• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
BAYRAM NAMAZI UYARISI

BAYRAM NAMAZI UYARISI

İlçemizde Kurban Bayramı Namaz saati belli oldu. Vatandaşlar camiye seccadeleri ile gelecek, sosyal mesafeye dikkat edilerek, bayram namazı kılınacak.
Kurban Bayram Namazı’nın 31 Temmuz 2020 Cuma günü saat 06.11’de kılınacağını duyuran İlçe Müftüsü Atıf Akşit,”Dini bayramlarımızın ikincisi olan Kurban Bayramı’na ulaşmanın huzur ve mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

Kurban Bayramı Allah’a yaklaştıran, Allah rızasına kavuşturan bir bayram olduğunu dile getiren Müftü Akşit, her ibadette olduğu gibi, kurban ibadetinde de Allah’a yaklaşmanın, O’nun rızasını kazanmak için fedakarlıkta bulunulması gerektiğini belirtti.

Müftü Akşit, camilerde bayram nedeniyle vaaz verileceğini ifade ederek, Kurban Bayramı’nda çevrenin temiz tutulması, kurban kesiminde titizlik gösterilmesi gerektiğini ve kurban alınırken dikkat edilmesi hususlar hakkında da bilgi aktardı.

Kurban edilecek hayvanın sağlıklı olması gerektiğini, bunun için de vatandaşlara kurbanlık alırken küpeli hayvanları tercih etmesi uyarısında bulunan ve kurbanın dinen zengin sayılan kişilerce kesilebileceğini belirten Müftü Akşit, “Kurban olacak hayvanın azalarının tam olması gerekir. Kurban edilecek hayvan kesileceği yere eziyet edilmeden götürülmeli keskin bıçakla kesilmelidir. Kesim sonrası kurbanın deri, bağırsak ve diğer organları zayi edilmemeli ve çevrenin kirletilmemesi gerekmektedir” diye konuştu.

“CAMİLERE SECCADE İLE GELİNECEK”

Müftü Atıf Akşit, pandemi dolayısıyla vatandaşların kurban bayram namazı için camilere seccadeleri ile gelmelerini isteyerek, “Bayram namazı ise saat 06.11’de kılınacak. Camilerimizde sosyal mesafeye dikkat edilerek bayram namazı kılınacak. Ayrıca Teşrik tekbiri, Kurban Bayramı günlerinde farz namazlardan sonra getirilen tekbirlerdir. Teşrik tedbirleri Arefe günü sabah namazıyla birlikte başlayıp bayramın dördüncü günü ikindi vaktine kadar teşrik tekbirleri getirmek vacip olarak kabul edilir” dedi.

“KURBAN DERİLERİNİ CAMİYE BAĞIŞLAYALIM”

Ayrıca; Kurban derilerinin de camilerin ihtiyacı için en yakın camiye bağışlanması istendi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM