• DOLAR
  %0,07
 • EURO
  %0,09
 • ALTIN
  %0,11
 • BIST
  %5,16
BEREKETLİ TOPRAKLAR AYÇİÇEKLE BULUŞUYOR

BEREKETLİ TOPRAKLAR AYÇİÇEKLE BULUŞUYOR

Bozkırda tarım arazilerinin kullanımının etkinleştirilmesi projesi kapsamında yağlık ayçiçek tohumu dağıtıldı.

İl Tarım ve Orman Müdürü Tanju Özkaya; “Ülkemizde Yozgat bu sektör içinde sahip olduğu potansiyelle en önemli illerden birisidir. Stratejik olarak hububatta, baklagil üretiminde önemli bir ilsek buna diğer bir yağlık ayçiçeğini eklemek için planlama yapmaktayız. Hedefimiz üretimi 100.000 dekara çıkarmaktır” dedi.

Yozgat İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından organize edilen “Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi ” kapsamında ilde uygulanan projelerin tohum dağıtım töreni  İl Tarım ve Orman Müdürü Tanju Özkaya’nın ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Törene  Yozgat Valisi Ziya Polat, Yozgat Milletvekili Yusuf Başer, Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse, İl Genel Meclis Başkanı İskender Nazlı ve meclis üyeleri, Ak Parti İl Başkanı Yusuf Başer, Merkez İlçe Başkanı Ahmet Gökhan, Kurum amirleri oda ve birlik başkanları ve üreticiler katıldı.

İl Tarım ve Orman Müdürü Tanju Özkaya, konuşmasında; “Dünyada ve ülkemizde son zamanlarda en çok konuşulan ve gündemde olan konu tarım sektörüdür. Pandemiyle bir kez daha önemi anlaşılan ve en stratejik alan konumuna tarımsal faaliyetler yerleşmiştir. Tüm dünyada yaşanan tedarik zincirindeki sıkıntılardan etkilenmeme adına bakanlığımız tüm tedbirleri almaktadır. Almaya da devam edecektir” dedi.

“Ülkemizde Yozgat bu sektör içinde sahip olduğu potansiyelle en önemli illerden birisidir” diyen Özkaya, “Bu potansiyelden biraz bahsetmek istiyorum. Bitkisel üretim alanında 6.130.324 dekarlık alanla ekilebilir arazi varlığı olarak 5. İliz. En stratejik ürünlerden hububatta 3.530.598 dekarlık alanla durum buğdayında ekilişte 3. yüz. Üretimde 6. Baklagilde nohutta 657.372 dekarlık alanla hem ekilişte hem üretimde 2.yiz. 185.022 dekarlık alanla yeşil mercimekte  hem üretimde hem de ekilişte 1.ciyiz.

Hayvansal üretimde de 440.000 küçükbaş varlığıyla, büyükbaş 237.000 adetle yine Türkiye’nin önemli merkezlerinden, görüldüğü gibi Yozgat’ımız üretime ara vermeden hız kesmeden devam etmesi gerekmektedir. Bu süreçte  İl ve İlçe Müdürlüklerimizle üretime dair tüm tedbirler alınmıştır, Sayın Cumhurbaşkanımızın emirleri Bakanlığımızın direktifleri çerçevesinde ekilmeyen 1 metrekare yer kalmayacak şekilde planlamamızı yapmış bulunmaktayız” şeklinde konuştu.

Özkaya, şunları kaydetti.

“Stratejik olarak hububatta, baklagil üretiminde önemli bir ilsek buna diğer bir yağlık ayçiçeğini eklemek için son 2 yıldır planlama yapmaktayız, bu konuda tohum dağıttığımız üretim sezonu 3. olacak, 2020 yılında bu alanda ekilişimiz 12.000 dekarken 2021 yılında bu 28.700 dekar  bu yılda sadece dağıtacağımız miktarla 29.000 dekar ekiliş sağlanacaktır. Hedefimiz bu noktada üreticinin kendi imkânlarıyla beraber ektiğiyle hedef 60.000 dekar ekilişe erişmek ve bunu önümüzdeki 2 yıl içerisinde 100.000 dekara çıkarmayı hedeflerimiz arasındadır, bu bağlamda şu anda Türkiye’de ekilişte 28.ci Üretimde 26.cıyız. Bunu en az Türkiye’de ilk 10 da olacak şekilde Yozgat’ımızı Türkiye’nin önemli üslerinde birisi haline getirmeyi hedefliyoruz.

Son iki yılda pandemiye rağmen Yozgat üretmeye devam ediyor, geriye gitmediğimiz gibi bazı ekilişlerde örneğin yem bitkisinde 125.000 ekiliş alanında 153.885 dekara çıktık bundan da % 20’lik bir artış sağladık bu konuda da son iki yılda tohumluk dağıtmaktayız.

Tohumluklar üreticilere %75 hibe %25 üretici katkısıyla verilmiştir. Nohut projesi üretici katkı payıyla beraber 1.000.000 Tl, Yağlık Ayçiçeği Projesi üretici katkı payıyla 1.833.000 Tl olmak üzere Bakanlık ödeneği 2.833.000 Tl, İl Özel İdaresi katkı Payıyla beraber 323.000 Tl ödenek kullanılmıştır. Toplam Tohum için kullanılan Proje Bedeli 3.156.000 Tl’dir. Toplam Ekimi yapılacak alan ise nohut ve yağlık ayçiçeği toplamı yaklaşık 33.000 Dekar olacaktır.

Son olarak ilimiz tarımsal destekleme miktarı son iki yılda 1 milyar lira tarımsal destekleme ödemesi yaptık bunla ilgili il ve ilçe müdürlüklerimizde bu süreçte 250.000 adet  dosya iş ve işlemleri gerçekleştirildi.

Tekrar yaptığımız bu çalışmaların, dağıttığımız tohumların ve dolayısıyla ürettiklerimizin ilimize, ülkemize hayırlı olması temennisiyle saygılarımı sunarım.”

Daha sonra üreticilere tohum teslimleri yapıldı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM