• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
AKAY; ŞEKER’İN İSTİKRARINI VURGULADI

AKAY; ŞEKER’İN İSTİKRARINI VURGULADI

Kayseri Şeker Fabrikası AŞ’nin 68. Olağan Mali Genel Kurul Toplantısı Şirket ortaklarının katılımıyla gerçekleştirildi.

Kayseri, Boğazlıyan ve Turhal Şeker Fabrikalarını bünyesinde bulunduran Kayseri Şeker’de genel kurulu 15 Temmuz Şehitleri Konferans Salonunda saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan Genel Kurul elektronik ve fiziki ortamda katılım gerçekleşti.

Gündemdeki maddelerin tek tek okunarak oylamaya sunulduğu toplantıda Yönetim Kurulu Üyeliği seçimi de gerçekleştirildi.

Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, Şeker Sektöründe Türkiye’de ilkleri başardıklarına vurgu yaptı.

Kayseri Şeker Kooperatifi, Genel Kurul toplantısında konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, sektörde elde ettikleri başarıları ve yeni adımları vurguladı. Akay, geçtiğimiz yıl çiftçilerin ilgisini çekmek ve pancar ekiminin teşvik edilmesi amacıyla sektörde bir ilke imza attıklarını belirterek, avans fiyatını 1.800 TL/Ton olarak açıkladıklarını ifade etti.

Akay, bu atılımın Türkiye çapında büyük bir istek ve rekora yol açtığını dile getirerek, geçen yıl 570 bin dekarda gerçekleşen pancar ekiminin bu yıl 610 bin dekara yükseldiğini söyledi. Kendi kooperatiflerinin de bu başarıya öncülük ettiğini belirterek, “Zirveyi yakalamak önemli, ancak zirvede kalmak ve ileriye taşımak daha da önemli” dedi.

Akay ayrıca, Kayseri Şeker Kooperatifi’nin halka arzıyla da yeni bir dönemi başlattıklarını vurgulayarak, bu süreçte yaşanan zorluklara rağmen 18 Mayıs tarihinde halka arz işleminin gerçekleştiğini söyledi. Şirketin finansal başarısına da değinen Akay, elde ettikleri en yüksek karlılığı açıkladıklarını ve Türkiye Muhasebe Standartlarına göre hazırlanan finansal tablolarda 4 milyar 133 milyon TL gibi bir kar açıkladığını belirtti.

Başkan, şirketin istihdam ve yatırıma yönelik attığı adımlardan da bahsederek, 2018 yılında Turhal’ın alınmasıyla üretim kotalarının arttığını, yeni bir fabrika almadan yaptıkları yatırımlarla kapasitelerini artırdıklarını ve Ağustos ayı başında yayınlanan bir Cumhurbaşkanlığı kararı ile kotayı 45.320 ton artırarak 475 bin tona ulaştıklarını ifade etti.

Son olarak, sendikalı işçilere sağlanan ücret artışları ve toplu sözleşmeye yönelik adımların önemine değinerek, başarıların ortaklar, çalışanlar, çiftçiler ve yönetim kurulu işbirliği ile elde edildiğini vurguladı.

Genel Kurulda Yönetim Kurulu Üyeliklerine mevcut Yönetim Kurulu Üyeleri yeniden seçildi.

Hurşit Dede Kayseri Şeker Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine yeniden getirilirken, başkan vekilliği görevi Gökhan Güzar’a verildi.

Kayseri Şeker Fabrikası’nın 68. Olağan Mali Genel Kurul Toplantısı, Şirket’in sektördeki liderliğini sürdürme ve yenilikçi adımlarına devam etme kararlılığını bir kez daha ortaya koydu. Genel Kurul toplantısı, Kayseri Şeker’in sektördeki liderliğini sürdürme ve başarılarına yenilerini eklemeye yönelik kararlılığını bir kez daha gösterdi. (Erol TARİKCİ)

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM