• DOLAR
  13,4423
  %0,49
 • EURO
  15,2255
  %0,54
 • ALTIN
  795,76
  %0,66
 • BIST
  2.014,21
  %-1,36
Boğazlıyan Kan Verdi

Boğazlıyan Kan Verdi

Ulusal kan ihtiyacını karşılayan Türk Kızılay’ı İç Anadolu Bölge Merkezi’nce ilçemizde başlatılan kan bağışı kampanyası sona erdi. Kampanya kapsamında 350 ünite kan bağışında bulunulurken, Kızılay’a düzenli olarak kan bağışında bulunan kişilere ise madalya ve berat belgesi verildi.

İlçemizde Türk Kızılay’ı tarafından gerçekleştirilen kan bağışı kampanyasına Boğazlıyan halkı yoğun ilgi gösterdi.

İlçemiz Cumhuriyet meydanında konuşlandırılan Türk Kızılay’ına ait kan toplama tırında vatandaşlar kan bağışı için önce form doldurdu,  daha sonra uzmanlar eşliğinde kan verildi.

Türk Kızılay Yozgat Kan Bağış Merkezi Doktoru Selçuk Cansız, Boğazlıyanlıların kan bağışı kampanyasına yoğun ilgi göstermesinden dolayı mutlu olduğunu belirterek, kampanyaya katılanlara teşekkür etti.

Boğazlıyan halkının kan bağışı konusunda her zaman yardımcı olduğunu belirten Dr. Cansız, kan bağışı kampanyası kapsamında yaklaşık 350 ünite kan toplandığını belirtti.

Dr. Cansız, bağışlanan kanın önemine dikkat çekerek, her bağışlanan kanın ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldığını söyledi.

Kan vermenin faydaları hakkında bilgiler aktaran Dr. Cansız, “Kemik iliğinin yağlanmasını önleyip, kan yapımı canlı tutulur. Verilen kanın yerine, anında vücuttan genç hücreler dolaşımına katıldığı için, bağışçı daha dinç ve canlı olur. Kandaki yüksek yağ oranı düşer. Kan bağışı kalp krizi ihtimalini yüzde 90 azaltır.Kan bağışlayan kişide baş ağrısı, stres, yüksek tansiyon, yorgunluk gibi rahatsızlıkların giderilmesinde çok büyük katkısı olur. Kan bağışçısı her kan verdiğinde, AİDS , Hepatit B , Hepatit C , Sifiliz Kan grubu taramasından ücretsiz olarak yararlanmış olur” ifadelerinde bulundu.

Trafik kazasında yaralanan biri ile kan uyuşmazlığı olan bir bebeğin, kan bulunmazsa ölecek bir hastanın verilen kanla kurtulmasının, kan bağışçısının verdiği kan ile manevi duygusunun ölçülemez olduğuna dikkat çeken Dr. Cansız, kan bağışının çok insancıl ve onurlu bir davranış olduğunu vurguladı.

Kan vermenin önemi hakkında da bilgiler aktaran Dr. Cansız, 18 yaşını doldurmuş, 65 yaşından küçük sağlıklı herkesin kan verebileceğini belirterek, şunları kaydetti.

“Kanamalı bir hastada ya da büyük bir ameliyatta 6-8 ünite kana ve 4-5 ünite taze donmuş plazmaya ihtiyaç vardır. Problemli gebelik dönemi geçiren ya da kanamalı hamile bir kadının yaşamını sürdürebilmesi için kan ve kan ürünlerine gereksinim duyar. Hayatları boyunca kan ve kan ürünlerini almak zorunda olan hemofili ve talesemi hastaları sizlerin kan bağışınızı bekliyor.

Yenidoğan ve kanın değişmesi için çok taze kana ihtiyacı olan bebekler sizin kanınızı bekliyor. Ağır böbrek hastalarının yaşamlarını sürdürebilmeleri için kan ve kan ürünlerine ihtiyaçları var. Kan yapılamayan tek ilaçtır. Bir gün siz de kan ve ürünlerine gereksinim duyabilirsiniz. Bağışladığınız her kanla ücretsiz olarak kan grubu tespit edilerek, hepatit B, hepatit C, frengi ve AİDS testleri de yapılmaktadır. Erkekler 3 ayda bir, kadınlar ise 4 ayda bir kan verebiliyor.”

-“KAN BAĞIŞÇILARI ONURLANDIRILDI”-

Öte yandan ilçemizde, Kızılay’a düzenli olarak kan bağışında bulunanlar onurlandırıldı.

Gazetemiz Yazı İşleri Müdürü Fatih Tarikci ile Gönüllü bağışçılardan Hamza Palabıyık’a düzenli olarak kan vererek hem kendi sağlıklarını hem de buna ihtiyacı olan vatandaşların ihtiyacını gidermeye yönelik davranışlarından dolayı Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, imzalı teşekkür beratı ve bronz madalya verildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM