• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
BAĞIŞLARLA BOĞAZLIYAN KAN VERİYOR

BAĞIŞLARLA BOĞAZLIYAN KAN VERİYOR

Toplumsal dayanışmanın önem kazandığı günlerde, Türk Kızılay’ı İç Anadolu Bölge Merkezi tarafından Boğazlıyan’da bir kan bağışı kampanyası başlatıldı. İhtiyaç sahipleri için kan stoklarının artırılması hedefleniyor.

Boğazlıyan, daha önceki kan bağışı kampanyalarına gösterdiği yoğun ilgiyle Yozgat genelinde en çok kan bağışlayan ilçe unvanını taşıyor. Bu sefer de ilçe halkı, kampanyaya ilk günden itibaren büyük ilgi göstererek kan bağışında bulunuyor.

Kan bağışının insan sağlığına birçok faydası olduğu yapılan çalışmalar sonucu ortaya çıkmıştır. Düzenli olarak kan vermek, kalp krizi, kolesterol gibi hastalıkların riskini azaltmada etkili olmaktadır. Bu nedenle Türk Kızılay’ı, ilçe halkının yanı sıra tüm kamu kurum ve kuruluşlarının da desteğini bekliyor.

Türk Kızılay yetkilileri, Boğazlıyanlıların kampanyaya yoğun ilgi göstermesinden dolayı mutlu olduklarını belirterek, katılanlara teşekkür ettiler. Kan bağışının önemine dikkat çeken yetkililer, bağışlanan kanların ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldığını hatırlattılar. Kan verebilmek için 18 yaşını doldurmuş ve 65 yaşından küçük olmak gerekmektedir. Erkekler 3 ayda bir, kadınlar ise 4 ayda bir kan verebilirler.

Kampanyanın önemi vurgulanırken, kanın muadili olmayan bir sıvı olduğu ve bu nedenle kan bağışının hayat kurtarmakla eşdeğer olduğu belirtiliyor. Türk Kızılay’ının “Ulusal Kan Temini Projesi” kapsamında gönüllü ve sürekli bağışçılardan temin ettiği kanlar, ihtiyaç sahibi hastalara ulaştırılıyor.

Kan bağışı kampanyası 3 Haziran 2023 Cumartesi gününe kadar devam edecek. Türk Kızılay’ı, tüm vatandaşları duyarlı olmaya ve kan bağışında bulunmaya davet ediyor. Bir kaza veya hastalık durumunda kanın hayati bir önem taşıdığı unutulmamalıdır. Herkesin kan verebilecek durumda olduğu sürece kan bağışında bulunması, bir insanlık görevidir. (Erol TARİKCİ)

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM