• DOLAR
  13,5922
  %-0,58
 • EURO
  15,4346
  %-0,59
 • ALTIN
  778,35
  %-0,01
 • BIST
  1.810
  %0,05
BALKANLARDA BOĞAZLIYAN RÜZGARI

BALKANLARDA BOĞAZLIYAN RÜZGARI

Boğazlıyan Belediyesi ile Bulgaristan’ın Mineralni Bani Kasabası ve Kosova’nın Mamuşa Kasabası ile kardeş belediye olması yönünde önemli adımlar atıldı.

Balkanlarda bir dizi ziyaretlerde bulunan Başkan Coşar, Türk dostluk, işbirliği ve dayanışmanın geliştirilmesi ve kardeş belediyecilik konusunda önemli adımlar attı. Başkan Coşar, “Bizim amacımız kültürlerin birbirleri ile olan bağlarının kopmamasına Yozgatlı siyasetçiler olarak katkı sağlamaktır. Soğumaya başlayan dostluk ve kardeşlik bağlarını yeniden ısıtmaktır. Bundan sonra da bu hedef doğrultusunda birçok etkinlikte birlikte olmaya gayret göstereceğiz. Ayrıca Balkanlı kardeşlerimizi de Boğazlıyan’a davet ettik” diye konuştu.

 

Boğazlıyan Belediye Başkanı Gökhan Coşar, Balkanlara misafir oldu. Boğazlıyan Belediye Başkanı Coşar, beraberinde Avrupa Yozgatlılar Federasyonu Başkanı Veysel Filiz ve Yozgat Temsilcisi Coşkun Babayiğit ile birlikte Balkan Ülkelerinde gerçekleştirdikleri ziyaretlerde çeşitli temaslarda bulundular.

Ziyarette; Bulgaristan’ın Mineralni Bani Kasabası ve Kosava’nın Mamuşa Belediyesi ile Boğazlıyan Belediyesinin kardeş belediye olması yönünde önemli adımlar atıldı.

Balkan ülkelerinde Türk izleri bırakan ziyarette heyet; Bulgaristan, Makedonya, Kosova ve Yunanistan’da çeşitli temaslarda bulundu, yoğun bir ziyaret programı gerçekleştirdi.

KOSOVA’DA YOZGATLI ASKER

Heyet, Kosova’nın Prizren kentinde bulunan Türk Taburundaki geleneksel terfi törenine katıldıktan sonra Yozgatlı kahraman Mehmetçiklerle de bir araya gelme imkanı buldular.

Kosova meydan muharebesinin yapıldığı Gazi Mestan Alanı ziyaret edildi. 1. Sultan Murat Hüdavendigar’ın Priştine yakınlarındaki türbesini ziyaret eden heyet, Osmanlı ve Türk tarihinin balkanlardaki en sembolik simgelerinden birine karşı duyarlılıklarını gösterdi.

GÜMÜLCİNE’DE TÜRK DERNEĞİNİ ZİYARET ETTİLER

Coşar, Filiz ve Coşkun, Gümülcine’de Türk Gençlerbirliği Derneğini ziyaret etti. Ziyarette; GTGB Başkanı Necat Ahmet’e ve BTAYTD Temsilcisi Pervin Hayrullah’a misafirperverlikleri dolayı teşekkür etti.

Balkanlardaki temaslarını yoğun bir programla devam ettiren heyet, Kosova ile yapılacak Milli Maç öncesi Bayanlar Futbol Milli Takımını Priştina’da ziyaret etti. Takıma başarı dileklerini ileten heyet, aynı zamanda Milli Takım Futbolcusu Melike Pekel’i de tebrik etti. Boğazlıyan Özler Köyü’nden olan Baş Antrenör Talat Tuncel ile görüşen heyet, Boğazlıyan da bir bayan futbol takımı kurulması yönünde hemfikir oldular.

KARDEŞ ŞEHİR PROJESİ

Öte yandan Boğazlıyan ile Bulgaristan’ın Mineralni Bani Kasabası ve Kosova’nın Mamuşa Kasabası ile geliştirilmesi planlanan kardeş belediyecilik çerçevesinde bilgi ve tecrübe paylaşımı açısından zemin oluşturan bir dizi ziyaret gerçekleştirildi. Ziyaret sırasında Bulgaristan Başmüftülüğünde Başmüftü Mustafa Hacı ile bir görüşme gerçekleştirildi.

Bulgaristan’daki Müslüman ve soydaşlarımıza yönelik ihtiyaçlar tespit edilerek, Yozgat Belediyeleri ve STK’ları olarak verilecek katkı ve destekler üzerinde fikir alışverişinde bulunuldu.

Boğazlıyan Belediye Başkanı Gökhan Coşar ve Avrupa Yozgatlılar Federasyonu Başkanı Veysel Filiz, Kosava Mamuşa Belediye Başkanı Abdülhadi Krasniç’i makamında ziyaret etti. Gerçekleşen görüşmede, iki belediye arasında ilişkilerin geliştirilmesi üzerine görüş alışverişinde bulunuldu. Ayrıca heyetler arası yapılan görüşmede, Boğazlıyan Belediyesi ve Mamuşa Belediyesi’nin kardeş belediye yapılması için çalışmaların başlatılması üzerine karşılıklı fikir alışverişinde bulunuldu. Başkan Krasniç yaptıkları bu anlamlı ziyaretten dolayı heyete teşekkürlerini sunarken, Başkan Coşar ve Başkan Filiz, güzel karşılamalarından dolayı Başkan Krasniç ve heyetine teşekkür etti.

ÜSKÜP ZİYARETİ

Ardından Makedonya’nın Başkenti Üsküp’e geçen heyet, Time Balkan temsilcisi Seyyid Emin ile görüştü ve Ensar Derneğini ziyaret etti.

Boğazlıyan heyetinin en anlamlı ziyareti ise 30 Ağustos Zafer Bayramı vesilesi ile Büyük Önder ve Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ün Selanik’te bulunan ve çocukluğunu geçirdiği eve yapıldı.

Burada yapılan canlı yayın ile Boğazlıyan Belediye Başkanı Gökhan Coşar ve Avrupa Yozgatlılar Federasyonu Başkanı Veysel Filiz, verdikleri mesajda birlik ve beraberliğin önemine vurgu yaptılar ve Ata mirası toprakların ziyaretinin geliştirilmesi için çeşitli ihtimaller üzerinde fikir yürütmeye karar verdiler.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM