• DOLAR
  %0,73
 • EURO
  %-0,26
 • ALTIN
  %-0,69
 • BIST
  %3,13
ARICILARIN GÖZDESİ BOZKIR

ARICILARIN GÖZDESİ BOZKIR

Yozgat il genelinin tarım ve hayvancılık şehri olduğu, gerek bitkisel üretimde gerek hayvansal üretimde büyük bir potansiyele sahip olduğu vurgulandı. Ayrıca bölgenin coğrafi yapısı, bitki türü ve flora zenginliği kullanılarak kaliteli bal üretiminde yeni katma değer oluşturacak alanlardan birisi olarak gezginci arıcıların tercih ettiği bölgeler arasında yerini alıyor.

Yozgat Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Arı Yetiştiriciler Birliği ve Ordu Arıcılık Araştırma Enstitüsü işbirliğiyle eğitim düzenlendi.

Konuyla ilgili olarak İl Tarım ve Orman Müdürü Tanju Özkaya, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi.

“Yozgat malum üzere tarım ve hayvancılık şehri, gerek bitkisel üretimde gerek hayvansal üretimde büyük bir potansiyele sahiptir. Bizde İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerimizle beraber bu potansiyelin değerlendirilmesi konusunda çalışmalarımıza devam etmekteyiz.

Arıcılığı da yeni katma değer oluşturacak alanlardan birisi olarak görüyoruz. Bu üretim dalıyla ilgili yeni bir döneme girmekteyiz. Öncelikle Yozgat Arı Yetiştiriciler Birliğiyle işbirliği içerinde olacağız. Aynı zamanda Bakanlığımız referans kuruluşlarından olan Ordu Arıcılık Araştırma Enstitüsüyle irtibat kurarak bize bundan sonraki çalışmalarımıza rehberlik edeceklerdir.”

Özkaya, Yozgat’ın bitki florası olarak arıcılığa uygun bir yer, gezginci arıcıların tercih ettiği bir il olması bunun açık bir göstergesi olduğunu dile getirdi, “İlimizde 400 yerli arıcımız 27.851 arılı kovandan 434 ton bal üretimi gerçekleşmektedir.  Ortalama kovan başına bal üretimi 12-16 kg arasında değişmektedir.

İl Müdürlüğü olarak arıcılıkta yeni bir döneme giriyoruz, bunun da ilk temelleri ve yol haritası çalışmalarımızda ortaya çıkacak. Üreticilerimizle, birliğimizle enstitü uzmanlarımızla gelecek planlaması yapılacak aynı zamanda arı yetiştiriciliği anlatılacak daha sonrada bizzat uygulamaya geçilecek.

Müdürlük olarak hedefimiz arıcılığın Yozgat’ta var olduğunu göstermek gerek üretici sayımızı artırmak gerekse arılı kovan sayımızı artırmak dolayısıyla bal üretiminde önemli iller arasına girmek olacak” şeklinde konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM