.

“Yozgat Bozok Üniversitesi Hızla Gelişerek Büyüyor”

Yozgat Bozok Üniversitesi’nin 12 yıllık genç bir üniversite olmasına karşın, kısa süre zarfında çok önemli atılımlar yaptığını belirten Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey,  üniversitenin ülkemizin saygın yükseköğretim kurumları arasındaki yerini aldığını söyledi.

Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey konuşmasında şunlara değindi:

“Yozgat Bozok Üniversitesi’nin; 12 fakülte, 3 enstitü, 5 yüksekokul, 9 meslek yüksekokulu, 1 araştırma ve uygulama hastanesi, 12 araştırma merkezi, 4 araştırma destek birimi ve rektörlüğe bağlı 4 birim ve yaklaşık 2 bin akademik ve idari personeli ile birlikte eğitim, öğretim ve bilimsel faaliyetlerini başarılı bir biçimde sürdürmektedir. Bu sene 4 bin yeni öğrencinin ailemize katılması ile birlikte öğrenci sayımız 20 bini aşmış durumdadır.  Gerek öğrenci sayısı gerekse personel sayısındaki artış, mutluluğumuzla birlikte sorumluluğumuzu da artırmaktadır. Ben ve ekip arkadaşlarım, yüklenmiş olduğumuz bu ağır, bir o kadar da kutsal sorumluluğun bilincinde olarak,  görevlerimizi sürdürüyor ve daha büyük hedeflerin peşinde koşuyoruz.

“Belirlediğimiz Hedefe Emin Adımlarla İlerliyoruz”

Göreve geldiği dönemden itibaren Yozgat Bozok Üniversitesi’nin çok yönlü olarak bir gelişim sürecinin içerisine girdiğinin altını çizen Rektör Karacabey üniversite yönetimi olarak konulan hedefleri gerçekleştirme noktasında önemli adımlar attıklarını dile getirdi.

Her yıl yenileri açılan bölüm ve programlarla eğitim kapasitesinin arttığını doğru orantılı olarak da öğrenci ve akademisyen sayısında da belirgin bir yükselme görüldüğüne dikkat çeken Rektör Karacabey: “Ayrıca kampüsümüzde eğitim ve sosyal yaşam alanlarının iyileştirilmesi, fiziki altyapının geliştirilmesi gibi çalışmalarımız, daha yaşanabilir yerleşkelerin meydana gelmesini sağlamaktadır. Böylece her geçen yıl hem akademik, hem idarî, hem de fizikî anlamda planlı büyümesini sürdüren bir üniversite olma özelliğimizi devam ettirmekteyiz. Bu bağlamda üniversitemizin stratejik hedefleri, 21. yüzyılda küresel güç olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Türkiye’nin 2023 ve 2071 vizyonuna eşgüdümlü bir biçimde planlanmakta ve yürütülmektedir” dedi.

“Temel Amacımız Millî Ve Manevî Değerlerine Bağlı, Bu Değerler İçin Çalışan, Üreten Gençler Yetiştirmektir”

Yozgat Bozok Üniversitesi’nde eğitim ve öğretim faaliyetleri planlanırken; yükseköğretim alanında dünya ölçeğinde kabul görmüş olan yüksek standartların göz önünde bulundurulduğunu ve uygulamada bu esasların temel ilke olarak benimsendiğini dile getiren Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey: “Nitelikli ve fedakâr akademik kadromuzla birlikte; bilgili, liyakatli, bilinçli ve en önemlisi de millî ve manevî değerlerine bağlı, bu değerler için çalışan, üreten gençler yetiştirmek temel amaçlarımız arasındadır. Bu amaçlar doğrultusunda,  öğrencilerimizin gelişimi için gerekli olan modern eğitim alanları ve sosyal yaşam alanlarını her geçen gün biraz daha geliştiriyor ve gençlerimizin kullanımına sunuyoruz. Bu üniversitede okuyan her öğrencimiz, çağdaş eğitim sisteminin gereği olan modern dersliklerde, ileri teknoloji ile donatılmış laboratuvarlarda, özenle hazırlanmış teorik ve uygulamalı eğitimlerini tamamlayarak, ülkemizin yetişmiş insan kaynağına dâhil olabilmektedir. Hâlihazırda açtığımız ve bundan sonraki dönemlerde açmayı planladığımız birimlerde, özellikle istihdam olanağı bulunan; bireysel ve toplumsal yapı açısından çıktıları yüksek olan bölüm ve programları tercih ediyoruz.” dedi.

Yozgat Bozok Üniversitesi’nin gelişiminden duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Yurtnaç öğrencilerin huzur ve güven ortamında eğitim-öğretimlerini sürdürebilmeleri için çaba sarf ettiklerini ve her daim öğrencilerin yanında olduklarını söyledi.

Vali Yurtnaç öğrencilere seslenerek: “Bulunduğunuz şehrin sosyal, kültürel ve tarihi olanaklarından istifade ederek şehrin kültürüne sahip çıkın. Zaten üniversiteli olmak da bunu gerektirir. Sizler Yozgat Bozok Üniversitesi öğrencileri olarak Türkiye ve dünyaya hitap eden bireyler olarak kendinizi yetiştirmelisiniz. Çok çalışarak istediğiniz hedef ve başarıya ulaşacağınıza eminim. Yeni akademik yılının üniversitemiz camiasına hayırlı olmasını temenni ediyor, başarılarınızın devamını diliyorum.” şeklinde konuştu.

Akademik Yılın İlk Dersi  “Dini Algıdaki Çarpıklıklar ve Yıkıcı Sonuçları”

Açılış konuşmalarının ardından üniversitenin İlahiyat Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Ümit Harun Akkaya  “Dini Algıdaki Çarpıklıklar ve Yıkıcı Sonuçları” konulu akademik yılın ilk dersini vermesiyle sona erdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM