• DOLAR
  %0,05
 • EURO
  %0,42
 • ALTIN
  %0,84
 • BIST
  %-0,82
BOĞAZLIYAN BİLİME ÇALIŞIYOR

BOĞAZLIYAN BİLİME ÇALIŞIYOR

BOĞAZLIYAN MYO ARAŞTIRMACISINA TÜBİTAK DESTEĞİ

Boğazlıyan MYO Öğretim Üyesinin Araştırmacı Olduğu TÜBİTAK Projesi Desteklendi.

Yürütücülüğünü Kayseri Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Zekiye Kocakaya’nın yaptığı, Boğazlıyan Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Kocakaya’nın araştırmacı olarak yer aldığı proje bilime ışık tutacak.

Türkiye’nin oldukça farklı habitatlara sahip bir ülke olduğu, yapılacak çalışmayla birlikte bu sayının artacağı düşünülüyor.

TÜBİTAK tarafından desteklenecek olan projeyle birlikte elde edilen tüm sonuçlar değerlendirilerek ayrıntılı bir teşhis anahtarı oluşturulup, Türkiye’nin 81 ilinde çalışmalar gerçekleştirilecek.

Boğazlıyan Meslek Yüksek Okulu başarılı bir projeye deha imza attı.

Bir süre önce Boğazlıyan Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Kocakaya tarafından yürütülen çalışma sonucunda, Türkiye’nin ilk milli parkı olan Yozgat Çamlık Milli Parkında, Türkiye için yeni kayıt durumunda olan 3 likenikol mantar türü keşfedilmesi ile gündeme gelen Boğazlıyan Meslek Yüksekokulu’nda son olarak bilime ışık tutacak proje ile bir kez daha gündeme geldi.

Yürütücülüğünü Kayseri Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Zekiye Kocakaya’nın yaptığı, Boğazlıyan Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Kocakaya’nın araştırmacı olarak yer aldığı  “Türkiye’deki Xanthoparmelia (Parmeliaceae, Ascomycota) Cinsinin Taksonomik ve Filogenetik Revizyonu, Sekonder Metabolitlerinin Belirlenmesi, Antienflamatuar ve Antiproliferatif Aktivitelerinin Tayini” başlıklı proje TÜBİTAK tarafından desteklendi.

Projede, Dünya çapında 800’den fazla türle temsil edilen ve yapraksı liken cinsleri arasında en büyük cins olan Xanthoparmelia cinsine ait türlerin belirlenmesi amaçlanıyor.

Projede araştırmacı olarak görev yapan Boğazlıyan Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Kocakaya, yaptığı açıklamada, “Türkiye oldukça farklı habitatlara sahip bir ülkedir. Yapılacak çalışmayla birlikte bu sayının artacağı düşünülmekte. Türkiye’nin 81 iline arazi çalışmaları düzenlenecek, öncelikle eski kayıtlara ulaşılıp teşhisler doğrulanacak daha sonrasında da örnek toplanmayan bölgelere arazi çalışmaları yapılarak örnek sayısının artırılması sağlanacaktır.

Proje yürütücüsü ile birlikte elde edilen tüm sonuçlar değerlendirilerek ayrıntılı bir teşhis anahtarı oluşturulacaktır. Bu projedeki amacımız, Xanthoparmelia cinsine ait bilim dünyası için yeni türler, Türkiye için yeni kayıtlar belirlemek ve cinsin anatomik, morfolojik ve moleküler yönden revizyonunu tamamlamak, ayrıca cins içerisindeki türlerin antienflamatuar ve antiproliferatif aktivitelerini belirlemektir” açıklamasında bulundu.

Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ ise, “Farklı alanlarda adından sıkça söz ettiren üniversitemiz TÜBİTAK destekli araştırma geliştirme ve bilimsel çalışmalarla da öne çıkmaktadır. TÜBİTAK tarafından desteklenmeye değer bulunan projede araştırmacı olarak görev yapan Boğazlıyan Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Kocakaya’yı tebrik ediyor başarılarının devamını diliyorum” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM