• DOLAR
  8,6525
  %0,29
 • EURO
  10,1524
  %0,35
 • ALTIN
  494,12
  %0,39
 • BIST
  1.391
  %0,37
BARAJDA HUMMALI ÇALIŞMA

BARAJDA HUMMALI ÇALIŞMA

Boğazlıyan Oğulcuk Barajı’nda hummalı çalışma sürüyor. Barajın tamamlanması ile barajda depolanacak su ile 18 bin 720 dekar tarım arazisi sulanacak. 2021 birim fiyatlarıyla ülke ekonomisine de yıllık 10 milyon 41 bin 957 TL katkı sağlanması hedefleniyor.

OĞULCUK BARAJI’NDA ÇALIŞMALAR ARALIKSIZ DEVAM EDİYOR

Devlet Su İşleri Yozgat iline yaptığı yatırımlarla illerin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlara içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Yozgat ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynuyor.

DSİ tarafından yapılan açıklamada; son yıllarda modern sulama projelerinin geliştirilerek uygulamaya koyulduğu kaydedildi.

Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları, üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden olurken, bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor.

Bu kapsamda; Boğazlıyan Oğulcuk Barajı’nda çalışmalar devam ediyor. Çalışmaları devam eden Yozgat Boğazlıyan Oğulcuk Barajı’nın tamamlanması ile barajda depolanacak su ile 18 bin 720 dekar tarım arazisi sulanacak.

Baraj gövde kazıları, dipsavak, ENH işleri, Dolusavak yapısı, enjeksiyon işleri ile yol imalatları tamamlandı ve %75 fiziki gerçekleşme sağlandı. Barajda gövde dolgu imalatlarına devam ediliyor.

Dolgu imalatlarının tamamlanmasına müteakip vana odası mekanik imalatları yapılacak olup barajda su tutma işlemi gerçekleştirilecektir. Temelden yüksekliği 30,50 metre ve su depolama kapasitesi 15,98 milyon m3 olan Yozgat Boğazlıyan Oğulcuk Barajı’nın tamamlanması ile 2021 birim fiyatlarıyla ülke ekonomisine yıllık 10 milyon 41 bin 957 TL katkı sağlanması hedefleniyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM