• DOLAR
  %0,06
 • EURO
  %-0,57
 • ALTIN
  %0,19
 • BIST
  %-1,35
AKCİĞER KANSERİNE DİKKAT ÇEKİLDİ

AKCİĞER KANSERİNE DİKKAT ÇEKİLDİ

Yozgat Şehir Hastanesi’nde günümüz dünyasında en sık görülen kanser türlerinin başında gelen akciğer kanserine dikkat çekmek amacıyla bir dizi etkinlik gerçekleştirildi.

Akciğer kanserinin önlenebilir bir hastalık olduğu, en önemli nedeninin ise tütün ve tütün ürünleri olduğuna dikkat çekildi.

Yozgat Şehir Hastanesi Göğüs Hastalıkları Hekimi Uz. Dr. Ümmühan Tuğba TÜMÜKLÜ slayt ile akciğer kanseri hakkında katılımcılara ayrıntılı bilgiler verirken, Hastane Başhekimi Uz. Dr. KOZAN ise; “Akciğer kanseri, tüm kanser ölümlerinin % 25’ini oluşturmaktadır. Son yapılan çalışmalarda dünya genelinde akciğer kanseri erkekler arasında 1. sırada, Kadınlar arasında ise 3. sırada görülen en sık kanser türüdür. Sigara ve diğer tütün ürünlerinin kullanımı akciğer kanserine yol açan en önemli nedendir” dedi.

“SİZLERDE SİGARAYI BIRAKIN, HAYATINIZI VE SEVDİKLERİNİZİ BIRAKMAYIN!”

Yozgat Şehir Hastanesinde “Sizlerde Sigarayı Bırakın, Hayatınızı Ve Sevdiklerinizi Bırakmayın!” sloganı ile günümüz dünyasında en sık görülen kanser türlerinin başında gelen akciğer kanserine dikkat çekmek amacıyla bir dizi etkinlik gerçekleştirildi.

Etkinlikte açılış konuşmasını yapan Yozgat Şehir Hastanesi Başhekimi Uz. Dr. Mustafa KOZAN şunları söyledi.

“Günümüz dünyasında en sık görülen kanser türlerinin başında akciğer kanseri gelmekte, kansere bağlı ölümler içerisinde akciğer kanseri tüm dünyada ilk sırada yer almaktadır. Bu nedenle, Kasım ayı tüm dünyada “Akciğer Kanseri Farkındalık Ayı” olarak kabul edilmiştir.

Akciğer kanseri, tüm kanser ölümlerinin % 25’ini oluşturmaktadır. Son yapılan çalışmalarda dünya genelinde akciğer kanseri erkekler arasında 1. Sırada, Kadınlar arasında ise 3. Sırada görülen en sık kanser türüdür.

Sigara ve diğer tütün ürünlerinin kullanımı akciğer kanserine yol açan en önemli nedendir.

Yapılan araştırmalara göre ülkemizde görülen akciğer kanserinin % 90’ının sigara kullanımına bağlı olarak ortaya çıktığını gösterilmektedir.

Şunu unutmamalıyız ki, Akciğer kanseri için erken tanı çok önemlidir. Akciğer kanserinin erken teşhis edilmesi hem tedavide başarı şansını arttırmakta, hem de ölüm oranlarını düşürmektedir. Akciğer kanseri önlenebilir bir hastalıktır. En önemli nedeni ise tütün ve tütün ürünleridir”

Başhekim Uz. Dr. Mustafa KOZAN’ın konuşmasından sonra Yozgat Şehir Hastanesi Göğüs Hastalıkları Hekimi Uz. Dr. Ümmühan Tuğba TÜMÜKLÜ, hazırladığı slayt ile akciğer kanseri hakkında katılımcılara ayrıntılı bilgiler verdi.

Başhekim Uz. Dr. Mustafa KOZAN, programın ardından katılımcılar için verilen kokteylde Yozgat Kanser Hastaları Moral ve Motivasyon Derneği üyeleriyle ayrı ayrı sohbet ederek, sıkıntılarını ve çözüm yollarını değerlendirdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM