• DOLAR
  %0,02
 • EURO
  %-0,04
 • ALTIN
  %0,00
 • BIST
  %0,33
BİR YOZGAT HİKÂYESİ “KARA KIZIN AK SÜTÜ”

BİR YOZGAT HİKÂYESİ “KARA KIZIN AK SÜTÜ”

Bozok Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden Doç. Dr. Rifat Becerikli’nin yönetmenliğini, Ziraat Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Orhan Ermetin’in danışmanlığını yaptığı “Kara Kızın Ak Sütü” isimli belgesel filmin galası düzenlenen törenle yapıldı.

İki buçuk yılda çekimleri tamamlanan belgesel, Yozgat’ta mandacılık hakkında bir ilk çalışma özelliğini taşıyor. Belgesel, Yozgat’ın hayvancılık konusundaki değerini Türkiye’ye tanıtmayı hedefliyor.

Bozok Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden Doç. Dr. Rifat Becerikli’nin yönetmenliğini, Ziraat Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Orhan Ermetin’in danışmanlığını yaptığı “Kara Kızın Ak Sütü” isimli belgesel filmin galası düzenlenen törenle yapıldı.

Üniversitenin İletişim Fakültesi tarafından iki buçuk yılda çekimleri tamamlanan belgesel, Yozgat’ta mandacılık hakkında bir ilk çalışma özelliğini taşıyor. Belgesel, Yozgat’ın hayvancılık konusundaki değerini Türkiye’ye tanıtmayı hedefliyor.

Erdoğan Akdağ Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen gala törenine Yozgat Valisi Ziya Polat, Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse, Rektör Vekili Prof. Dr. Yücel Güney, Yozgat Polis Eğitim Merkezi Müdürü Zafer Kişi, İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Çiftçi, Tarım İl Müdürü Tanju Özkaya, Yozgat Manda Yetiştiricileri Birliği Başkanı Yusuf Selvi, Üniversitenin Genel Sekreteri Prof. Dr. Uğur Kölemen, fakülte dekanları, öğretim elemanları ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Belgesel film gösterimi öncesi konuşan “Kara Kızın Ak Sütü” adlı belgesel filmin yönetmeni İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Rıfat Becerikli, iki buçuk yıldır yapımı süren ve Yozgat kültürünü anlatan belgeselin gösteriminden duyduğu memnuniyeti söyledi.

Doç. Dr. Becerikli konuşmasında: “Yozgat hikâyeleri olarak ele aldığımız ve ilk adımını attığımız bu proje, başka hikâyelerle gelişir ve büyür inşallah. Başta ailelerimiz olmak üzere Yozgat Valiliği, Belediye Başkanlığı, Yozgat Bozok Üniversitemiz ve tüm kamu kurum ve kuruluşlarına, filmin meydana gelmesinde sonsuz emeği olan Behlül Türk’e ve Anadolu’nun kadim misafirperverliğiyle bizlere kucak açan Yozgat halkına sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum” ifadelerini kullandı.

Toplamda 36 dakika süren “Bir Yozgat Hikâyesi Kara Kızın Ak Sütü” adlı belgesel film izleyicilerden büyük beğeni aldı. Belgeselde Yozgat’ta manda varlığının tespit edilmesi ve Yozgat’ın kültürel bir mirası olan manda hayvancılığının ekonomik değerini gün yüzüne çıkarmak amacıyla çekilen belgesel filmde mandanın bölge açısından önemi ekonomik ve kültürel değerleri ele alındı.

Belgesel film gösterimi sonrasında, emeği geçenlere plaket takdim edildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM