• DOLAR
  13,4358
  %0,08
 • EURO
  15,2611
  %0,11
 • ALTIN
  794,51
  %-0,10
 • BIST
  2.042,89
  %0,04
AKAY; GÜVEN TAZELEDİ

AKAY; GÜVEN TAZELEDİ

KADİR HAS STADINDAN BU SEFER “GOL” DEĞİL “OL” SESİ ÇIKTI

Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi’nin 68. Olağan Genel Kurulu, Kayseri Kadir Has Stadyumu’nda gerçekleştirildi. Yaklaşık 16 bin çiftçinin katıldığı Genel Kurul’da, Başkan Hüseyin Akay, 14 bin 112 geçerli oyun 9 bin 083’ünü alarak kez daha güven tazeledi.

Ülkemizde stratejik tarımsal ürün olarak kabul edilen Şeker Pancarını  üreten çiftçilerin, Şeker Sektörünün yurt içi ve yurt dışındaki temsilcilerinin de yakından takip ettiği Kayseri Pancar Kooperatifinin  68. Genel Kurulu Pandemi şartları altında Kayseri Kadir Has Stadyumunda yapıldı.

Türkiye’de Şeker sektörüne yeniden bir ivme kazandıran Hüseyin Akay ve ekibi 11 yıldan beri  Pancar çiftçisinin emanetine sahip çıkmasından dolayı  yapılan Genel  Kurullarda Kooperatifin ve Fabrikanın gerçek sahibi olan çifçilerden, güven üstüne güvenoyu alarak Kayseri Pancar Kooperatifi tarihine 68’nci Genel Kurula da  damgasını vurmayı başardı.

Kayseri, Yozgat, Sivas, Nevşehir, Tokat, Amasya İl ve İlçelerindeki Pancar ekicilerini, Nakliyecileri,  Kayseri, Boğazlıyan ve Turhal Şeker Fabrikaları ile iştiraklerinde  çalışanları yanısıra Türkiye’de Şeker Pancarı Tarımının geleceğini, Şeker Sektörünü  yakından ilgilendiren  Kayseri Pancar Kooperatifi 68.Genel Kurulu sonrası ilk günkü aşk ve heyecanla çalışmalarına hız vermesi beklenen Başkan Akay ve ekibi  Büyük Kayseri Şeker Ailesinin bir kez daha onayını almış  oldu.

Şeker Pancarı tarımının yeniden stratejik önemini kazanmasında  önemli bir görev üstlenen ve Şeker Sektörünün de yüz akı olan ve 11 yıldan beri yapılan başarılı çalışmaları ile Çiftçinin gönlünü kazanan Başkan Akay ve ekibi her zaman çiftçisinin, çalışanının, Devletinin ve Milletinin yanında olmaya devam ediyor.

Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi’nin 68. Olağan Genel Kurulu öncesi yaklaşık 16 bin çiftçi, arama noktalarından geçerek köy ve mahallelerinin adının yazılı olduğu stantlarda kayıt yaptırdı.

Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, divan kurulu için önerilen iki listedeki isimleri okuyarak, oylamaya sundu.

Bakanlık temsilcileri, ellerini indirmemelerini istedikleri üyelerin oylarını uzun sürede sayabildi. Akay’ın sunduğu listenin divan kuruluna seçilmesinin ardından saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Başkan Akay, genel kurulda yaptığı konuşmada, Kayseri ve ilçelerinin yanı sıra Yozgat ve Sivas’tan da gelen kadın ve erkek çiftçileri selamladı.

10 yıldır en demokratik, en seviyeli ve yüksek katılımlı genel kurulları yaptıklarını ifade eden Akay, göreve geldiklerinde Kayseri Şeker Fabrikası’nın tepesinde kara bulutların dolaştığını, fabrikanın kapısına kilit vurulmak üzere olduğunu söyledi.

Türk çiftçisi ekonomik refaha kavuşmadan ülkenin kalkınmasından söz edilemeyeceğini vurgulayan Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, konuşmasını daha sonra şöyle sürdürdü:

“Bu kalkınmanın ilk şartı tarımı ve tarıma dayalı sanayiyi geliştirmektir. Şeker pancarı, katma değer oluşturma noktasında önde gelen bir üründür. On binlerce çiftçi bu ürünle ailesini geçindirmektedir. Biz, sizin emanetinize sahip çıkıyoruz, sizler de özveriyle sahiplendiğinizi gösterdiniz. Bundan sonra da bu anlayışı devam ettirmenizi bekliyoruz. Bu sayede bizim emeklerimiz zayi olmasın, sizin menfaatleriniz zedelenmesin. Günü birlik ihtiyaç ve istekleriniz yerine uzun vadeli çıkarlarınızı koruyun.

RİYAKARLIK GİTTİ, SAMİMİYET GELDİ

Traktörünüze, evinize sahip çıktığınız gibi kooperatifinize ve fabrikanıza da sahip çıkın. Bu kuruluşları iş bilmezlerin, kötü niyetlilerin eline teslim etmeyin. Dün dedelerinize, babalarınıza bugün size hizmet veren bu kuruluşlar yarın çocuklarınıza, torunlarınıza hizmet versin. Haksızlık gitti, adalet geldi, şaklabanlık gitti, ciddiyet geldi, riyakarlık gitti, samimiyet geldi, savurganlık gitti, tasarruf geldi, iş bilmezlik gitti, beceri geldi.”

AKAY: “FABRİKALAR ÇİFTÇİNİN MALIDIR”

Fabrikaların bir ailenin değil, tüm çiftçilerin malı olduğunu vurgulayan Akay, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Geçmişi unutanın geleceği aydınlık olmaz. Geçmişteki travmaları unutmayın. Biz, çiftçimiz arasında bir ayrım yapmadan hakkaniyetli bir tavır sergiledik. Şeker sektörü genel bir sorun yaşıyor ama biz farkımızı ortaya koyarak kooperatif ve fabrikanın gücüyle bu sorunlardan siz çiftçilerimizin etkilenmemesi için her türlü tedbiri alıyoruz. Kooperatif ve fabrikadan haksız beklentisi olanlar, Kayseri Şeker’i yok etmek isteyen emperyalist kuruluşların yerli iş birlikçileri, bizlere, yönetimimize hayasızca saldırmakta, iftira ve yalan dolanla algı oluşturmaktadır. Bunlara bugüne kadar pabuç bırakmadık. İşimizi yükselterek cevap verdik.”

Konuşmaların ardından çiftçiler kendileri için oluşturulan 9 ayrı sandıkta oylarını kullandı. Saat 17’de sona eren oy kullanma sonrasında saat 22:00’ye kadar süren sayımlar sonrasında Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, geçerli 14 bin 112 oyun 9 bin 083’ünü alarak bir kez daha güven tazeledi. 5 bin 029 çiftçi ise tercihlerini Özışık’ın listesinden yana kullandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM