• DOLAR
  8,8689
  %1,22
 • EURO
  10,4740
  %1,60
 • ALTIN
  499,21
  %1,68
 • BIST
  1.385
  %-1,20
BOĞAZLIYAN MANTAR ÜRETİM MERKEZİ OLACAK

BOĞAZLIYAN MANTAR ÜRETİM MERKEZİ OLACAK

Ovakent’li genç girişimci Sait Öztürk’ün hayali ‘TKDK Projesi’ ile gerçekleşti.

Son yıllarda alternatif ürünlere yönelen Boğazlıyan çiftçisi, organik tarımda da yeni ürünlerle buluşuyor. Ovakentli genç girişimci Sait Öztürk, TKDK koordinesinde finanse edilen 1 Milyon 400 Bin TL’lik hibe desteği ile mantar projesini hayata geçirecek. Modern tesis 5 Bin 400 metrekare alanda hizmet verecek. Günlük 700 kilogram mantar üretilecek. İş ve istihdam da sağlayacak tesis hem Yozgat’ın hem de Boğazlıyan’ın hem de bölgenin en büyük mantar üretim tesisi olarak adını duyuracak.

İlçemizde, genç girişimci Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’ndan (TKDK) aldığı destekle kültür mantarı üretim tesisi kuracak. İlçemize bağlı Ovakent Beldesi’nde genç çiftçi Sait Öztürk’ün hayali ‘TKDK Projesi’ ile gerçekleşti.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nca uygulamaya konulan projeden faydalanan genç çiftçi proje kapsamında alacağı 1 Milyon 400 Bin TL’lik hibe desteği ile mantarı üretim tesisini Ovakent’e kazandıracak.

Türkiye’nin önemli tarım ve hayvancılık merkezlerinden olan Boğazlıyan da son yıllarda alternatif ürünlere yönelen ve alternatif tarımda da büyük aşama kaydeden Boğazlıyan çiftçisi, organik tarımda da yeni ürünlerle buluşuyor.

Tarımda genç çiftçilerin desteklenmesi, gelir düzeyinin yükseltilmesi ve genç nüfusun istihdamına katkı sağlayacak tarımsal üretime yönelik projelerin desteklenmesi amacıyla uygulamaya konulan proje kapsamında hibe desteği alan genç çiftçi Sait Öztürk, 1 Milyon 400 Bin TL’lik projesi ile büyük bir başarıya imza attı.

GÜNLÜK 700 KG. ÜRETİM YAPILACAK

Genç çiftçi Sait Öztürk, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Yozgat İl Müdürlüğü’ne mantar üretim projesini sunduğunu ve projenin uygun bulunduğunu söyledi.

BÖLGENİN EN BÜYÜK MANTAR ÜRETİM TESİSİ OLACAK

Proje kapsamında yaklaşık 1 Milyon 400 Bin TL hibe verileceğini ifade eden Öztürk, “Tesisimiz 1200 Metrekaresi kapalı olmak üzere toplam 5 Bin 400 metrekare alanda hizmet verecek. Mantar üretim tesisinde ilk aşamada hedefimiz günlük 700 kilogram mantar üretmek. İlk başta 7 kişiye iş istihdamı sağlayacağız. Bu tesis bölgenin en büyük mantar üretim tesisi olacak” dedi.

LEZZETİ İLE DAMAKLARDA FARKLI BİR TAT BIRAKACAK

Üretilen mantarların Yozgat, Kayseri ve Nevşehir başta olmak üzere bir çok ile sevk edileceğini belirten Öztürk, “Başta oteller olmak üzere lokantalar ve çeşitli işletmelere Boğazlıyan’ın zengin, bereketli ve verimli topraklarında yetişen mantarları göndereceğiz. Mantarımız lezzeti ile kısa sürede adını duyuracak. Lezzeti ile damaklarda farklı bir tat bırakacak” şeklinde konuştu.

ÖZTÜRK; TEŞEKKÜR ETTİ

Sait Öztürk, projenin hayata geçmesinde TKDK Yozgat İl Koordinatörü Selim Türker, başta olmak üzere tüm emeği geçenlere teşekkür ederek, “İnşallah tesisimizi kısa süre içerisinde bitirmeyi hedefliyoruz. Tesis de yılın 365 günü aralıksız kültür mantarı yetiştirmeyi hedefliyoruz. Kapasitemiz arttığı zaman personel sayımızı daha arttıracağız. Tesisimiz teknolojinin son imkanları ile donatılacak. Hayırlı ve uğurlu olsun” diye konuştu.

TÜRKER; ÇAĞRI YAPMIŞTI

TKDK Yozgat İl Koordinatörü Selim Türker, bir süre önce yaptığı açıklamada, Boğazlıyan Ovakent’te yeni bir işletme kurularak mantar üretim kapasitesinin artırılacağını duyurmuş ve Yozgatlı yatırımcıları bir kez daha proje üretmeye davet etmişti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM