• DOLAR
  %0,08
 • EURO
  %-0,55
 • ALTIN
  %0,45
 • BIST
  %-0,15
“BİZİM DAVAMIZ BOZKIR İLE YEŞİLİN DAVASI”

“BİZİM DAVAMIZ BOZKIR İLE YEŞİLİN DAVASI”

Bakan Pakdemirli: 2023’e Kadar Yeraltı Barajını 150’ye Çıkarmayı Hedefliyoruz. DSİ tarafından ülke genelinde başlatılan baraj çalışmaları Yozgat il genelinde de devam ediyor.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Biz her düşen yağmur damlasını ülkemizin topraklarında tutmak için projelerimize devam edeceğiz. DSİ ile ciddi bir plan yaptık, 2023 yılına kadar yeraltı barajını 150’ye çıkarmayı hedefliyoruz” dedi.

Bakan Pakdemirli, bu yılki etkinliklerin “verimli araziler ile geleceği daha iyi inşa edeceğiz” teması ile kutlandığını belirterek, “Dünyadaki arazilerin ve doğal ekosistemlerin yüzde 70’inden fazlası dönüştürüldü. Bu dönüşümün ana faktörü olan arazi tahribatı, dünyada 3,2 milyar insanın refahını olumsuz etkiliyor. Bugün, çölleşme, kuraklık ve arazi tahribatı, savaşlardan sonra en büyük göç nedeni haline geldi. Türlerin yok olmasına, hastalıklarının artmasına ve iklim değişikliğinin etkilerinin artmasına neden oluyor. Bugün arazi tahribatı nedeniyle, küresel arazi yüzeyinin yaklaşık dörtte birinin üretkenliği düşmüş durumda. İklim değişikliğinin etkisiyle, kurak alanlarda verimin 2050 yılında yüzde 40 civarında azalacağı tahmin ediliyor” dedi.

“Sıcaklık ortalaması 14,9 derece yükseldi”

Bakan Pakdemirli, Türkiye özeline ilişkin, “İçinde bulunduğumuz Akdeniz Havzası, kurak ve iklim değişikliğinden en çok etkilenecek bölgeler arasında. Türkiye’de uzun yıllar sıcaklık ortalaması 13,5 derece iken, geçen yıl sıcaklık değeri 1,4 derece gibi önemli bir artışla, 14,9 dereceye yükseldi. Yağış miktarımız da her geçen yıl azalıyor. 2019 yılında Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde gerçekleşen 3’üncü Tarım-Orman Şurası’nda; çölleşmeyle mücadele, kuraklık, toprağın korunması, su ve orman konularını detaylı bir şekilde ele aldık. 60 maddelik Şura Sonuç Bildirgesi’nin 14 maddesi doğrudan veya dolaylı olarak bu konuları içeriyor. Şuranın hemen ardından hazırladığımız eylem planı çerçevesinde çalışmalarımıza hız verdik ve bu soruna karşı mücadelemizi daha da güçlendirdik. Ayrıca bu yıl Cumhurbaşkanımızın himayelerinde, Cumhuriyet tarihinin ilk Su Şurası’nı başlattık. Suyun önemini her geçen gün daha fazla hissettirdiği bu dönemde; suyumuzun geleceğine yön vermek amacıyla tüm paydaşlarımızın görüş ve önerilerine yer vereceğimiz, 11 çalışma grubunda toplantılar devam etmektedir. İnşallah Tarım-Orman Şurası’nda olduğu gibi, Su Şurası Sonuç Bildirgesi’ndeki önerileri hızlı bir şekilde Eylem Planına dönüştürerek alınan kararları bir bir hayata geçireceğiz” diye konuştu.

“Ağaçlandırma alanında Avrupa’da 1’inciyiz”

Bakan Pakdemirli, çölleşme ve erozyonla mücadelede en önemli silahlardan birinin de ağaçlandırma olduğunu belirterek, “Son 19 yılda; 5,4 milyon hektar alanda, 5,3 milyar fidanı toprakla buluşturduk. Ağaçlandırmada; Avrupa’da 1’inci, dünyada ise 4’üncü sıradayız” ifadesini kullandı.

Bakan Pakdemdirli, kuraklığın önemine dikkati çekerek şunları söyledi:

“Kuraklık çok önemli. Geçen yıl mücadelemizde meteorolojik kuraklık tarımsal kuraklığa dönüşmedi, maalesef bu yıl tarımsal kuraklığa dönüşmüş durumda. Birçok tedbir aldık, almaya da devam edeceğiz. Bu konudaki gayretlerimizi sürdürmeye devam edeceğiz. Mahsulü olmadığı zaman Anadolu köylüsü 30-40 yıl öncesine kadar hem kendi açtı hem de hayvanı. Hakikaten son 20 yılda Sayın Cumhurbaşkanımızın verdiği enerji ve ışık ile biz çok mesafe aldık. Son 18 yılda 275 baraj nerede, üzerine 600 daha baraj ekledik. Bizim davamız bozkır ile yeşilin davası. Bu bozkırın yeşil olması gerekiyor. Biz her düşen yağmur damlasını ülkemiz topraklarında tutmak için projelerimize devam edeceğiz. Yer altı barajları Türkiye’de çok gündeme alınmamıştı. DSİ ile ciddi bir plan yaptık, 2023 yılına kadar yer altı barajını 150’ye çıkarmayı hedefliyoruz. Gelecekte, daha kurak yıllarda çok daha iyi bir noktada olabileceğimizi düşünüyorum. Son 19 yılda gerek ulusal gerekse uluslararası arenada; toprağımıza, suyumuza, doğamıza, çevremize yönelik çalışmalarda desteğini ve yol göstericiliğini esirgemeyen Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a huzurlarınızda şükranlarımı ifade etmek istiyorum.”

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM