• DOLAR
  8,6580
  %1,55
 • EURO
  10,1795
  %1,20
 • ALTIN
  488,66
  %1,66
 • BIST
  1.419
  %0,10
Bir Senden Bir Benden”

Bir Senden Bir Benden”

İstihdam Seferberliği Devam Ediyor

Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Taner Yıldız, ilave istihdam ve bir senden bir benden teşviklerinin devam ettiğini belirterek, “Bu yıl ilk defe uygulanacak olan ‘Bir Senden Bir Benden Teşviki’ ile imalat yapan küçük esnaflarımız da unutulmadı. bu teşvik kapsamında alınacak kişinin aylık asgari ücreti (1.603 TL), sigorta primi ve vergisi dâhil (883 TL) olmak üzere bir ay işveren ödeyecek bir ay devlet tarafından ödenecektir” dedi.

Çalışma ve İş Kurumu Yozgat İl Müdürü Taner Yıldız, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısıyla uygulanmaya başlanan ‘İlave İstihdam ve Bir Senden Bir Benden’ teşvikleri devam ediyor” dedi.

Yıldız, “Geçen yıl uygulanmaya başlanan İlave İstihdam teşvikinde işverenlerimizce işe alınan kişilerin sigorta prim ve vergileri devlet tarafından ödenerek, işverenlerimizin istihdam artışlarından dolayı oluşacak maliyetinin bir kısmı devlet tarafından karşılanmış oldu. Bu yıl ise imalat ve bilişim harici sektörlerde teşvik aynen devam edecek olup asgari ücretli için oluşacak sigorta primi ve vergisinin tamamı (883 TL) devlet tarafından ödenecektir. İmalat veya Bilişim sektöründe hizmet veren işverenlerimiz ise sigortalının 5.412 TL’ye kadar olan prime esas kazanç tutarı için ödeyecekleri 2.029,5 TL’ye kadar olan sigorta primi İŞKUR tarafından ödenecektir” diye konuştu.

Çalışma ve İş Kurumu Yozgat İl Müdürü Taner Yıldız, şunları aktardı.

“Bu teşvik, şartları taşıyıp istihdam edilen her sigortalı için 12 ay süre ile uygulanacaktır. Ancak Özel politika gerektiren gruplarımızın işgücüne katılımlarını artırmak adına istihdam edilen sigortalının; 18 yaşından büyük 25 yaşından küçük erkek, 18 yaşından büyük kadın veya İŞKUR’a kayıtlı engelli olması durumunda teşvik 18 ay süreyle uygulanacak.

Bu yıl ilk defe uygulanacak olan “Bir Senden Bir Benden Teşviki” ile imalat yapan küçük esnaflarımızı da unutmadık, bu teşvik kapsamında alınacak kişinin aylık asgari ücreti (1.603 TL), sigorta primi ve vergisi dâhil (883 TL) olmak üzere bir ay işveren ödeyecek bir ay devlet tarafından ödenecektir.

Teşvikimizin 31.12.2018 tarihine kadar uygulanacağını belirterek bu uygulama ile hem küçük esnafımızın maliyetini düşürüp rekabet etme gücünü artırmayı hem de işsiz vatandaşlarımızın istihdamını artırmayı hedeflemekteyiz.”

Yıldız, son olarak yapılan saha çalışmalarında işverenin aldığı personeli İŞKUR’a kaydetmediği gözlemledik, hâlbuki teşvikten yaralanma şartlarından bir tanesi de işe alınan kişinin işe giriş tarihinden önce İŞKUR’a kayıtlı olması gerekmektedir, bu şartı yerine getirmeyen işverenlerin maalesef teşvikten faydalanamadığına dikkat çekti.

Yıldız, “Burada tekrar sizin aracılığınızla tüm işverenlerimize sesleniyorum; işe alacağınız kişiyi sigorta girişinden önce mutlaka İŞKUR kaydını İş ve Meslek Danışmanınız aracılığı ile yapmayı unutmayın” açıklamasında bulundu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM