• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
ANIZ YAKMAK TOPRAĞI VERİMSİZLEŞTİRİR

ANIZ YAKMAK TOPRAĞI VERİMSİZLEŞTİRİR

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Yozgat Akdağmadeni Ziraat Odası Başkanı Eyyüp Elmalı, anız yangınlarının tarım ve doğal ekosisteme verdiği zararlar konusunda uyarılarda bulundu.

Hasadın yoğunlaştığı bu günlerde, birçok bölgede başlayan anız yangınları doğal ve tarımsal ekosistemin tahrip olmasına, toprakların verimsizleşmesine, su ve toprak erozyonunun artmasına, canlı türlerinin yok olmasına neden oluyor. TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Eyyüp Elmalı, anız yangınlarına karşı çiftçileri ve vatandaşları duyarlı olmaya çağırdı.

Elmalı, 2872 sayılı Çevre Kanunu’na göre anız yakmanın yasak olduğuna dikkat çekerek, bazı çiftçilerin bu yasağa rağmen hala anız yakmaya devam ettiğini belirtti. Anız yakmanın topraktaki mineral, gübre ve biyolojik canlıları olumsuz etkilediğini ve toprağın verimini azalttığını ifade etti. Anızın toprağa kazandırılması durumunda toprağın daha az gübre ihtiyacı olduğunu ve verimde artış yaşandığını vurgulayan Elmalı, anız yakmanın maliyeti artırdığına dikkat çekti.

Orman yangınlarının önemli bir kısmının anız yangınlarından kaynaklandığına da değinen Elmalı, son beş yılda 13 bin 207 orman yangınının meydana geldiğini ve bunların yüzde 5,8’inin yani 762’sinin anız yangınları sebebiyle çıktığını ifade etti. Milli servetlere zarar vermenin kabul edilemez olduğunu vurgulayan Elmalı, dinin canlıların yakılmasını ve öldürülmesini haram kıldığını hatırlattı.

Doğal kaynakların korunması ve sürdürülebilir tarım için anız yakma gibi zararlı uygulamalara son verilmesi gerektiğini belirten Elmalı, çiftçilere yeni öneriler sunulması ve mevcut faydalı uygulamaların yaygınlaştırılması gerektiğini söyledi.

Bu uyarılar ışığında, çiftçi ve vatandaşlarımızın anız yangınlarına karşı duyarlılık göstermesi, tarımsal ve doğal ekosistemin korunması adına hayati önem taşıyor. (Erol TARİKCİ)

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM