• DOLAR
  %0,02
 • EURO
  %-0,04
 • ALTIN
  %0,00
 • BIST
  %0,33
BAYRAMDA ELEKTRİK TÜKETİMİ AZALDI

BAYRAMDA ELEKTRİK TÜKETİMİ AZALDI

Yozgat il genelinde ÇEDAŞ’ın verilerine göre, geçtiğimiz Ramazan Bayramı’nda elektrik tüketimi azaldı.

ÇEDAŞ, Ramazan Bayramı’nda Yozgat, Sivas ve Tokat’taki elektrik tüketimi istatistiklerini patlaştı. Buna göre, Ramazan Bayramı’nda elektrik tüketimi yüzde 6.6 azalırken, bayramın ikinci günü ise en düşük seviyesine geriledi.

Arife günü de dahil 1-4 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Ramazan Bayramı’nda ÇEDAŞ’ın elektrik dağıtım hizmeti verdiği Sivas, Tokat ve Yozgat’ta elektrik tüketimi geçen yıla göre yüzde 6,6 düştü. Ramazan Bayramı’nın ikinci günü olan 3 Mayıs’ta,  2022 yılının en düşük tüketim rakamı görüldü.

Bu yıl arife güne de tatil 1-4 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Ramazan Bayramı’nda, Sivas, Tokat ve Yozgat’taki elektrik tüketiminde geçen yılın bayram dönemine göre düşüş yaşandı.

Üç ilde yaklaşık 1 milyondan fazla aboneye elektrik dağıtım hizmeti sunan Çamlıbel Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin (ÇEDAŞ) verilerine göre; geçen yıl 12-15 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Ramazan Bayramı’nda 26 bin 80 MWh olan elektrik tüketimi, bu yıl yüzde 6,6’lık düşüş ile 24 bin 362 MWh seviyesinde gerçekleşti. Pandemi tedbirlerinin kalkması nedeniyle herhangi bir kısıtlama olmamasına karşın, hava sıcaklıklarının mevsim normallerinde seyretmesi, küçük işletmeler ve yüksek elektrik tüketimine sahip tesislerin bayram boyunca kapalı olması bu düşüşte etkili oldu.

BAYRAMIN İKİNCİ GÜNÜ YILIN EN DÜŞÜK TÜKETİM RAKAMI GÖRÜLDÜ

Bölgede, 1 Mayıs Pazar gününe denk gelen arife günü bayram hazırlıklarının da etkisi ile bölgede elektrik tüketimi yüksek seyrederken, bayramın ikinci günü ise yılın en düşük tüketim rakamı görüldü. 3 Mayıs Salı günü üç ildeki toplam elektrik tüketim 5 bin 844 MWh ile 2022 yılının en düşük seviyesine geriledi.

SAHADAKİ EKİP SAYISI YÜZDE 40 ARTILDI

Bayramda kesintisiz enerji hizmeti sunmak için önleyici tedbirler aldıklarını dile getiren ÇEDAŞ Genel Müdürü Niyazi Kıvılcım, açıklamasında; “Bayram tatili boyunca yatırım kaynaklı tüm planlı kesintileri iptal ettik ve olası arızalara hızla müdahale edebilmek için sahadaki ekiplerimizin sayısını yüzde 40 artırdık. 3 nöbetçi mühendis, 121 saha personeliyle birlikte beraber toplam 124 kişilik ekibimiz sahada gece gündüz görevlerinin başındaydı.

Özellikle Sivas ilimizin Kelkit Vadisi olarak bilinen Suşehri-Koyulhisar-Akıncılar ve Gölova ilçeleri, Zara, Gürün, Kangal ilçeleri, Tokat ilinde Niksar, Erbaa ilçeleri, Yozgat ilinde Boğazlıyan, Yerköy ve Akdağmadeni ilçelerinde bayram dolayısıyla nüfus artışı beklediğimiz için bu bölgelere yönelik bakım ve onarım çalışmalarına ağırlık verdik. Uzun bir aradan sonra bayram nedeniyle köylerine dönen yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın enerji konusunda sıkıntı yaşamaması için kesme-bağlama ekiplerimiz hazır durumda bekletildi. Ekiplerimizin gösterdiği özverili performans ile hizmet bölgemizde başarılı bir performans gösterdik.” değerlendirmesinde bulundu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM