• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
BİLİRKİŞİLİK YENİLEME EĞİTİMİ UYARISI

BİLİRKİŞİLİK YENİLEME EĞİTİMİ UYARISI

Yozgat SMMM odası  Başkanı Ahmet Bulut,  Pandemiden dolayı yapılması gereken bilirkişilik  eğitimlerinin ve  halen bilirkişilik yapmakta olan kişilerin yenileme  eğitimleri hakkında açıklamada bulundu.

Bilirkişiliğin bölge kurullarının görevleri arasında sayıldığını ifade eden Bulut, “Bilirkişiler yenileme eğitimine sicile kaydedildiği tarihten itibaren üçüncü yılın içinde katılmak zorundadır. Yenileme eğitimine katılmayan bilirkişiler bu eğitimi almadıkça yeniden bilirkişilik yapmak için başvuruda bulunamaz.” hükmü yer almakta olup bilirkişilik sicil ve listesine kayıtlı bilirkişilerin sicile kaydedildiği tarihten itibaren üçüncü yılın içinde bilirkişilik yenileme eğitimine  katılmak  zorunda   oldukları   belirtilmiştir. Bu  kapsamda,  2018  yılında  sicile  ve  listeye  kaydedilen  bilirkişilerin  2020  yılı  içerisinde yenileme  eğitimine  katılmaları  ve  devamında  yeniden  bilirkişilik  yapmak  isteyenlerin başvurularının alınması Daire Başkanlığımızca planlanmıştı.

Bu kapsamda, ihtiyaca  göre  teorik  ve  uygulama eğitimlerinin  ve  yenileme  eğitimlerinin  içeriği,  yöntemi,  usul  ve  esaslarının  güncellenmesi konusunda  bir  çalışma  başlatılarak  eğitim  müfredatının  güncel  gelişmeler  ve  ihtiyaçlar doğrultusunda  daha  etkin ve verimli bir eğitim  yapılması  amaçlanmış ve bu çalışmalar tamamlanıncaya kadar bilirkişilik temel ve yenileme eğitimlerinin 12 Şubat 2020 tarihinden itibaren geçici süre ile durdurulmasına karar verilmişti.

Ancak, 2018  yılında  sicil ve listeye kaydedilen bilirkişiler bakımından yenileme eğitimine katılmak için öngörülen süre 2021 yılı sonuna kadar uzatılmış olup 2018 ve 2019 yıllarında listelere kaydolan bilirkişilerin 2021 yılı içerisinde yenileme eğitimlerini alması uygun görülmüştür.

2018 yılı itibariyle bilirkişilik sicili ve bölge bilirkişi listelerine  kaydı yapılmış olup 3 yıllık  süreleri yıl sonu itibariyle dolacak olan bilirkişilerin listedeki  kayıtları  uzatma  nedeniyle  devam  edeceğinden bu aşamada bilirkişilik bölge kurullarına yeniden başvurmalarına gerek bulunmamaktadır. Salgının seyrine göre, durumun yeniden değerlendirilmesi halinde ayrıca bilgilendirme yapılacaktır. Eğitim kuruluşlarının, bilirkişilerin ve kamuoyunun dikkatine saygı ile duyurulur.” açıklamasında bulundu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM