• DOLAR
  13,3869
  %-0,28
 • EURO
  15,1954
  %-0,32
 • ALTIN
  790,38
  %-0,62
 • BIST
  2.048,01
  %0,29
BİRLİKTE KORUYACAĞIZ

BİRLİKTE KORUYACAĞIZ

Yozgat il genelinde orman yangınları ile mücadele kapsamında; 31 Ağustos tarihine kadar ormanlık alanlara girmek, orman çevresinde mola vermek, piknik yapmak, ateş yakmak ve kamp yapmak yasaklandı.

Yozgat Valiliği son günlerde Türkiye’nin dört bir tarafında çıkan yangınlarla ilgili tedbir kararı aldı. Karara göre, il genelinde orman yangınları ile mücadele kapsamında; 31 Ağustos tarihine kadar ormanlık alanlara girmek, orman çevresinde mola vermek, piknik yapmak, ateş yakmak ve kamp yapmak yasaklandı.

Ülke genelinde bir çok noktada çıkan orman yangınları yüreğimizi yakarken, Yozgat Valiliği de bir dizi tedbirler aldı. Başta Türkiye’nin ilk Milli Parkı Çamlık’ta itfaiye ekipleri, itfaiye araçları ile milli park da nöbet tutmayı sürdürürken, ayrıca ATV araçları ve drone marifetiyle havadan gözlem uçuşlarını sürdürüyor.

Yeşil Vatan Milli servetimiz ve geleceğimiz olan ormanların korunması, ateş, duman ve şüpheli durumlarda 112 Acil Çağrı Merkezinin aranması istendi.

Havaların ısınmasıyla birlikte yangın riskinin arttığı yaz mevsiminde, olası orman yangınlarının önlenmesine yönelik yapılması gereken ortak çalışmaların ele alındığı “Orman Yangınları ile Mücadele Komisyonu” toplantısı Vali Ziya Polat başkanlığında gerçekleştirildi.

Toplantıda; ormanlık alanlara girişlerin 31 Ağustos’a kadar yasakladığı, orman yangınlarıyla mücadele kapsamında yeni tedbirler uygulanacağı bildirildi.

Valilik Sosyal medyadan yaptığı duyuruda; “Meteoroloji Bölge Müdürlüğü hava tahmin raporlarıyla bölgemizde mevsimsel sıcaklık değerlerinin artacağı, buna dayalı olarak hava şartları nedeniyle il genelinde orman yangınlarının artabileceği değerlendirilerek bir dizi tedbirler alınmıştır.

Buna göre, İl sınırları içerisindeki ormanlık alanlara girişler 31 Ağustos 2021 tarihine kadar 6831 sayılı Orman Kanunu’nun 74. maddesi ve 5442 sayılı il idare kanunun 9 ve 66. maddeleri uyarınca girişler yasaklanmıştır.

Ormanların çevresinde ve içinden geçen yollarda, orman kenarında mola vermek ve piknik yapmak, mangal, semaver, ateş yakmak ve orman yangınına sebebiyet verebilecek maytap, havai fişek ve benzeri malzemelerin kullanılması yasaktır.

Yozgat Çamlık Milli Parkı ile Fatih Tabiat Parkına girişler ise saat 20.00 ile 07.00 arasında yasaklanmıştır. Çamlık Milli Parkı ile Fatih Tabiat Parkında piknik alanlarında mangal, semaver ve ateş yakmak yasaklanmıştır. Karar ve önerilere aykırı hareket edenler hakkında 6831 sayılı Orman Kanunu, Türk Ceza Kanunu ve Kabahatler Kanunu uyarınca idari ve adli işlem yapılacaktır” ifadelerine yer verildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM