• DOLAR
  %0,55
 • EURO
  %-1,06
 • ALTIN
  %-1,09
 • BIST
  %-0,41
Bayramın acı bilançosu

Bayramın acı bilançosu

Alınan tedbirle ve yapılan tüm uyarılara rağmen bu bayram tatilinde de üzücü trafik kazaları meydana geldi.

Bayram tatili dolayısıyla yollarda trafik yoğunluğunun başladığı 17 Ağustos Cuma günü mesai bitiminden 26 Ağustos tarihine kadar aralarında Yozgat’ında bulunduğu illerde meydana gelen trafik kazalarında ülke genelinde çok sayıda kişi hayatını kaybetti, Bin’e yakın kişi ise yaralandı. Vali Yurtnaç, İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Polisleri tarafından E-88 karayolu Muslubelen mevkisinde kurulan uygulama noktasında Polisler tarafından durdurulan sürücülerle bir süre sohbet edip, araç içindeki çocuklara da “kırmızı düdük” verip, trafik polisi olmalarını isterken, İl Jandarma Komutanlığı ekipleri de sürücülere çikolata ve kolonya ikram etti. İl Sağlık Müdürlüğü ise ‘Mobil Ambulans’ uygulaması ile Ankara-Sivas ve Kayseri-Yozgat karayolu güzergahı üzerinde trafiğin yoğun olduğu bölgelerde bulunup, vatandaşlara hizmet verdi.

Dokuz günlük Kurban Bayramı tatili dolayısıyla yollarda trafik yoğunluğunun başladığı 17 Ağustos Cuma günü mesai bitiminden tatilin son günü olan 26 Ağustos Pazar gününe kadar şehirler arası ve şehir içi yollar ile kırsal yerleşim birimlerinde aralarında Yozgat’ında bulunduğu illerde meydana gelen trafik kazalarında yüzlerce kişi hayatını kaybetti, Bin’e yakın kişi ise yaralandı.

“VALİ YURTNAÇ ÇOCUKLARA “KIRMIZI DÜDÜK” VERDİ”

Vali Kemal Yurtnaç, “Bu Bayram Ben de Trafik Polisiyim, Hatalı Sürücüye Kırmızı Düdük” projesi kapsamında yapılan uygulamada çocuklara “kırmızı düdük” dağıttı.

Vali Yurtnaç, trafik polisleri tarafından E-88 karayolu Muslubelen mevkisinde kurulan uygulama noktasını ziyaret etti.

Polisler tarafından durdurulan sürücülerle bir süre sohbet eden Yurtnaç, araç içindeki çocuklara da “kırmızı düdük” verip, trafik polisi olmalarını istedi.

Babalarının veya araç kullananların hata yaptıkları zaman hemen kırmızı düdüğü çalmalarını isteyen Vali Yurtnaç, sürücülere de trafik kurallarına uyarak, kazasız, belasız bir bayram geçirmeleri temennisinde bulundu.

Kontrol noktasında gazetecilere açıklamada bulunan Vali Yurtnaç, halkın güvenli bir şekilde bayramı geçirmesi, trafiğin güvenli akışını sağlamak için il genelinde tüm tedbirlerin alındığını söyledi.

Yozgat İl Emniyet Müdürü Seçkin Çengeloğlu da Vali Yurtnaç’a yapılan çalışmalar hakkında detaylı bilgi verdi.

“JANDARMA SÜRÜCÜLERİ ‘TATLI TATLI’ UYARDI”

Yozgat İl Jandarma Komutanlığı ekipleri de Kurban Bayramında yol kontrol uygulaması yaparak sürücülere çikolata ve kolonya ikram etti, sürücülerin bayramlarını kutladı.

“MOBİL AMBULANS UYGULAMASI”

Yozgat İl Sağlık Müdürlüğü tarafından uygulamaya konulan ‘Mobil Ambulans’ ile kazalara ilk müdahaleler anında yapıldı. Trafik kazalarında olay yerine 10 dakikanın altında kısa sürede ulaşan ve yaralılara ilk müdahalede bulunan sağlık ekipleri, Ankara-Sivas ve Kayseri-Yozgat karayolu güzergahı üzerinde trafiğin yoğun olduğu bölgelerde bulunup, vatandaşlara hizmet verdi.

“ÖLÜMLÜ KAZA ORANLARI”

Öte yandan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Ölümlü kaza oranımız düştü. Ölümlü kaza sayımız da düştü ama aynı olayda meydana gelen ölüm sayımız maalesef arttı. Hem geçen seneyle aynı oranda gidiyoruz hem de son 10 yılın ortalamasıyla aynı oranda gidiyoruz” dedi.

Bakan Soylu, tatilin ilk gününden itibaren kazaların yaşandığını belirterek, şunları kaydetti:

“Ölümlü kaza oranımız düştü. Ölümlü kaza sayımız da düştü ama aynı olayda meydana gelen ölüm sayımız maalesef arttı. Hem geçen seneyle aynı oranda gidiyoruz hem de son 10 yılın ortalamasıyla aynı oranda gidiyoruz. Bunların büyük bir bölümü yüzde 40 civarı şehirlerarası yollarda, yüzde 30 civarı şehir içi yollarda, geri kalan bölümü de kırsal dediğimiz alanlarda, köy yollarında veya şehir ve köyleri birleştiren yollarda meydana geldi. Bu sene enteresan bir gelişme de maalesef yaya ölümlerinde oldu. Yani yüzde 17, yüzde 18 civarında oldu, böyle bir tablo beklemiyorduk.”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, birkaç nokta hariç büyük bir yoğunlukla karşılaşılmadığını ifade ederek, şunları söyledi:

“Çünkü kaza olan yerlerde özelikle trafik ekiplerimiz hemen gerekli tedbirleri almaya çalıştılar. Bizim tekrar uyarılarımız olacak. Özellikle kırmızı düdük kampanyasını bu bayramın başından itibaren başlatmıştık. Bunun özellikle çocuklarda etkili olduğunu sevinerek görüyoruz. Ailelerini uyarıyorlar ve kuralları da net bir şekilde hemen hemen öğrenmiş durumdalar. Bir taraftan emniyet kemerinin takılması gerektiğini hatırlatıyorlar, diğer taraftan hız yapılmaması gerektiğini hatırlatıyorlar. Yine cep telefonuyla konuşulmamasını hatırlatıyorlar aynı zamanda da arabanın içinde sağlık açısından sigara içilmemesi gerektiğini hatırlatıyorlar. Kırmızı düdük kampanyamız çocuklarımızla beraber devam edecek. Çünkü bu işte bu bayramda da gördük ki hem eğitimimiz hem farkındalığımız hem de tüm toplum olarak bu konuya olan duyarlılığımızı artırmamız gerekmektedir.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM