• DOLAR
  %0,01
 • EURO
  %0,22
 • ALTIN
  %-0,04
 • BIST
  %-5,29
BİLİME BÜYÜK KATKI

BİLİME BÜYÜK KATKI

“KENEVİR” KİTABININ TANITIMI YAPILDI

Endüstriyel kenevir alanında ihtisaslaşan Yozgat Bozok Üniversitesinde kenevirin biyokütlesinin ekonomiye kazandırılması özelinde yapılan akademik çalışmalar meyvelerini vermeye devam ediyor.

Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ ve Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hamdi Temel’in editörlüğünü yaptığı, bölüm yazarlarının tamamının üniversitenin öğretim üyelerinden oluştuğu ve multidisipliner çalışma sonucunda elde edilen “Sağlık Bilimleri Açısından Kenevir” kitabı yayımlandı.

Üniversitenin senato salonunda gerçekleştirilen kitabın tanıtım ve bölüm yazarlarına teşekkür toplantısına Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ, Rektör Yardımcısı ve Kenevir Araştırmaları Koordinatörü Prof. Dr. Güngör Yılmaz, kitabın editörlerinden Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hamdi Temel ve kitapta bölüm yazarlığı yapan üniversitenin öğretim elemanları katıldı. Toplantıda kitabın vücut bulmasında emeği geçen öğretim üyelerine Rektör Karadağ, tarafından teşekkür edildi ve kitabın takdimi yapıldı.

“Sağlık Bilimleri Açısından Kenevir” kitabının tanıtımında bir açıklama yapan Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ, İhtisas Üniversitesi olmanın sorumluluğunun Üniversitenin Girişim Odaklı Üniversite stratejisine sevk ettiğini belirterek, bilginin teknolojiye dönüşmesi ve teknolojinin de sanayici ile buluşması süreçlerinin sağlam adımlarla atıldığını vurguladı.

Endüstriyel kenevirin ekonomiye kazandırılması adına yürütülen tüm bilimsel çalışmaların titizlikle devam ettiğini de aktaran Rektör Prof. Dr. Karadağ, “Bu kitap, klinik tıp başta olmak üzere insan sağlığına yönelik kenevirle ilgili bilinenlerin geniş bir literatür taraması ve literatür bilgileri dahilinde yeni görüş ve önerileri de içeren kapsamlı bir çalışmadan oluşmaktadır” dedi.

Rektör Yardımcısı ve Kenevir Araştırmaları Koordinatörü Prof. Dr. Güngör Yılmaz ise, eserin 40’ın üzerinde bilim insanının kenevir özelinde 30’un üzerinde farklı konuyu ele alarak yaklaşık bir yıllık bir çabanın sonucunda oluşturulduğunu söyledi.

Eserde özellikle keneviri, kannabinoidler yönüyle detaylı şekilde ele aldıklarının altını çizen Prof. Dr. Yılmaz, kannabinoidlerin çeşitli hastalıklarla ilişkilerini oldukça geniş yelpazede irdelediklerini, kanser, nöropatik ağrılar, kulak burun boğaz hastalıkları, hipertansiyon, karaciğer ve böbrek hastalıkları, otizm, obezite, kardiyovaskuler hastalıklar üzerine etkilerinin değerlendirildiği bir kitap olduğuna dikkat çekti.

Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi ve kitabın editörü Prof. Dr. Hamdi Temel ise klinik boyutlarıyla ele alınarak literatüre katkı sağlamasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Kitapta 2 bine yakın literatür taraması yapıldığını ve yüzde 4 intihalle Türkiye’de kendi alanında önemli bir açığı kapatan orijinal bir kitap olduğunu kaydetti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM