• DOLAR
  %0,13
 • EURO
  %-0,63
 • ALTIN
  %-0,66
 • BIST
  %-0,59
AZ AMA İYOTLU TUZ KULLANALIM!

AZ AMA İYOTLU TUZ KULLANALIM!

Boğazlıyan İlçe Sağlık Müdürlüğü, İyot eksikliğinin önlenebilir zeka geriliğinin en önde gelen nedenlerinden birisi olduğu ve kişiyi anne karnından başlayarak tüm yaşamı boyunca olumsuz olarak etkileyen bir hastalıkların bütünü olduğu uyarısı yaparak, az ama iyotlu tuz kullanılması tavsiyesinde bulundu.

Boğazlıyan İlçe Sağlık Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, daha zeki ve sağlıklı nesiller için halkın, evlerine aldıkları tuzun iyotlu olmasına dikkat etmesi ve mutlaka iyotlu tuz kullanmaya özen göstermesi istendi.

Açıklamada, Çocuklar, bir ülkenin geleceği ve umududur. Bu nedenle en iyi koşullarda dünyaya gelmelerinin sağlanması, büyümeleri ve gelişmeleri için en uygun ortamın hazırlanması, geleceğe dönük fiziksel, ruhsal ve zihinsel donanımlarının en üst düzeyde oluşturulması ülkenin geleceği açısından büyük önem arz etmektedir.

Yaşam kalitesini olumsuz etkileyen, anne ve çocuk ölümlerine yol açan sağlık problemlerinin çözümüne ve toplumun bu konuda bilinçlendirilmesine yönelik çeşitli çalışmalar yürütülmektedir. Bu çalışmalardan biri de ülkemiz için önemli bir halk sağlığı sorunu olan iyot yetersizliği hastalıkları ve bu hastalıkların yol açtığı sağlık problemlerinin önlenmesidir.

İyot insan vücudu için çok önemli olan, normal büyüme ve gelişme için gerekli bir mineraldir. İyot eksikliği, önlenebilir zeka geriliğinin en önde gelen nedenlerinden birisidir ve kişiyi anne karnından başlayarak tüm yaşamı boyunca olumsuz olarak etkileyen bir hastalıklar bütünüdür. İyot yetersizliğinin en olumsuz ve yıkıcı etkilerinin gözlendiği risk grupları; bebekler, çocuklar, gebeler ve doğurganlık çağındaki kadınlardır.

Bebek ve çocuklarda; büyüme ve gelişme geriliği, zeka düzeyinin akranlarına göre en az 13,5 puan daha düşük olması, öğrenme yeteneği ve okul başarısında azalma, gebelerde düşük ve ölü doğum riskinde artma ve her yaşta guatr İyot yetersizliğinin oluşturduğu önemli sağlık problemlerinden sadece birkaçıdır.

Tuzun iyot içeriğinin korunması için, koyu renkli ve kapaklı kavanozlarda, serin ve kuru yerde saklanmalıdır. İyodun önemini topluma aktarmak, ülkemizdeki iyotlu tuz kullanımını tüm toplumda yaygınlaştırmak, toplum bilinci oluşturmak ve konuyu gündeme getirmek amacı ile Haziran ayının ilk haftası (1-7 Haziran) İyot Yetersizliği Hastalıklarının Önlenmesi Haftası olarak belirlenmiştir” ifadelerine yer verildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM