• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
ANIZ YAKMAK HARAMDIR

ANIZ YAKMAK HARAMDIR

“Anız Yakmak Hem Dini Açıdan Haram Hem de Çevre ve Canlılar Üzerinde Olumsuz Etkilere Neden Oluyor”

Yozgat il genelinde ekimi yapılan buğday ve arpanın mahsülleri biçilip depolanırken, bazı tarlalarda ekin biçme işlemi devam ediyor. Ancak ekin tarladan kalktıktan sonra yapılan anız yangınları, toprağın verimini ve kimyasını bozuyor. Bunun yanı sıra anız yakmanın dini yönden de sakıncaları bulunuyor.

Sarıkaya İlçe Müftüsü Zühdü Elveren, “Anız yakmak dinimizde haramdır” dedi ve şu açıklamayı yaptı:

“Anız yakılması sebebiyle toprağın altında ve üstündeki binlerce canlının yakılması haramdır. Haramın İslam dinindeki yeri bellidir. Anız yakılması ile sap, saman ve organik maddenin yok edilmesi sonucu; toprağın fiziksel, kimyasal ve biyolojik dengesi bozulmaktadır. Buna bağlı olarak toprağın üstünde ve altında doğaya ve canlılara yararlı olabilecek, organik-inorganik maddeler ile mineraller zarar görmektedir.”

Anız yakmanın çevre ve canlılar üzerinde olumsuz etkileri olduğunu belirten Elveren, özellikle buğday ve mısır hasadı sonrasında canlıların yaşamı, çevre ve insan sağlığının olumsuz etkilendiğine dikkat çekti. Ayrıca, anız yakma işleminin hava kirliliğine neden olduğunu ve kul hakkına girdiğini söyledi.

Müftü Zühdü Elveren, anız yakma işleminin dünyevi ve ahiret hayatına yönelik ciddi sonuçları olacağını belirtti ve şu uyarıda bulundu:

“Canlıya zarar verme, çevreyi kirletme ve toprağın ve havanın kalitesini düşürme yanında Yozgat Valiliği aykırı davranışlarda bulunanlara Türk Ceza Kanunu ve Kabahatler Kanunu uyarınca idari ve adli işlem yapılacağını duyurmuştur.”

Bu bilgiler ışığında, Yozgat halkı ve çiftçiler, anız yakmanın çevre ve canlılar üzerindeki olumsuz etkilerini göz önünde bulundurarak, daha bilinçli bir şekilde tarım ve ekim işlemlerini gerçekleştirmeye teşvik ediliyor. (Hüseyin TARİKCİ)

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM