• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
BARAJ GÖLÜ KİRAYA ÇIKIYOR

BARAJ GÖLÜ KİRAYA ÇIKIYOR

“Yozgat Gelingüllü Baraj Gölü’nün Ticari Amaçlı Avcılık İzni Kiraya Veriliyor”

Yozgat Merkeze bağlı Gelingüllü Baraj Gölü, ticari amaçlı avcılık yoluyla su ürünleri istihsal hakkının kiralanması için hazırlıklar tamamlanıyor. Yozgat İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yapılan duyuruya göre, Gelingüllü Baraj Gölü’nün avlak sahasının kiralanması için ihale düzenleneceği açıklandı.

Baraj gölünün ticari amaçlı avcılık yoluyla su ürünleri istihsal hakkının kiralanması işlemi, 5 yıl süreyle yapılacak. İlk yıl tahmini kira bedeli 108.771,00 olarak belirlendi. Gölde bulunan avlanabilir stok durumu da ayrıntılı olarak paylaşıldı. Sazan Balığı (Cyprinus carpio) yıllık stoğu 25.000 kg, Sudak Balığı (Sander lucioperca) yıllık stoğu 5.300 kg ve Tatlı Su Levreği (Perca fluviatilis) yıllık stoğu 30.000 kg olarak açıklandı. Bu türler için yıllık avlanabilir balık stoku toplamda 60.300 kg olarak belirtildi.

İhale, Yozgat İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Ana Binası’nda 12 Eylül 2023 tarihinde saat 11.00’de gerçekleşecek. Duyuruda ayrıca, daha önce kiralanmış olan avlak sahasının kiralama süresinin sona erdiği belirtildi. Kiralama işlemi, 1380 sayılı Su Ürünleri Kanunu ve Bakanlık tarafından hazırlanan Su Ürünleri Üretiminde Kira Yönetmeliği’ne uygun olarak gerçekleştirilecek.

Eğer ihale gerçekleşmezse, tekrarlanmak üzere ikinci bir tarih de belirlendi. Bu tarih, 19 Eylül 2023 olarak açıklandı. İhaleye katılmak isteyenlerin, ihaleye ilişkin şartname ve ekleri Yozgat İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden temin edebilecekleri belirtildi. İhaleye, Yozgat ilinde faaliyet gösteren Su Ürünleri Kooperatifleri, Kooperatif Birlikleri ve Köy Birlikleri’nin katılabileceği vurgulandı.

Gelingüllü Baraj Gölü’nün ticari amaçlı avcılık yoluyla su ürünleri istihsal hakkının kiralanmasıyla ilgili işlemlerin, ilgili kurallar ve yönetmeliklere uygun olarak gerçekleştirileceği belirtildi. Bu işlemle birlikte gölün sürdürülebilir su ürünleri avcılığının teşvik edilmesi hedefleniyor. (Erol TARİKCİ)

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM