• DOLAR
  %0,73
 • EURO
  %-0,26
 • ALTIN
  %-0,69
 • BIST
  %3,13
AKADEMİSYENLERİN PROJE BAŞARISI

AKADEMİSYENLERİN PROJE BAŞARISI

Bozok Üniversitesi Akademisyenlerinin 1002-A TÜBİTAK proje başarısı.

Yürütücülüğünü YÖK 100/2000 doktora burs programı bursiyeri doktora öğrencisi İbrahim Aslan’ın yaptığı, Yozgat Bozok Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yüksel Taşdemir’in danışman olarak yer aldığı “Endüstriyel Kenevir Sapının Pirolizinden Elde Edilen Biyoçar Katkısının Bitümlü Bağlayıcı ve Bitümlü Karışımların Performansına Etkisi” başlıklı proje “1002-A Hızlı Destek Modülü” kapsamında TÜBİTAK tarafından desteklenmeye uygun bulundu.

Projede, Avrupa ülkeleri arasında Türkiye’nin bitümlü karışım üretim miktarının yüksek, modifiye bitümlü karışım miktarının çok düşük olmasından dolayı ülkemizde asfalt yolların bakım onarımına önemli bir harcama yapıldığı, dolayısıyla bitümlü karışımların modifiye edilmesinin önemli olduğu vurgulanıyor.

Bu bağlamda projede lifleri çıkarılmış endüstriyel kenevir saplarının pirolizi ile elde edilen biyoçarın, bitümlü bağlayıcıların düşük sıcaklık ve yorulma performansı ile bitümlü karışımların yorulma ve tekerlek izi performansı üzerindeki etkilerinin incelenmesi planlanmaktadır.

Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ, açıklamasında; “Farklı alanlarda yaptıkları çalışmalarla üniversitemize değer katan akademisyenlerimiz bizleri gururlandırmaktadır. Kazanılan her bir başarı, Üniversitemizin kararlılıkla yürüttüğü marka üniversite olma çıtasını bir adım daha yükseltmektedir. Kıymetli Öğretim Üyesi Hocamızın özellikle İhtisas Alanımız olan Endüstriyel Kenevir üzerine yaptığı çalışma ayrıca bizim için büyük bir önem arz etmektedir. Kendisini danışman olarak yürüttüğü bu çalışmadan dolayı tebrik ediyor, çalışmalarında başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM