• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
AV SEZONU BAŞLIYOR

AV SEZONU BAŞLIYOR

“Yozgat’ta 2023-2024 Av Dönemi Başlıyor”

Yozgat Valiliği, 2023-2024 av döneminin başlayacağını duyurdu. Valilik tarafından yapılan resmi açıklamada, yeni av döneminin 26 Ağustos 2023 tarihinde başlayacağı belirtildi. Bu dönemde avcıların dikkate alması gereken kurallar ve düzenlemeler de açıklandı.

Merkez Av Komisyonu tarafından alınan kararlara göre, av döneminde uygulanacak usul ve esaslar belirlendi. Bu kararlar, 28 Temmuz 2023 tarihli Mükerrer Resmi Gazete’de yayımlanarak resmiyet kazandı.

Kararlar doğrultusunda, avın açılış ve kapanış tarihleri belirlendi. Ayrıca avlanmaya izin verilen av hayvanları, avcı başına düşen günlük av hayvanı limitleri, avlanma günleri, avlanmanın yasak olduğu alanlar, av dönüşünde avcıların taşıyabileceği av hayvanı miktarı gibi detaylar belirlendi.

Bu doğrultuda, avlanma tüm bölgelerde aynı gün olan 26 Ağustos 2023 tarihinde bıldırcın, üveyik, alakarga, küçük karga, ekinkargası, leşkargası, karabatak, saksağan, yaban domuzu ve çakal avıyla başlayacak. Avcılar Çarşamba, Cumartesi, Pazar ve resmi tatillerde (idari tatiller dahil) av yapabilecekler. Yaban domuzu avı için ise Salı günleri de ekleniyor.

Avcıların avlanma hakkını kullanabilmeleri için Avcılık Belgesi almaları ve belirlenen avlanma izin ücretini Doğa Koruma ve Milli Parklar İl Şube Müdürlüklerinin döner sermaye işletmesine ait hesaplarına yatırmaları gerekiyor. Ayrıca avcılar, Avcı Avlakta Mobil Uygulaması (AVA), Avlak Yönetim Bilgi Sistemi (AVBİS) veya çağrı merkezi üzerinden izin almadan avlanamayacaklar.

Avcılar, Merkez Av Komisyonunun 22 sayılı Kararında yer alan diğer avlanma esas ve usullerine de kesinlikle uymak zorundalar.

Merkez Av Komisyonunun alınan kararlarının tam olarak yerine getirilmesi gerektiği vurgulanırken, bu kararlara uymayan avcıların yasal yaptırımlarla karşılaşabileceği hatırlatıldı.

Ayrıca, avcıların avlanma izni alabilmek için Avcılık Belgesi sahibi olmaları gerektiği ve belirlenen avlanma izin ücretini ilgili hesaplara yatırmaları gerektiği konusunda da uyarıda bulunuldu.

Yozgat Valiliği yetkilileri, doğal dengeyi koruma amacıyla getirilen bu düzenlemelerin avcılar ve doğa severler tarafından titizlikle uygulanmasının önemine vurgu yaparken, av sezonunun başlamasıyla birlikte avcıların sorumluluklarına dikkat etmelerinin doğaya ve çevreye olan saygılarının bir yansıması olacağını ifade etti.

Yozgat’ta başlayacak olan 2023-2024 Av Dönemi için belirlenen bu düzenlemelerin, avcılar arasında farkındalık yaratması ve doğal yaşam alanlarının sürdürülebilirliğini sağlamak amacıyla yapıldığı belirtildi.

Yozgat Valiliği’nin duyurduğu bu düzenlemeler doğrultusunda av sezonunun başlamasıyla birlikte avcılar, belirlenen kurallar ve usuller çerçevesinde avlanabilecekler.

Ayrıca, avcıların avlanma izni alabilmeleri için çeşitli yöntemlerin kullanılabileceği belirtildi. Avcılar, Avlak Yönetim Bilgi Sistemi (AVBİS), Avcı Avlakta Mobil Uygulaması (AVA) ve 0850 888 06 06 numaralı çağrı merkezi aracılığıyla gerekli izinleri alabilecekler. (Hüseyin TARİKCİ)

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM