• DOLAR
  13,4423
  %0,49
 • EURO
  15,2255
  %0,54
 • ALTIN
  795,76
  %0,66
 • BIST
  2.014,21
  %-1,36
ANAVATAN’DA DOST FESTİVALİ

ANAVATAN’DA DOST FESTİVALİ

İlçemize bağlı Özler Köyü’nde ‘Özler Birlik Derneği’nce düzenlenen “Geleneksel Özler Yaz Festivali” vatandaşları bir araya getirdi. Özlerliler bir araya gelmenin sevincinin yanısıra geleneksel festival etkinliğinin heyecanını yaşadı. Üç gün süren festivale katılan gurbetçiler ve yöre halkı hasret giderdi, birlik beraberlik içerisinde eğlendi. Katılımın oldukça yoğun olduğu şenlikte renkli görüntüler oluştu.

Vali Yurtnaç; Yozgat’ın tanıtımı için çalışmalar yaptıklarını Özler’in yurt dışında yaşayan çok sayıda gurbetçisi olduğunu ve bu gün gurbetçilerin de festivale katılıp ayrı bir renk katıp, Ata topraklarını unutmadıklarını söyledi.

Avrupa Yozgatlılar Federasyonu Genel Başkanı ve Özler Birlik Derneği Avrupa Koordinatörü Veysel Filiz; aylar öncesinden hazırlıkları başlanılan ve üçüncü gününde muhteşem bir final ile son bulan bu Yaz Festivali, “Bizim Hıdırellezimizdir, hasretle kavuşmanın, hasret gidermenin, kucaklaşıp yanan yürekleri soğutmanın, soğumuş ilişkileri canlandırmanın bayram yeridir” dedi.

“ÇOK SAYIDA DAVETLİ KATILDI”

Geleneksel hale gelen festivale sadece Yozgat’tan değil, Hollanda’dan Almanya’ya ve tüm Avrupa ülkeleri ile Kayseri’den Ankara’ya, İstanbul’dan Bursa’ya, kadar birçok il ve ilçeden vatandaşlar katıldı. Özellikle gurbetçiler memleket özlemini gidermek için planladıkları tatillerini Özler Birlik Derneği Festivaline denk getirdi. Dernek tarafından özel olarak davet edilen bürokrasi, siyaset ve iş adamları da şenlikte onur konukları oldu.

Etkinliklerde sahneye çıkan ünlü sanatçı Uğur Işılak, şarkı ve şiirleriyle festival alanına akın eden katılımcılara unutulmaz bir akşam yaşatırken, Mehter Takımı’nın gösteriler gerçekleştirdiği festivalde köy halkı ve gurbetçiler oyunlara eşlik ederek keyifli anlar yaşadı. Etkinlik çerçevesinde bir araya gelen ve uzun yıllardır birbirine görmeyen Özlerliler hasret giderdi, birbirleriyle uzun uzun sohbetler etti.

Özler Köyü ve Gurbetçilerin yaşadığı bu sevinç ve mutluluğa katılan Vali Kemal Yurtnaç, Boğazlıyan Kaymakamı Davut Sinanoğlu, Boğazlıyan Belediye Başkanı Hamdi Erdal, İl Jandarma Komutanı Albay Bilgihan Yeşilyurt ile eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ve Ak Parti Kayseri Milletvekili Taner Yıldız, Ak Parti Yozgat Milletvekili Yusuf Başer ve MHP Yozgat Milletvekili İbrahim Ethem Sedef ile Avrupa Yozgatlılar Federasyonu Genel Başkanı ve Özler Birlik Derneği Avrupa Koordinatörü Veysel Filiz, Özler Birlik Derneği Başkanı Coşkun Babayiğit, Özler Köyü Muhtarı Adnan Aslan, siyasi parti il ve ilçe başkanları ve çok sayıda kurum müdürleri ve davetliler ortak oldu.

Vali Kemal Yurtnaç, etkinlikte yaptığı konuşmada, bu tür ekinliklerin birlik beraberlik adına kaynaşmaya vesile olduğunu söyledi.

Vali Yurtnaç, Yozgat’ın tanıtımı için çalışmalar yaptıklarını belirterek, “Özler’in yurt dışında çalışan çok gurbetçisi var. Bu gün görüyorum ki gurbetçilerimiz de festivale katılarak ayrı bir renk katıp, Ata topraklarını unutmadılar. Sıla hasreti ile yanıp tutuşan gurbetçilerin bu tür festivallerde buluşup bir araya gelmesi, gelenek ve göreneklerin yaşatılıp gelecek nesillere aktarılması için çok önemli. Birlik ve beraberliğinizi korumaya devam edin. Siz bir ve beraber oldukça bizlerde sizin yanınızda olacağız. Özlerli vatandaşlarımızı buluşturmak için bu güzel organizasyonu düzenleyen ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Vali Yurtnaç, Özler’in daha belde olduğunu ve sonradan köy statüsüne dönüştüğünü belirterek, Özler köyünün de tüm ihtiyaçlarının İl Özel İdaresi’nce karşılandığını ifade etti.

Ak Parti Yozgat Milletvekili Yusuf Başer ve MHP Yozgat Milletvekili İbrahim Ethem Sedef de birer konuşma yaparak, bu tür festivallerin birlik ve beraberlik adına çok önemli olduğunu, festivalin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ettiler.

Avrupa Yozgatlılar Federasyonu Genel Başkanı ve Özler Birlik Derneği Avrupa Koordinatörü Veysel Filiz ise, aylar öncesinden hazırlıkları başlanılan ve üçüncü gününde muhteşem bir final ile son bulan bu etkinliğin bir gurbetçi Festivali değil, Anavatan da bir Dost Festivali olduğunu söyledi.

“Bu Yaz Festivali bizim Hıdırellezimizdir, hasretle kavuşmanın, hasret gidermenin, kucaklaşıp yanan yürekleri soğutmanın, soğumuş ilişkileri canlandırmanın bayram yeridir” diyen Filiz, şunları aktardı.

“Bu köyden gençlik çağlarında Almanya, Fransa, Belçika, Hollanda, İsviçre ve Avusturya’ya çalışmaya gitmek için yola çıkan kahramanlarımız Kayseri’ye, Yozgat’a veya Paşalı istasyonuna doğru uzaklaşırken içlerine düşen ateş bir kısmı için 50 yıldır süren gurbet hayatı boyunca ne vakit buradan uzak oldularsa acı acı yanmaya devam etmiştir. Tüm bu acılar ve kavuşmalardaki hikayemizin sonucudur bu festival. Onun için kim ne demiş, kim ne söylemiş, bu güzelliklere karşı kim cinnet geçirmiş bizim için hiçbir önemi yoktur. Hakkı üstün tutan bir medeniyetin evlatları yürekleri feth etme sorumluluğundadır, gerisi detaydır.

Kaç gündür, arkadaşlarımızla beraber hep aynı konuşmalara şahit oluyoruz, bu festivale katılanları gördükçe bunlar kimler imiş, nereli imişler deniliyor. Bahçelerimizin etrafına ördüğümüz duvarlar bizi komşularımızdan ve akrabalarımızdan ayırmamalı. Başta 15 Temmuz Köprüsünde olmak üzere memleketimizin çeşitli bölgelerinde en ağır bedelleri ödeyerek Vatan Birliğini savunanlara borcumuzdur Birliğimizi ve Beraberliğimizi pekiştirip güçlendirmek.

Kim Birlik ve Beraberliğe karşı çıkıyorsa, fitne tohumunu ateşliyorsa, 15 Temmuz’da kardeşlerimizin üzerine ateş açan alçak FETÖ teröristlerinden farksızdır. Emin olun, Anadolu’nun has evlatları olan tüm bu Yozgat rengini taşıyan sivil yapılanmaların temsilcileri, yiğidin harman olduğu Yozgat’ımıza yakışır şekilde Vatan müdafasına daima hazırdır.

Bu festival bir emeğin hasatıdır. Hiçbir parasal destek almadan, imece usulünün en iyi örneğidir. Önümüzdeki yıllarda bu çalışmalara maddi ve manevi katkıların artmasını bekliyoruz.

Uruguaylı dünya yıldızı Futbolcu Edinson Cavani köyüne ulaşmak için 6 saat otobüs yolculuğu yapıyor ve her fırsatta köyüne gidiyor. Köy deyip geçmeyin, kimliğimizin kaynağıdır köyümüz, şefaat kapısı mezarlıklarımız tarihimizin şahididir. Bu vatan kolay kazanılmadı, köyümüze hizmet etmek vatan borcumuzu bir nebze ödemektir. Özler Birlik Derneği içindeki hiçbir arkadaşımızın bu çalışmalardan kişisel menfaati ve beklentisi olamaz, bunun iyi anlaşılması lazım.

Neredeyse 45 yıldır Avrupa’da yaşayan bir kardeşiniz olarak yaptığımız her işin başına Ahlaki kuralları koymanın zorunluluğuna işaret etmek isterim. Bir vatanı sevmek, ona sahip olmak bedelsiz olmaz. Gözümüz kadar onu korumalıyız, emek vermeliyiz, yorulmalıyız, sadık olmalıyız.

Şehit, Şehit çizilen sınırlarımızın ötesine çıkmış bir Türkiye var. Bir tarafı Yunus ile Mevlâna, bir tarafı Selahattin ve Fatih ile nakış nakış işlenmiş bir medeniyetin evlatlarına yakışanı yapmak zorundayız. Düşman var! Düşman uyumuyor! O zaman üstadın dediği gibi “Uğruna ölmekse seni yaşatmak, bin kere ölürüm de adına leke sürdürmem, gururdur namustur bayrak ve sancak, aksa da kanım zalimi, haini, alçağı, FETÖ’yü, PKK’yı, DHKP-C’yi güldürmem. Biz Anadolu’nun ve Trakya’nın her köşesine yayılmış, Avrupa’da çoktan Viyana burçlarını aşmış olan asil Müslüman Oğuz’un evlatlar, bulunduğumuz her bölgede Ayyıldızlı şanlı bayrağımızın taşıyıcıları olarak sesleniyoruz. Bunlar daha reklam, asıl film şimdi başlıyor. Allah’a emanet olun…”

-“UĞUR IŞILAK’TAN MUHTEŞEM KONSER”-

Etkinlikleri’nde sahneye çıkan sanatçı Uğur Işılak, şarkı ve şiirleriyle festival alanına akın eden katılımcılara unutulmaz bir akşam yaşattı.

Sanatçı Uğur Işılak, şarkılarını bu kez Boğazlıyanlılar için söyledi. Seslendirdiği şarkılar ve şiirlerle sevenleriyle buluşan Işılak, birlik ve beraberlik mesajı verdi. Uğur Işılak’ın geçmişten günümüze seslendirdiği unutulmaz şarkılara Boğazlıyanlılar da hep bir ağızdan eşlik etti. Anadolu ve memleket türküleri, festival alanını hıncahınç dolduran katılımcılara duygu dolu anlar yaşattı.

Ünlü sanatçı Uğur Işılak, birbirinden güzel şarkıları ile kalabalığı coştururken, şarkılara vatandaşların da eşlik ettiği gecede, canlı performansı ile dikkat çekti.

Festivalde; Nasrettin Hoca, şiirler, türküler, halaylar, palyaçolar ve yöresel oyunlar programa renk katarken, şairler ve mehteran takımının gösterisi ise büyük beğeni topladı. Yöresel tatlar ve kermesinde ilgi gördüğü programda ayrıca, katılımcılara çekilişle sürpriz hediyeler verildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM