• DOLAR
  %0,06
 • EURO
  %0,09
 • ALTIN
  %-0,02
 • BIST
  %1,62
BAKANLIK DESTEKLİ SİNEMA PROJESİ

BAKANLIK DESTEKLİ SİNEMA PROJESİ

Yozgat’ın Bakanlık destekli sinema projesi olan ‘Herkes İçin Sinema’ hayata geçiyor. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından onaylanan proje ile hibe destekli Yozgat Valiliği, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörlüğü ve Sinema Okuryazarları Derneği ortaklığında düzenlenecek olan ve beş ay sürecek olan çalışmada; senaryo yazarlığı, kamera ve drone kullanımı gibi eğitimlerin bir kısmı  tamamlandı.

Yozgat’ta Çocuk Destek Merkezi’nde konaklayan, yaşları 12-17 arasında değişen 25 çocuğa medya ve dijital oyunların zararlı etkileri konusunda bilgi vermeyi amaçlayan proje; katılımcılara film ve belgesel çekme konusunda da eğitim ve uygulama imkânı sunan projede çalışmalar devam ediyor.

Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından hibe verilen, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından onaylanan proje, Yozgat Valiliği, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörlüğü ve Sinema Okuryazarları Derneği ortaklığında düzenleniyor.

Beş ay sürecek olan çalışmada; senaryo yazarlığı, kamera ve drone kullanımı gibi eğitimlerin bir kısmı tamamlandı. Akademisyen Öğr. Gör. Emel Çenet “sinemada sanat”, Öğr. Gör. Sena Saydam “kısa filmlerde telif hakları”, projenin yöneticiliğini yürüten Öğr. Gör. Batuhan Kalaycı ise film yapım ekipmanlarının kullanımı konusunda eğitim verdi.

Yozgat Bozok Üniversitesi Radyo Televizyon programı öğrencileri Sıla Özdemir, Tennur Köylüoğlu, Asiye Aydın, Faruk Can Koç, Ömer Ertürk, Bayram Karadaş, Batuhan Bozkurt, İsa Meşe, Alihan Biçer, Abdullah Sancaktar, Pelin Dalkılınç ve Kırıkkale Üniversitesi’nden Sinem Cal proje bünyesinde yer alan katılımcılara uygulamalı kamera ve kurgu eğitimleri veriyor. Projede oluşturulan film ekiplerinin danışmanlığını da üstlenen öğrenciler, çocukların kısa film çekimleri sürecinde de destek olacak.

ÇOCUK DESTEK MERKEZ’İNDE SİNEMA YAZARI SUAT KÖÇER RÜZGARI

Ünlü Sinema Yazarı ve uluslararası festival yönetmeni Suat Köçer, Çocuk Destek Merkezi bünyesinde sinema ve film yapım eğitimi alan çocuklarla bir araya geldi. Bilgi ve tecrübelerini paylaşmak için İstanbul’daki çekimlerine ara vererek Yozgat’a gelen Köçer, Yozgat Bozok Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ’ı da makamında ziyaret etti. Eğitim sürecinde çocuklarla sohbet eden ve onların kısa film sürecinde yaşadıkları heyecana ortak olan Köçer, onlara unutamayacakları bir sürpriz yaptı!

HER FİLME BİR ÜNLÜ OYUNCU!

Sinema ve Televizyon dünyasının önde gelen birçok ismini programında ağırlayan Suat Köçer, çocukların çekecekleri her bir filmin oyuncu kadrosuna tanınmış bir ismi dahil edeceği sözünü verdi.   Proje kapsamında beşer kişilik gruplara ayrılarak beş ayrı kısa film üretecek olan çocuklar,  ünlü isimleri kendi filmlerinde ağırlayacak. Hayatlarında ilk kez kamera arkasına geçerek film çekecek olan çocuklar bu deneyimin tanınmış isimlerle taçlanmasına oldukça sevinirken proje kapsamında çalışan tüm ekibi,  ünlü isimleri Yozgat’ta ağırlamanın heyecanı sardı.

26.02.2021

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM