• DOLAR
  %0,05
 • EURO
  %-0,54
 • ALTIN
  %0,13
 • BIST
  %-1,35
ASIRLIK AĞAÇ YILLARA MEYDAN OKUYOR

ASIRLIK AĞAÇ YILLARA MEYDAN OKUYOR

Ulukavak Tabiat alanına gezen Yozgat Valisi Ziya Polat, burada Ulukavak Ağaç Anıtı’nda incelemelerde bulundu. Yüzlerce yıl geçmesine rağmen hâlâ dimdik ayakta durması ile dikkat çeken asırlık ağaç gerek boyutları, gerek yapıları, gerekse tarihsel olaylara ettikleri tanıklıkları dolayısıyla ‘Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nce koruma altında bulunan ağaçlar listesinde yerini alıyor.

Yozgat’ta doğal miras olarak adlandırılan ve asırlara şahitlik eden görkemli miras “Anıt Ağaçlar” yüzlerce yıl geçmesine rağmen hâlâ dimdik ayakta durması ile dikkat çekiyor.

Çekerek İlçesi Kamışcık Köyü ile Akdağmadeni İlçesi Karadikmen Köyünde bulunan iki anıt ağaç zamana meydan okuyor. Yozgat’ta bu ihtişamlı ağaçlar görenleri etkilerken, özellikle bahar ve yaz aylarında ziyaretçilerini ağırlıyor.

Özellikle Çekerek ve Akdağmadeni çevresinin kentsel dokusunu yansıtan bu ağaçlar, yüzlerce yıl öncesine ışık tutmasıyla bölgemizin ve ülkemizin gözbebekleri olarak görülüyor.

Köy halkının da simgesi haline gelen ve heybetli görüntüsü ile dikkat çeken anıt ağaçlar özenle korunuyor. Doğal miras olarak adlandırılan ve asırlara şahitlik eden görkemli miras “Anıt Ağaçlar” yüzlerce yıl geçmesine rağmen hâlâ dimdik ayakta durması ile dikkat çekiyor.

Anıt ağaçların gerek boyutları, gerek yapıları, gerekse tarihsel olaylara ettikleri tanıklıkları dolayısıyla Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nce koruma altında bulunan ağaçlar listesinde yerini aldı.

Akdağmadeni ilçesinde bulunan 551 yıllık meşe ile Çekerek ilçesinde bulunan 200 yıllık kavak ağacı Yozgat’ın simgesi olurken, Akdağmadeni ilçesinde bulunan ağacın türünün sapsız meşe olduğu ve türünün şampiyonu bir anıt ağaç olarak kayıtlara geçtiği, Çekerek’te bulunan “Ulukavak” olarak adlandırılan anıt ağaç ise heybetli görüntüsü ile dikkat çekiyor.

Geçmiş ve gelecek arasında tarihi ve kültürel köprü vazifesi gören anıt ağaçlar özellikle bahar ve yaz aylarında ziyaretçilerini bekliyor.

Yozgat Valisi Ziya Polat, Çekerek ilçesi ziyaretleri kapsamında Kamışçık köyünde incelemelerde bulundu, Kaymakam Hayrettin Buğra Güzel ve Köy Muhtarı Rıza Taşgın’dan köydeki anıt ağaç ve yapımı planlanan cemevi ile ilgili bilgiler aldı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM