• DOLAR
  %0,51
 • EURO
  %-0,17
 • ALTIN
  %0,63
 • BIST
  %1,60
ATA MİRASLARI TOPRAKLA BULUŞTU

ATA MİRASLARI TOPRAKLA BULUŞTU

Ülkemizin ve Yozgat’ın kadim değeri olan Atalık Yerel Buğdaylarının ekimleri gerçekleştirildi.

Ülkemiz en temel besin kaynağı olan buğdayın anavatanı ve gen merkezi durumunda liderliğini sürdürürken, ekimleri yapılan Atalık Yerel Buğdaylarının yüzyıllardır Yozgat il genelinde ve ülkemizde yetiştirilen atalarımızdan bize intikal eden buğday çeşitleri tohumlarının çiftçi eliyle üretim ve tüketiminin devamına yönelik çalışmalar hız kazandı.

1970’li yıllardan sonra çiftçilerce daha fazla verim veren modern buğday çeşitleri kullanmaya başlanması ile birlikte geleneksel buğday türlerinin ekim ve üretimi düşüşe geçerken, son yıllarda yapılan çalışmalarla birlikte ata mirası tohumlar ve eski tatların ülkemize ve Yozgat’a kazandırılması noktasında Atalık Yerel Buğdaylarının ekimleri yapıldı.

Ekimler önceki yıllarda Konya Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü ile birlikte uygulanan Yerel Buğday Projesi kapsamında küçük alanlarda ekilerek çoğaltılan tohumlarla Yozgat Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tek personellerinin nezaretinde yapıldı.

Yapılan demonstrasyon ekimlerinde, Yozgat’ın bilinen atalık buğdayı Sarıbursa ile birlikte Sarıbuğday, Akbuğday, Siyez ve Karakılçık yerel buğday çeşitleri ekildi.

Yozgat Tarım ve Orman İl Müdürü Tanju Özkaya, konuya ilişkin şu bilgileri paylaştı.

“Ülkemiz, en temel besin kaynağı olan buğdayın anavatanı ve gen merkezi durumundadır. Ekimlerini yaptığımız çeşitler, yüzyıllardır İlimizde ve ülkemizde yetiştirilen atalarımızdan bize intikal eden buğday çeşitlerimizdir. Bizim ata mirası tohumlarımız ve eski tatlarımızdır. 1970’li yıllardan sonra çiftçilerimizce daha fazla verim veren modern buğday çeşitleri kullanmaya başlanması ile birlikte geleneksel buğday türlerinin ekim ve üretimi düşüşe geçmiştir.

Geçtiğimiz yıllarda Yerel Buğday Projesi kapsamında bu çeşitler değişik İlçe ve köylerimizde başka çiftçilerimizle ekilerek çoğaltılmıştı. Çoğaltılan bu atalık yerel buğdayların çiftçi eliyle korunması, ekiliş ve üretiminin yaygınlaştırılması gayesiyle buralarda çoğaltılan tohumluklardan Sarıbursa buğdayı Merkez İnceçayır köyünde, Akbuğday çeşidi Sorgun ve Merkez İlçemizde, Siyez buğdayı Yerköy İlçemizde, Karakılçık buğdayı Merkez ilçemizde deneme parseli şeklinde toplamda 3 ilçemizdeki 6 köyde 7 çiftçimizle birlikte ekilmiştir.

Amacımız bu atalık buğday çeşitlerinin çiftçilerimiz tarafından belirli alanlarda ekimlerinin yapılarak gen kaynaklarının çiftçimiz eliyle korunmasını sağlamak ve ata mirasımız olan yerel buğday tohumlarının çiftçi eliyle üretim ve tüketiminin devamını sağlamaktır.

Çiftçilerimiz yeni tohumların yanında bu tohumlukları da ekmelerini ve bu ata mirasımız olan tohumlukların halk elinde muhafaza etmelerini istiyoruz.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM