• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
BOĞAZLIYAN İLÇE SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN PROSTAT UYARISI

BOĞAZLIYAN İLÇE SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN PROSTAT UYARISI

Boğazlıyan İlçe Sağlık Müdürlüğü, prostat hastalığı ve bunun yol açabileceği kanser tehlikesine karşı uyarıda bulundu. Erken tanı ve tedavinin hayat kurtarıcı olduğu bildirildi.

Özellikle belli yaş üstündeki erkeklerde risk teşkil eden prostat için muayene korkusu, tüm uyarı ve önerilere rağmen hala devam ederken, “Korkmayın, sonra pişman olmayın” uyarısı yapıldı.

Prostat, erkek üreme sisteminin parçası olan bir salgı bezi olduğu, Mesanenin (idrar kesesi) altında yer aldığı belirtilerek, Prostatı oluşturan hücrelerin kontrolsüz çoğalması sonucu prostat kanserinin gelişebildiği, Ülkemizde ve dünyada, erkeklerde akciğer kanserinden sonra ikinci sıklıkla en sık görülen kanserin prostat kanseri olduğu bildirildi.

Boğazlıyan İlçe Sağlık Müdürlüğü’nden konuya ilişkin yapılan açıklamada, Prostat kanserinin kesin nedenleri bilinmemekle birlikte yaş ilerledikçe riskin artmakta olduğu belirtilerek, şu uyarılarda bulunuldu.

“Birinci derece akrabasında (baba, erkek kardeş, abi) prostat kanseri görülenlerin bu kansere yakalanma riski diğer insanlara göre iki kat daha yüksektir. Doymuş yağlardan (hayvansal gıdalarda bulunan yağlar, tereyağı, margarin, iç yağı, kuyruk yağı) ve kırmızı etten zengin, sebze-meyveden fakir beslenme alışkanlığı prostat kanseri riskini arttırabilmektedir. Prostat kanseri erken evrede hiçbir belirti vermez. Kanser dokusu büyüdükçe aşağıdaki bazı şikayetlere yol açabilir:

Sık idrara çıkma, Gece idrara kalkma, Kesik kesik idrar yapma, Zor idrar yapma, Ağrılı idrar yapma, Kanlı idrar, Kanlı meni. Bu şikayetlerin olması prostat kanseri olduğunu göstermez ama bir ipucu olabilir. Bu yakınmalardan en az biri olduğunda, üroloji (bevliye) uzmanına başvurulmalıdır.

Prostat kanseri erken tanı konulabilen ve tedavi edilebilen bir hastalıktır. Erkeklerin 50 yaşından itibaren, birinci derece akrabasında prostat kanseri görülenlerin de 40 yaşından itibaren üroloji uzmanına düzenli muayene olması erken tanı konulması açısından önemlidir.

Hastalığın evresine ve özelliklerine göre farklı tedavi seçenekleri mevcuttur. Kişinin belirli aralıklarla izlenmesi, prostatın tamamının ameliyatla çıkarılması veya ışın tedavisi (radyoterapi) erken evrelerde uygulanabilir. Hormon tedavisi veya ilaç tedavisi (kemoterapi) diğer evrelerde gerekli görülebilir. Erken tanı ve tedavi hayat kurtarıcıdır.

Tüm kanserlerde olduğu gibi; sağlıklı (sebze ve meyveden zengin) beslenme alışkanlıkları, fiziksel aktivite yapma (yürüme, koşma, bisiklete binme, yüzme gibi) sağlıklı kiloda olma ve bu kiloda kalma prostat kanseri riskini azaltabilir. Aile hekimine danışılarak sağlıklı kiloda olunup olunmadığı öğrenilebilir.

Özellikle birinci derece akrabalarında prostat kanseri görülenler yüksek risk altında olduğundan 40 yaşınızdan itibaren düzenli olarak üroloji hekiminize giderek muayene olmalıdırlar.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM