• DOLAR
  %0,14
 • EURO
  %0,20
 • ALTIN
  %-0,32
 • BIST
  %2,74
BİLİME UZANAN YOL

BİLİME UZANAN YOL

               

İlçemiz, Uzunlu Beldesi Cumhuriyet Ortaokulu öğrencileri TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı çerçevesinde hazırladıkları projeler büyük ilgi gördü. Kaymakam Sinanoğlu, “Bugün ki bilimsel gelişmelerin temelinde ve özünde Müslüman bilim adamlarının çalışmaları vardır. Bizim medeniyet  hukuk, pozitif bilimler, edebiyat, sanat, şehir, ticaret, astronomi, kimya, arkeoloji, geometri, tarım ve tıp alanında ve daha birçok alanda önemli eserler ortaya koymuş, tüm insanlığın ortak malı olan bugün ki bilimsel ve teknolojik gelişmelerde  anahtar rol oynamıştır” dedi.

 

İlçemiz Uzunlu beldesinde Cumhuriyet Ortaokulu’nca bu yıl üçüncüsü düzenlenen TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı ilgi gördü.

Programa, Boğazlıyan Kaymakamı Davut Sinanoğlu, Cumhuriyet Savcısı Murat Alkan, Jandarma Komutanı Kamil Çaylı, Boğazlıyan Belediye Başkan Yardımcısı Feramuz Bozoğlu, Uzunlu Belediye Başkan Yardımcısı Tarık Harun Vural, CHP İlçe Başkanı Ahmet Peker, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Nazan Tok ve Vedat Oymak ile Okul Müdürü M. Ayfer Dalaslan, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda davetli ve belde halkı katıldı.

Fen Bilgisi öğretmeni ve proje yürütücüsü Samet Cengiz, gözetiminde öğrenciler tarafından hazırlanan 26 proje davetliler tarafından büyük beğeni ve ilgiyle izlendi.

Okul Müdürü M. Ayfer Dalaslan, “TÜBİTAK’ın desteğiyle bu yıl 3.cüsünü  düzenlediğimiz TÜBİTAK 4006 bilim fuarının açılışını gerçekleştirmenin haklı gururunu yaşıyoruz” dedi.

“Hepinizin bildiği üzere bilim fuarları öğrenmeye istekli, merak eden, araştırmacı, bilinçli bireylerin yetişmesine katkı sağlayan öğrenme metotlarından birisidir” diyen Daslaslan, şunları aktardı.

“Bilim fuarları, genç beyinlerin bilimin önemini kavrayıp, birçok teorik bilginin gerçek yaşamdaki işleyişini fark etmelerini sağlar. Bu tür etkinlikler hayal gücü ile yaratıcılığın birleşimidir. Eğitim kurumlarının öncelikli amacı da bu yaratıcılığın ortaya çıkmasına zemin hazırlamaktır. Okulumuzda Biyoloji  alanında 5 proje, Kimya alanında 2 proje, Matematik alanında 1 proje, Bilgisayar ve Yazılım alanında 4 proje, Coğrafya alanında 1 proje ve Bitkilerin Erozyona Etkisi alanında 13 Proje hazırladık.”

Kaymakam Davut Sinanoğlu ise, 3.’sü düzenlenen TÜBİTAK Bilim Fuarının fikri hür, vijdanı hür, irfanı hür nesillerin yetişmesini katkı sunmasını temenni ettiği konuşmasında “Başta proje yürütücüsü hocamıza ve okul müdürümüze  3 yıl üst üste böylesi önemli bir projeye imza attıkları içen tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum” dedi.

“3 yıl üst üste çocuklarımızda bilim ve teknolojiye yönelik farkındalık oluşmasını sağlayan bir projeye imza atmak ciddi bir gayreti, emeği, gayreti ve özveriyi gerektirmektedir” diyen Kaymakam Sinanoğlu, şunları söyledi.

“Bu manada okulumuz müdürünü ve özellikle proje yürütücü öğretmenimizin gayretleri her türlü takdire şayandır. Bizim atalarımız bilime, ilme, öğrenmeye her zaman önem vermiş ve bu sayede güçlü medeniyetler inşa etmiş ve insanlığa faydalı işler yapmışlardır.

Bugün ki bilimsel gelişmelerin temelinde ve özünde Müslüman bilim adamlarının çalışmaları vardır. Bizim medeniyet  hukuk, pozitif bilimler, edebiyat, sanat, şehir, ticaret, astronomi, kimya, arkeoloji, geometri, tarım ve tıp alanında ve daha birçok alanda önemli eserler ortaya koymuş, tüm insanlığın ortak malı olan bugün ki bilimsel ve teknolojik gelişmelerde  anahtar rol oynamıştır.

Batı karanlık dönemini yaşarken İslam medeniyeti her alanda altın çağlarını yaşıyordu. Biz millet olarak da ilme önem vermişiz. Bizim ecdadımız fethettiği yerlerde ilk önce medrese açmıştır. Savaş tazminatı olarak kitap isteyen bir medeniyettim temsilcileriyiz. Bakınız Fatih İstanbul’u fethettikten sonra dünyanın her tarafından bilim adamları İstanbul’a gelmişlerdir. İstanbul Üniversitesinin temeli o dönem atılmıştır. Cumhuriyetin ilk yıllarında da eğitimde reform niteliğinde çalışmalar yapılmıştır.

Aslında bizim medeniyetimiz okumaya, araştırmaya, öğrenmeye her zaman önem vermiştir. Bakın Atatürk Hayatta en hakiki mürşit ilimdir diyor. Yani özetle bizim medeniyetimiz bilim ve teknoloji alanında yüzyıllar boyunca hep öncü rol oynamıştır. Bugün de aynı şekilde hem milleti hem medeniyeti ve hem de tüm insanlık için faydalı işlere imza atacak potansiyele sahiptir. Ben buna canı gönülden inanıyorum. İşte bakın Uzunlu da bir okulda çocuklarımız bilim fuarı düzenliyor, eserler ortaya koyuyorlar. Bugün burada sergilenen projeleri yapan çocuklarımıza siz de güvenin ve destek olun.”

Programda; Kaymakam Sinanoğlu ve beraberindeki heyet okul bahçesinde açılan stantlarda sergilenen projeleri inceleyerek, öğretmen ve öğrencilerden projeler hakkında bilgi aldı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM