• DOLAR
  9,2620
  %0,92
 • EURO
  10,7921
  %1,11
 • ALTIN
  526,44
  %-0,64
 • BIST
  1.410
  %-0,16
Boğazlıyan Anadolu Lisesi Avrupa Yolları’nda

Boğazlıyan Anadolu Lisesi Avrupa Yolları’nda

Boğazlıyan Anadolu Lisesi’nce hazırlanan “Akran Zorbalığı ve Avrupa’da Kullanılan Önleyici Stratejiler”  projesi ile “Zeka Oyunları Odası Projesi” Dışilişkiler Bakanlığı ve Gençlik ve Spor Bakanlığını hayran bıraktı.

İlçemizde eğitim ve öğretimin yanısıra çeşitli sosyal proje ve aktivitelerle adını duyuran Boğazlıyan Anadolu Lisesi’nce hazırlanan 2 proje desteklenmeye değer görülen projeler arasında yerini aldı.

Boğazlıyan Anadolu Lisesi Müdürü Nebi Koç’un koordinatörlüğünde, öğrencilerin eğitime daha etkin katılımlarını sağlayarak sürdürülebilir başarı hedefleyen 2 projenin kabul edildiği bildirildi.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Şimşek, okullarda proje üretimine yönelik çalışmalara büyük önem verdiklerini belirterek, “Boğazlıyan Anadolu Lisesi’nce hazırlanan proje başvurularında ilçemizden 2 projenin kabul edilmesinden büyük memnunluk duyduk. Kabul edilen proje sayısının daha fazla olması için çaba göstereceğiz” dedi.

“ERASMUS  PROJESİ KABUL EDİLDİ”

Bu kapsamda; Türkiye Cumhuriyeti Dışilişkiler Bakanlığı, Avrupa Birliği Başkanlığı, Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı (Ulusal Ajans) tarafından yürütülmekte olan Erasmus+Okul Eğitimi Personel Hareketliliği türünde hazırlanılan ‘Akran Zorbalığı ve Avrupa’da Kullanılan Önleyici Stratejiler’ projesi ile ‘Zeka Oyunları Odası Projesi’nin kabul edildi.

Avrupa hareketliliği ve işbirliği çerçevesinde planlanan projede “Okulların büyük sorunlarından olan Akran Zorbalığı ve Öngörülen Stratejiler ile ilgili araştırma ve gözlem yapmak amacıyla Avrupa’da öngörülen stratejiler ile ayrıca AB standartlarındaki okul gelişim stratejiklerini gözlemlenip, okulu kalite gelişimine entegre etmek, Avrupa’da alternatif eğitim modelleriyle var olan sorunlara çözüm üreten okulların faaliyetlerinin de yerinde görmek üzere hazırlanan proje kapsamında 6 öğretmen İsveç’teki Sjödalsgymnasiet okulunda, 6 öğretmende Macaristan’daki Fazakes okulunda olmak üzere 12 öğretmen bu projede yer alacaklar.

Ülkemizdeki Milli Eğitim Bakanlığına bağlı tüm eğitim kurumlarında çok sık karşılaşılan, akran zorbalığına karşı Avrupa’daki okulların uyguladığı rehberlik faaliyetleri, stratejiler, iyi uygulama modelleri, okul-aile koordinasyonu hakkında araştırmalar yapılacak.

Burada eğitsel faaliyetlerde de bulunularak, bu kazanımları okula ve yaygınlaştırma faaliyetleri sonunda ülkemizin tüm eğitim birimlerine kazandırılacak. Avrupa’da okullarda oluşturulan kalite standartlarını okulun stratejik planlamasına dahil edilecek.”

“ZEKA OYUNLARI ODASI PROJESİ”

Boğazlıyan Anadolu Lisesi Rehberlik Öğretmenlerinden Mustafa Öztürk koordinatörlüğünde, okul gençlik topluluğu üyesi öğrenciler tarafından yürütülen ‘Zeka Oyunları Odası’ projesi Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından ‘Gençlik Projeleri Destek Programı’ çerçevesinde 10 Bin TL. hibe ile ödüllendirildi.

Boğazlıyan Anadolu Lisesi Okul Müdürü Nebi Koç ve Müdür Yardımcısı Emrah Güngör, tarafından kurulan Okul Gençlik Topluluğu, meyvelerini vermeye başladı.

Bu çerçevede yürütülen proje için öğrenciler; “Amacımız okulumuz ve ilçemizde satranç, mangala gibi zeka oyunlarını yaygınlaştırmak ve bu yolla çağımızın en büyük problemlerinden olan teknoloji bağımlılığını azaltmak.

Amacımız okul ve ilçede bulunan gençleri tütün ve teknoloji bağımlılığı gibi zararlı alışkanlıklardan korumak. Proje çerçevesinde Boğazlıyan Anadolu Lisesi içerisinde Zeka Oyunları Odası kurulacak. Öğrencilerin burada oynayacağı oyunlar ve düzenlenecek turnuvalar ile hem ders başarı seviyeleri artacak hem de vakitlerini  daha yararlı bir uğraş ile değerlendirebilecekler.

Yapılan bilimsel araştırmalarda Zeka oyunları olarak bilinen satranç mangala gibi oyunların haftada iki saat oynayan bireylerin iki ay gibi kısa bir sürede zeka seviyelerini 13 puan artırdığı bilinmektedir. Ayrıca bu tip uğraşlar ile meşgul olan öğrencilerin sosyal ilişkilerinde daha başarılı olduğu ve teknoloji ile sigara bağımlılığı gibi bağımlılıklara yakalanma riskinin azlığı bilinmektedir. Bu açıdan bağımlılıkta koruyucu tedbirler arasında bulunduğu bilinmektedir. Detayları  ‘bogazliyananadolu.meb.k12.tr’ adresinde.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM